Strona główna Biznes i pieniądze Kupno samochodu bez OC – co musisz wiedzieć?

Kupno samochodu bez OC – co musisz wiedzieć?

312
0
OC

Chociaż zainteresowanie fabrycznie nowymi samochodami jest spore, nie słabnie popularność aut używanych. Jeśli i ty decydujesz się na taki zakup, musisz zwrócić uwagę na wiele kwestii – w tym obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Sprawdź, jak należy postąpić w przypadku nabycia pojazdu bez ważnego OC.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany samochód musi być ubezpieczony. Nie ma przy tym znaczenia, czy pojazd jest używany czy tylko stoi w garażu. Niestety nie wszyscy kierowcy postępują zgodnie z prawem, w efekcie czego można spotkać się z autami wystawionymi na sprzedaż bez ważnego ubezpieczenia OC.

Dlaczego właściciele nie ubezpieczają pojazdów?

Głównym powodem, dla którego zbywca nie ubezpiecza pojazdu, są finanse. Polisa OC kosztuje co najmniej kilkaset złotych, a więc wykupywanie ubezpieczenia samochodu przeznaczonego na sprzedaż nie jest opłacalne.

Tymczasem warto mieć świadomość, że wykupione ubezpieczenie OC można:

  • wliczyć w cenę sprzedaży pojazdu – jeśli nabywca zdecyduje się na nawiązanie transakcji
  • odzyskać – jeśli nowy właściciel zdecyduje się wykupić polisę we własnym zakresie.

Można zatem powiedzieć, że straty finansowe dla zbywcy będą znikome.

Jak sprawdzić ważność polisy OC używanego auta?

Jeżeli – jako nabywca pojazdu – nie chcesz narazić się na konsekwencje finansowe z powodu braku ubezpieczenia OC, sprawdź ważność polisy. Zrobisz to w prosty sposób – nawet wtedy, gdy sprzedawca nie będzie chciał przedstawić ci stosownego dokumentu.

– Baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Aby skorzystać z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, należy wejść na stronę internetową ufg.pl. Potem trzeba wybrać stosowną zakładkę (Baza OC i AC), a następnie kliknąć w Identyfikacja umowy OC na dzień.

System poprosi o podanie danych identyfikacyjnych pojazdu, tj. numeru rejestracyjnego, numeru VIN. Tyle wystarczy, aby otrzymać informację zwrotną na temat ubezpieczenia auta.

– Strona internetowa historiapojazdu.gov.pl

Za pośrednictwem rządowego serwisu możesz sprawdzić ważność OC po wpisaniu takich danych jak: numer rejestracyjny, numer VIN, data pierwszej rejestracji samochodu.

Ten serwis daje dostęp do znacznie większej ilości danych. Dowiesz się z niego także o przebytych badaniach technicznych, przebiegu.

Brak ważnego OC – konsekwencje

Brak ważnego OC wcale nie jest przeszkodą, aby nabyć używany pojazd. Jednak – jak można przeczytać w artykule dostępnym pod adresem https://rankomat.pl/samochod/kupno-samochodu-bez-oc – takim pojazdem nie można wyruszyć w dalszą podróż.

Poruszanie się nieubezpieczonym autem ma poważne konsekwencje finansowe. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo nałożyć karę pieniężną w wysokości nawet 5600 zł. Kwota uzależniona jest od okresu, w którym pojazd nie był ubezpieczony. Najmniej należy zapłacić w przypadku 3-dniowej przerwy – kara wynosi wówczas 1120 zł.

Konsekwencje będą jeszcze poważniejsze, jeśli podczas podróży dojdzie do zdarzenia drogowego. Wówczas sprawca może się spodziewać regresu ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który odpowiada za wypłatę odszkodowań osobom pokrzywdzonym.

Czy wiesz, że? Jeśli osoba poszkodowana dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu prowadzącego do niepełnosprawności, jako sprawca możesz zostać zmuszony do wypłaty dożywotniej renty?

Co zrobić, aby uniknąć kary za brak OC?

W zasadzie istnieją tylko dwa sposoby, które pozwalają na uniknięcie kary za brak ważnego ubezpieczenia. Możesz:

  • zrezygnować z nabycia nieubezpieczonego auta
  • wykupić polisę we własnym zakresie.

Nie da się ukryć, że większość kierowców wybiera tę drugą opcję – szczególnie, jeśli używany samochód przypadł im do gustu.

Pamiętaj! Za OC nie ma sensu przepłacać – zakres ochrony nie zależy od wysokości składki. Dlatego – gdy okazuje się, że pojazd nie ma ważnego ubezpieczenia – jak najszybciej wykup ubezpieczenie. W tym celu warto skorzystać z serwisu internetowego https://rankomat.pl/, za pośrednictwem którego wybierzesz najtańsze OC. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz nawet do 50% na polisie, ale i nie narazisz się na dotkliwe kary finansowe.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.