Strona główna Biznes i pieniądze Kiedy warto zwrócić uwagę na okazje inwestycyjne

Kiedy warto zwrócić uwagę na okazje inwestycyjne

1186
0
okazje inwestycyjne to sól przedsiębiorczości
Warto szukać okazji inwestycyjnych

Zanim zainwestujesz w jakąś firmę, przedsięwzięcie lub projekt, przyjrzyj się, czy charakteryzuje się ona pięcioma poniższymi cechami, które mogą zadecydować o opłacalności takiego posunięcia. Wszystkie okazje inwestycyjne należy bowiem odnieść do konkretnych parametrów rynkowych i finansowych.

Nadarza się coraz więcej okazji dla potencjalnych inwestorów, jednak nie wszystkie z nich rokują dobrze. W rzeczywistości, im większy wybór, tym wyższe prawdopodobieństwo, że spłuczesz się do cna, zanim natrafisz na coś, co będzie przynosić zyski.

Poniżej znajdziesz listę pięciu cech dobrych i bezpiecznych  inwestycji, które mogą stanowić prawdziwą okazję uzyskania wysokiego zwrotu z kapitału. Jeżeli oferta posiada je wszystkie lub przynajmniej większość, z pewnością warto się jej znacznie bliżej przyjrzeć.

Długoterminowa rentowność

Jeżeli przyglądasz się firmie i nie widzisz siebie jako właściciela jej akcji lub udziałów przez najbliższe 10 lat, powinieneś powstrzymać się od inwestycji. Większość pieniędzy, które zarabia się na inwestycjach w przedsięwzięcia gospodarcze, pochodzi z posiadania udziałów w danym przedsiębiorstwie przez nieco dłuższy czas, w który wliczyć należy oczekiwanie na korzystne kursy walut oraz reinwestowania dywidend, a nie z gwałtownego kupowania i sprzedawania akcji.

Krótkookresowe inwestycje, bez osobistego zaangażowania w działanie firmy, są obarczone dużym ryzykiem i noszą często znamiona spekulacji. Oczywiście mogą one stanowić dobre okazje inwestycyjne, jednak najczęściej wymagają dodatkowej wiedzy, generalnie niedostępnej dla większości graczy rynkowych.

Wartość rynkowa

Porównanie wartości rynkowej firmy, w którą chcesz zainwestować, z podobnie wycenianymi przedsiębiorstwami pomoże ci rozstrzygnąć, czy naprawdę się to opłaca. Jeżeli na przykład jedna firma odnotowuje niższe zyski niż inna w tej samej klasie pod względem rozmiarów oraz produkcji, a mimo to chce więcej za swoje akcje, to z oczywistych względów nie są one zazwyczaj warte nabycia. Ale zdarza się również, że mimo to mogą stanowić doskonałe okazje na zysk.

Należy jednak pamiętać, że bieżąca wartość rynkowa wcale nie musi uwzględniać rzeczywistego potencjału rynkowego przedsiębiorstwa. Niskie wartości akcji lub udziałów mogą wynikać z zupełnie innych względów, chociażby niewłaściwej struktury finansowania działalności lub rozproszonego i niezaangażowanego akcjonariatu. Wysoka wycena przedsiębiorstwa może z kolei wynikać z prowadzonej polityki ochrony przed przejęciem lub pozornym zainteresowaniem innych nabywców, w celu sztucznego windowania wartości.

W podejmowaniu decyzji inwestycyjnych nie ujmuje się tylko wartości rynkowej, ale również księgową. Mówi ona więcej o wycenie należności i zobowiązań firmy, w większym stopniu prześwietlające potencjalne okazje rynkowe.

Dobre statystyki biznesowe

Być może masz chęć zainwestować w firmę, której wizja czy budowanie świadomości marki ci odpowiada, lecz jeśli nie osiąga ona zadowalających zysków czy też jest źle zarządzana, z dużym prawdopodobieństwem wyrzucisz pieniądze w błoto. Niektóre okazje rynkowe wynikają z nawarstwienia się wielu problemów, które mogą być nieuchwytne dla zewnętrznego obserwatora i trudne do szybkiego rozwiązania.

Jeżeli z kolei potencjalna inwestycja ma dobre wyniki i cena akcji jest korzystna, lecz nie przemawia do ciebie całościowa wizja owego przedsiębiorstwa, powinieneś ograniczyć swój wkład, dopóki nie minie jakiś czas, który pozwoli ci zobaczyć, czy twoje środki się zwracają.

Jeśli nie masz stuprocentowej pewności co do danej inwestycji, prawdopodobnie istnieje ku temu powód i powinieneś przyjrzeć się temu bliżej, zanim ulokujesz w owym interesie całe środki. Być może warto zwrócić swoja uwagę na zupełnie inne okazje inwestycyjne.

Przedsiębiorstwo skupuje akcje własne

Na pierwszy rzut oka może ci się wydawać, że jest to oznaka, iż firma nie radzi sobie najlepiej, jednak w rzeczywistości przedsiębiorstwa robią tak, aby zwiększyć majątek swoich obecnych i wieloletnich udziałowców – są to najczęściej korzystne okazje inwestycyjne, niewątpliwie warte bliższego rozpoznania. Większy „kawałek ciasta” oznacza większy udział w zyskach, bez konieczności robienia z góry odważniejszych inwestycji.

Łatwy do zrozumienia model biznesowy

Jeżeli interes prowadzony jest prostych zasadach, nie przyciąga szczególnej uwagi, jednocześnie istnieje jednak większe prawdopodobieństwo, iż jest on stabilny i może się pochwalić dobrą krzywą wzrostu.

Dzieje się tak dlatego, że prosty biznes nie wymaga zwykle dużo nauki do wdrażania projektów, a w rezultacie łatwiej może otwierać nowe możliwości sprzedaży. To z kolei oznacza więcej klientów oraz szerszy zasięg, co ostatecznie daje więcej zysków. Dobre okazje biznesowe powinny być zawsze dobrze zrozumiałe nie tylko dla ciebie, ale również dla potencjalnych partnerów i klientów. Niewiele jest bowiem biznesów typu startup, które dopiero tworzą rynek, a ich ostateczny model nie jest łatwy do przewidzenia.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.