Strona główna Biznes i pieniądze Lokata rentierska – Czym jest i kiedy można z niej skorzystać

Lokata rentierska – Czym jest i kiedy można z niej skorzystać

1113
0
lokata rentierska
Lokata rentierska to specyficzny produkt bankowy, który skierowany jest do ludzi dysponujących dużą ilością wolnych środków

Lokata rentierska to dosyć specyficzne rozwiązanie finansowe, które dedykuje się ludziom majętnym. Zalicza się ją do lokat terminowych, w których odsetki od umieszczonego kapitału otrzymujemy od banku każdego miesiąca, ewentualnie co trzy miesiące lub w innych okresach. Oczywiście taka lokata wzbudza pewne zainteresowanie, co zresztą nie powinno dziwić. Wiele osób zastanawia się czy taka lokata jest najzwyczajniej w świecie opłacalna, a co za tym idzie, czy warto się na nią zdecydować.

Jak wspomniano powyżej, lokata rentierska zalicza się do lokat długoterminowych. Umieszczone na niej środki generują zyski w jasno sprecyzowanym przez bank odstępie czasowym. Zaletą takiej lokaty jest brak zamrożenia samego kapitału, oraz możliwość korzystania z wypracowanych odsetek, jakie są de facto systematycznie przelewane na nasz rachunek bankowy.

Często wspomina się o tym, iż lokata rentierska jest alternatywą dla osób, które posiadają odpowiednio duże pieniądze. Często stanowi ona narzędzie do przekazania spadku, który nie może zostać od razu wypłacony w całości. Może być również wykorzystywana przez ludzi, którzy odkładają duże pieniądze i nie zamierzają ich inwestować w inny sposób.

Można śmiało powiedzieć, iż jest to swoista pożyczka jaką de facto udzielamy bankowi, a więc rozwiązanie które de facto umożliwia nam uzyskanie z tego tytułu jasno określone korzyści.

Od czego uzależnione jest oprocentowanie lokaty rentierskiej?

Oprocentowanie na lokacie rentierskiej zależne jest od kilku najważniejszych czynników. Zazwyczaj uzależnione jest od wysokości ulokowanego kapitału, oznacza to, iż im większą sumę pieniędzy na nią wpłacamy, tym atrakcyjniejsze w tym aspekcie są same odsetki.

Drugim czynnikiem jaki ma tutaj wpływ, jest również termin ulokowania naszych pieniędzy, a więc na jak długo zamierzamy je powierzyć bankowi. zasada jest prosta – im krótszy czas, tym mniejsze oprocentowanie. Zazwyczaj banki na takich lokatach rentierskich oferują nam od 2 do 3%, zatem rzeczywiście jest ona opłacalna wyłącznie przy większych kwotach jakie powierzymy bankowi.

Czy lokata rentierska jest rozwiązaniem opłacalnym?

Czy zatem opłaca się korzystać z lokaty rentierskiej? Nie ma co do tego jakichkolwiek wątpliwości, iż to dosyć specyficzne rozwiązanie, za którym przemawia wiele argumentów oraz swoistych zalet. Dodatkowo, oprocentowanie wypłacane jest tutaj systematycznie. Przyjmuje się, że lokata rentierska jest dobrym rozwiązaniem dla osób majętnych, które mogą właśnie w taki sposób ulokować przynajmniej milion złotych, choć często i mniejsze kwoty generują tutaj jasno określone zyski.

Podejmując decyzję o ulokowaniu pieniędzy pamiętajmy, jak funkcjonuje lokata rentierska, jednocześnie co oferuje w kontekście ewentualnego oprocentowania czy warunków, na które się zgadzamy. Warto przeanalizować ofertę wszystkich banków, znaleźć taką jaka będzie najbardziej optymalna pod kątem ewentualnych warunków, zysków czy samego oprocentowania. Co za tym idzie umożliwi nam skorzystanie z najlepszej dostępnej opcji.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.