Rachunek bankowy staje się coraz bardziej niezbędny dla codziennego i wygodnego życia. Duża różnorodność ofert sprawia jednak, że trudno czasem wybrać dobrą i najtańszą ofertę. Na co zatem warto zwrócić uwagę.
Wydawałoby się, że w związku z tym, iż oferta banków jest tak szeroka nie ma nic prostszego niż wybrać dobry rachunek bankowy. A jednak bez pomocy dobrego doradcy, może nie być wcale tak łatwo. Na co zwrócić szczególną uwagę zapoznając się z ofertą danego banku?
Zastanów się do czego będziesz wykorzystywać rachunek
Zależy Tobie na karcie kredytowej? A może na debecie obrotowym? Albo po prostu nie chcesz nosić w portfelu gotówki i wolisz płacić kartą. Dodatkowo być może przeprowadzasz często transakcje internetowe. Zastanów się nad tym, do czego głównie będzie potrzeby wybierany rachunek bankowy. Dzięki temu będziesz mógł wybrać ten najbardziej optymalny.
Kluczowe czynniki to dostępność do operacji internetowych, wysokość prowizji od przelewów, koszt utrzymania konta oraz wysokość opłat za dokonywanie wypłat z bankomatów. Dla niektórych będą równie ważne warunki utrzymania rachunku biznesowego, przeznaczonego do obsługi działalności gospodarczej.
Dla ludzi dysponujących jakimiś oszczędnościami ważne będzie również by rachunek bankowy posiadał możliwości łatwego i szybkiego zawiązywania lokat, jak również połączenia go z rachunkiem maklerskim. Dzięki takiemu rozwiązaniu rachunek bieżący będzie rachunkiem domyślnym dla przeprowadzania wszelkich operacji bankowych, również w zakresie oszczędzania.
Dostępność całodobowa
Jeżeli chcesz wybrać dobry rachunek bankowy zwróć uwagę na jego dostępność. Jak wiesz, tradycyjne banki pracują jedynie w dni powszednie. Jeżeli zależy Tobie akurat na tym, by dokonać przelewu w sobotę powinieneś wybrać rachunek z dostępem internetowym. Chociaż środki nie znajdą się na koncie drugiej osoby tego samego dnia, Ty możesz wykazać się przed nim potwierdzeniem przelewu. Warto jednak pamiętać, że przelew pieniędzy obsługiwany jest generalnie w ramach całościowego systemu rozliczeń banków Sorbnet, czy też Elixir, a faktyczny przepływ środków następuje zgodnie z jego harmonogramem. Niektóre banki oferują jednak możliwość szybkiego przepływu, dzięki zastosowaniu innych sposobów rozliczeń.
Opcja internetowa jest bardzo wygodna, gdyż dzięki niej możesz w każdej chwili opłacić rachunki, a także sprawdzić stan swojego konta, bez wychodzenia z domu, o każdej porze dnia i nocy, jak również ze swojego smartfonu. Z pomocą takiego konta możesz także doładować telefon komórkowy, a nawet się ubezpieczyć . Takie warianty są również dostępne bez wychodzenia z domu. Za dostęp do konta internetowego zwykle nie pobiera się żadnych dodatkowych opłat, dlatego warto zadbać by wybrany rachunek bankowy posiadał taka możliwość.
Koszt utrzymania konta
To właściwie podstawowy temat, na który powinniśmy zwrócić uwagę zakładając konto. Wiele banków proponuje konta zupełnie darmowe i nie są pobierane opłaty za korzystanie z nich. O wiele większe różnice zachodzą jednak w przypadku opłat od dokonywania transakcji. I tak na przykład przy wypłatach z bankomatu często zostaje pobrana prowizja. Tak samo bywa w trakcie transakcji związanej z dokonaniem przelewu.
Na rynku są również dostępne oferty banków, w których rachunek pieniężny obsługiwany może być za jednorazową, stałą, miesięczną opłatę, bez pobierania żadnych innych prowizji. Dzięki tej comiesięcznej opłacie można korzystać z różnych opcji banku do woli, nie nadwyrężając domowego budżetu. Wypłaty ze wszystkich możliwych bankomatów, transakcje zagraniczne, przelewy, itp. za kwotę kilkunastu zł. miesięcznie.
Konto dla studenta
W wypadku oferty banków w zakresie kont studenckich wybór jest bardzo szeroki. Student może sobie zwykle pozwolić na korzystanie z w pełni darmowego konta, do czasu, aż nie ukończy określonego w regulaminie promocji wieku. Nie musi także obawiać się o kary narzucone przez bank w przypadku, gdy na jego rachunek nie wpłynie miesięcznie określona suma środków.
Wybierając taki rachunek bankowy warto zwróć uwagę na to, czy bank chętnie będzie przyznawał Tobie debet – czyli tak zwany kredyt odnawialny. A może będziesz mógł pokusić się kiedyś o kartę kredytową? Jeżeli tak, sprawdź zapis w proponowanej umowie dotyczący jej oprocentowania oraz warunków jakie należy spełnić by ją otrzymać – dopytaj także o to, jaka jest minimalna miesięczna spłata karty.
Subkonto dla dziecka
Oszczędzanie do skarpetki przeszło już do lamusa. Teraz zakłada się oddzielne książeczki oszczędnościowe, albo tak zwane subkonta, specjalnie dla młodzieży, która nie ukończyła trzynastego roku życia. Dzięki nim można zainwestować w bardzo opłacalną lokatę, w której pieniądze naprawdę procentują. Jeżeli chcesz wybrać dobry rachunek bankowy, zapytaj o nie doradcy finansowego lub skorzystaj z porad na forach internetowych. Pozostaje także opcja zebrania ofert od poszczególnych banków. Przejrzyj je dokładnie i nie spiesz się ze swoją decyzją.
Jaki zatem rachunek wybrać
Nie istnieje możliwość wskazania obiektywnie najlepszych i uniwersalnych rachunków bankowych. Stale zmieniająca się oferta, a także różne potrzeby i preferencje klientów sprawiają, że każdy powinien wybierać propozycję, aktualną w danym czasie i dostosowaną do określonych warunków. W tym celu można się również posługiwać dostępnymi w Internecie porównywarkami rachunków, prezentującymi aktualne oferty banków. Zawsze warto również skorzystać z rady najbliższych, którzy mają w tym zakresie znacznie lepsze rozeznanie i doświadczenie.
Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!