Strona główna Technologia Jak pstrykać zjawiskowe selfie – 10 wskazówek

Jak pstrykać zjawiskowe selfie – 10 wskazówek

1494
0
młoda kobieta podczas robienia selfie
żeby robić atrakcyjne selfie należy zwrócić uwagę na kilka elementów technicznych

W dzisiejszym świecie serwisów społecznościowych, jak Facebook, Twitter czy Instagram, robienie sobie samemu zdjęć stało się pewnym standardem. Aby takie zdjęcie się udało, warto zastosować parę sztuczek oraz wskazówek, nieznanych większości amatorów selfie. Poznasz je, czytając poniższy artykuł.

Selfie to fotograficzny autoportret. Wiele zdjęć tego typu robionych jest przed lustrem lub z wyciągniętej ręki. Uzyskanie w takich warunkach dobrego ujęcia i zadowalającego efektu może okazać się trudne, szczególnie gdy dana osoba nie ma doświadczenia w fotografii. Podążając za poniższymi wskazówkami, będziesz w stanie uzyskać ujęcie godne nawet najlepszej modelki, które sprawdzi się doskonale np, na Instagramie.

1. Upewnij się, że masz dobre światło

Jednym z najistotniejszych parametrów w profesjonalnej fotografii jest odpowiednie oświetlenie. Wystarczająca ilość światła pozwala uniknąć konieczności użycia lampy błyskowej, przez którą znacznie gorzej wychodzimy na zdjęciach. Jeśli to możliwe, najlepiej korzystać ze światła dziennego.

Doskonałe zdjęcia wychodzą godzinę po wschodzie słońca lub przed jego zachodem. Często jednak takie rozwiązanie odpada, gdyż wiele selfie robionych jest w pomieszczeniach. Wtedy warto posłużyć się światłem rozproszonym. Lepiej jest włączyć więcej źródeł światła niż zdecydować się na jedno mocne, które będzie generowało ostre cienie. W pomieszczeniach warto skorzystać z naturalnego światła wpadającego przez okna lub drzwi, ewentualnie posłużyć się miękkim światłem żarówkowym. Pomocne mogą okazać się nawet neony. Najlepsze selfie powstają często przy słabym lub przytłumionym oświetleniu.

2. Uważaj na kąt

Jest to druga w kolejności istotna kwestia. Najlepiej poprzeglądać się w lustrze i przyjrzeć się, jak wyglądasz pod różnymi kątami. Gdy znajdziesz już odpowiedni, zapamiętaj go. Większość ludzi wychodzi najlepiej, gdy trzymają aparat pod kątem 45 stopni ponad głową. Innym korzystnym ustawieniem jest lekkie pochylenie głowy do przodu i przekrzywienie twarzy w ten sposób, aby lepiej widoczna była jej lewa strona.

Unikaj ujęć frontalnych, które spłaszczają optycznie. Nigdy nie powinnaś również idealnie wyśrodkowywać zdjęcia w stosunku do swojej twarzy. Wybierz swoją lepszą stronę i ją eksponuj. Postaraj się również o samowyzwalacz oraz niewielki statyw. Selfie z wyciągniętej ręki są mało atrakcyjne.

3. Zdecyduj się, czy chcesz skorzystać z filtra

Jeżeli nie jesteście zadowoleni z tego, jak wyszliście na zdjęciu, możecie posłużyć się specjalnym filtrem. Istnieje wiele darmowych aplikacji, które nadają zdjęciu perfekcyjne wykończenie. Niektóre filtry, jak Willow czy Inkwell, mocno ingerują w obraz, całkowicie usuwając ciemne linie lub kręgi widoczne na cerze i dając efekt miękkiego połysku.

Jeżeli nie chcecie używać filtra, lecz zależy wam na perfekcyjnym wyglądzie, możecie zastosować specjalne techniki makijażu, używając bronzera matującego, czarnej kredki do oczu, błyszczyka do ust oraz tuszu do rzęs dodającego objętości.

4. Nie spiesz się, wykonując zdjęcie

Aparat nie lubi gwałtownych ruchów. Spowodują one, że twoje zdjęcie będzie rozmazane i nieostre, zaś obiektyw może zogniskować się na jakimś przedmiocie w tle. Dobra i ustabilizowana ekspozycja selfie może znacznie zwiększyć atrakcyjność zdjęcia i zdecydować o jego wyjątkowości.

5. Upewnijcie się, że zdjęliście z telefonu osłonę

Jeżeli do robienia selfie używasz aparatu w telefonie, jak większość ludzi, upewnij się, że nic nie przesłania obiektywu. Wiele osób o tym zapomina. Tymczasem fragment osłony, paska lub palec, złapany na zdjęciu, w oczywisty sposób znacznie pogarsza jego czytelność.

6. Nadaj fryzurze objętości

Na większości selfie widoczny jest efekt spłaszczenia, co nie wygląda korzystnie. Możesz trochę ożywić zdjęcie, dodając włosom objętości. Skup się na górnej części oraz bokach fryzury, gdyż są to główne obszary, które w największym stopniu ulegają optycznemu spłaszczeniu.

7. Zadbaj o estetyczne tło

Nie traktuj „łazienkowych selfie” jako standardu! Jeżeli chcesz, żeby zdjęcie dobrze wyglądało, musisz zadbać o odpowiednie tło. Najłatwiej znajdziesz je w plenerze, lecz jeśli fotografujesz się we wnętrzu, najlepszym wyborem będzie sypialnia. Oczywiście najpierw musisz tam posprzątać. Zapozuj obok czegoś interesującego, na przykład regału z książkami.

8. Skup się na swoich mocnych stronach

Jeżeli z jakiejś części swojej twarzy jesteś szczególnie zadowolona – np. z pięknych oczu – skup się na niej podczas robienia zdjęcia, starając się zatuszować te mniej atrakcyjne. Zadbaj o odpowiedni makijaż, który wyeksponuje twoje zalety. Dzięki takim zabiegom można w bardzo łatwy sposób znacznie zwiększyć atrakcyjność swojego selfie.

9. Uśmiechnij się

Jest to podstawa udanego autoportretu. Nie obawiaj się uśmiechu – nadaje on zdjęciu ciepły i przyjazny ton. Poćwicz przed lustrem różne rodzaje uśmiechu i wybierz ten, w którym ci najbardziej ci do twarzy.

10. Bądźcie kreatywni i bawcie się dobrze

Jedną z głównych sił napędowych, które stoją za robieniem sobie zdjęć, jest kreatywność. Nie dąż za wszelką cenę do idealnego ujęcia. Rozluźnij się i ciesz chwilą. Zaprzęgnij do działania wyobraźnię, wypróbuj różne pozy, rekwizyty oraz efekty. Pamiętaj, że największą siłą selfie jest jego naturalność i spontaniczność.

Jeżeli zwrócicie swoją uwagę na tych kilka najważniejszych elementów wasze selfie na pewno zachwyci i nie przejdzie bez echa w ulubionych portalach społecznościowych. Nie warto również zrażać się pierwszymi niepowodzeniami i postarać się stale poprawiać swoje błędy, a każde kolejne zdjęcia będą na pewno wychodzić znacznie atrakcyjniej.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.