Strona główna Biznes i pieniądze Czy można bezpiecznie inwestować

Czy można bezpiecznie inwestować

867
0
jak bezpiecznie inwestować
Inwestowanie wymaga odwagi i rozwagi

Większość ludzi ma tzw. awersję do ryzyka i chce zawsze bezpiecznie inwestować. Warto się jednak zastanowić czy taka strategia ma sens i czy prawdziwe inwestycje mogą nie być ryzykowne. Warto się zatem zastanowić jak bezpiecznie inwestować i czy w ogóle jest to możliwe.

Według wielu ludzi, słowa: bezpieczeństwo i inwestycje, nigdy nie powinny występować w parze. I choć nie ma ściśle określonych wskazówek, które pozwoliłyby nam bezpiecznie inwestować, to warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Jak bezpiecznie inwestować?

Jeśli zależy nam przede wszystkim na tym by bezpiecznie inwestować, to musimy przyjąć zasadę, że lepszy pewny, ale mniejszy zysk, niż większy, a niepewny. Nie możemy oczekiwać ogromnych zysków np. po lokacie, która choć bezpieczna, to nie ma zbyt wysokiego oprocentowania. W takiej sytuacji na pewno nie stracimy, ale też wątpliwe by udało nam się zyskać większą kwotę.

Określenie celu a bezpieczeństwo inwestycji

Żeby bezpiecznie inwestować, powinniśmy skupić się na określeniu naszego celu. Czy są to nasze jedyne oszczędności, które w razie nagłego wypadku, będziemy musieli na szybko odzyskać? Ile chcemy zyskać i na ile czasu możemy zamrozić swoje pieniądze? To wszystko ma ogromne znaczenie, dla wyboru odpowiedniego sposobu inwestowania.

Inwestowanie a atrakcyjne oferty

Jeśli chcemy bezpiecznie inwestować, musimy być odporni na „super atrakcyjne oferty”, które obiecują nam ogromny zysk, w stosunkowo krótkim czasie. Wiele nieuczciwych firm, tylko czyha na klientów, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia w inwestowaniu, a których łatwo omamić perspektywą zarobku bajońskich kwot.

Wnikliwe obserwacje rynku inwestycyjnego

Żeby orientować się w co można bezpiecznie inwestować pieniądze, najpierw musimy mieć pewne rozeznanie w rynku. Zazwyczaj na początku każdego roku, analitycy przewidują, w co warto będzie  w nadchodzącym roku zainwestować. Warto przeglądać takie raporty i stale rozwijać swoją wiedzę odnośnie bezpiecznych inwestycji.

Zanim podejmiemy decyzję o inwestycji np. w konkretny surowiec, prześledźmy jak w ostatnich latach kształtowała się jego wartość na rynku, jakie są przewidywania na przyszłość. Jeśli myślimy o inwestycji w obligacje skarbu państwa, przyjrzyjmy się wnikliwie sytuacji danego kraju, czy jest stabilna? Czy państwu nie grozi bankructwo? Decyzji o inwestycji, nie można podejmować na podstawie impulsu.

Doradcy finansowi nie zawsze dobrze doradzą

Jeśli sami nie posiadamy żadnej wiedzy na temat inwestowania pieniędzy, warto poszukać sobie rzetelnego doradcy finansowego. Są to wykształceni i obeznani w temacie fachowcy, których zadaniem jest określenie naszych potrzeb, możliwości i najlepiej dostosowanych do nich metod inwestowania.

Pamiętajmy jednak, że doradcy to tylko ludzie i również mogą się mylić lub co gorsza podpowiadać nam wariant inwestycji, której sami nie zawierzyli by swoich pieniędzy (bo np. ktoś zaoferował im wysoką prowizję od każdego pozyskanego klienta). Jeśli doradca finansowy, nie potrafi udzielić nam rzetelnych informacji, nie odpowiada rzeczowo na nasze pytania lub udziela tylko bardzo ogólnikowych informacji na temat proponowanego sposobu inwestowania, lepiej wybierzmy się do kogoś innego.

Nie lokuj pieniędzy w jednym miejscu

Żeby bezpiecznie inwestować, np. w lokaty, zawsze warto zdecydować się na korzystne oferty kilku banków. Odkładając pieniądze w różnych miejscach, zmniejszamy ryzyko ich utracenia. Dobrze jest jeśli powodzenie każdej z inwestycji, zależy od zupełnie innych czynników.

Najpewniejsze inwestycje

Jeśli interesuje nas przede wszystkim bezpieczeństwo naszej inwestycji i nie chcemy podejmować zbyt wysokiego ryzyka, powinniśmy zwrócić uwagę na te najbezpieczniejsze metody. Mowa tu np. o lokatach rentierskich, obligacjach skarbu państwa, funduszach inwestycyjnych.

Inwestowanie = ryzyko

Niestety, nie ma inwestycji, która wiązałaby się z 100% bezpieczeństwem i gwarancją zysku. Jednak w dużej mierze, to od naszej wiedzy i rozsądku, zależy to czy i ile stracimy.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.