Kupując smartfon, warto być wybrednym. W końcu będzie ci on towarzyszył w wielu sytuacjach: przy robieniu zdjęć, graniu, korzystaniu z serwisów społecznościowych, pisaniu wiadomości oraz maili. Oczywiście nie należy zapominać o rozmowach telefonicznych. Poznaj 5 rzeczy, które warto wiedzieć przy zakupie odpowiedniego telefonu.
Zważywszy na mnogość systemów operacyjnych, rozmiarów wyświetlacza oraz operatorów, wybór właściwego urządzenia typu smartfon może wydawać się niezwykle skomplikowaną łamigłówką. Okazuje się jednak, że wcale taką być nie musi. Skorzystaj z poniższych wskazówek, które pomogą ci odnaleźć drogę w labiryncie możliwości.
1. Wybierz odpowiedni system operacyjny
Masz zasadniczo warianty trzy do wyboru. BlackBerry wciąż walczy o pozycję na rynku, jednak klienci przeważnie wybierają pomiędzy Androidem, iOS (iPhone) oraz Windows Phone. Oto krótki przewodnik po ich najważniejszych wadach i zaletach.
Android
System operacyjny koncernu Google nie bez powodu jest najpopularniejszą z platform dla smartfonów. W porównaniu z iOS oraz Windows Phone oferuje on znacznie więcej możliwości sprzętowych w różnych rozmiarach od kilku różnych producentów (Samsung, HTC, LG, Motorola, ZTE, itd.). Android jest również systemem o wiele bardziej otwartym niż iOS, co oznacza, iż producenci smartfonów mogą łatwiej wprowadzać innowacje na bazie oprogramowania Google’a. Dzięki temu na przykład Samsung Galaxy S4 czy Note 3 jest w stanie obsługiwać na ekranie dwie aplikacje naraz, a Moto X reaguje na głos, dzięki czemu nie trzeba nawet dotykać telefonu, żeby z niego skorzystać.
Sklep Google Play oferuje ponad milion aplikacji, jest więc z czego wybierać, choć w Apple App Store szybciej pojawiają się najnowsze gry oraz inne nowości. Mimo swojej elastyczności i możliwości dostosowywania, Android ma również pewne wady. Niektóre jego interfejsy bywają przeładowane lub trudne do nawigacji.
iOS/iPhone
iOS 7 reprezentuje dużą odmianę wśród produktów firmy Apple, zważywszy na swój bardziej uporządkowany wygląd, lepiej funkcjonującą wielozadaniowość oraz nowe Centrum Sterowania, które pozwala szybko zmieniać ustawienia, by optymalnie dostosować swój smartfon do oczekiwań.
Niektóre elementy aktualizacji mogą być dezorientujące – np. Centrum Powiadomień z trzema osobnymi zakładkami – jednak w ostatecznym rozrachunku iOS pozostaje najbardziej intuicyjną platformą dla smartfonów. Apple zyskuje punkty również dzięki najlepszemu wyborowi wysokiej jakości aplikacji oraz gier (choć Android wciąż zmniejsza dystans). Siri została ulepszona, zaś nowa usługa iTunes Radio to niewątpliwa zaleta telefonów z tym systemem. Obecnie na rynek wstępuje najnowsza odsłona systemu – iOS 8.
Windows Phone
W dużej mierze to właśnie dzięki dobrze odebranym telefonom Nokia Lumia większa ilość osób zwróciła uwagę na system operacyjny Microsoftu. Platforma tego systemu może pochwalić się dynamicznym interfejsem z kafelkami Live Tile, które wyświetlają aktualizacje. Z łatwością można zmieniać ich rozmiar oraz układ, aby spersonalizować ekran.
Do pozostałych korzyści należą gry na Xbox, filmy i muzyka, a także zintegrowane programy Office oraz Outlook, z których może korzystać każdy smartfon z tym systemem. Sklep Windows Phone Store niedawno przekroczył liczbę 200 tys. aplikacji, wśród których znajduje się m.in. Instagram, mimo to platforma Microsoftu wciąż ma do zaproponowania zaledwie jedną piątą oferty dostępnej dla systemów Android czy iOS.