Strona główna Technologia Najlepszy smartfon – Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Najlepszy smartfon – Na co zwrócić uwagę przy zakupie

2046
0

2. Zwróć uwagę na specyfikacje

W celu wybrania odpowiedniego telefonu należy dostosować parametry techniczne urządzenia do naszych oczekiwań. Kluczowe jest określenie funkcji jakie będzie miał sprawować nasz smartfon.

Procesor

Procesor jest mózgiem każdego urządzenia typu smartfon. Jeśli jest zaawansowany technologicznie, szybko będą otwierały się aplikacje, gry działały płynnie, będziesz nawet mógł edytować filmy. Najnowszy procesor dla telefonów wyposażonych w system Android oraz Windows Phone to Snapdragon 800 firmy Qualcomm. Nowością jest natomiast wersja 805. Zapewnia on wielozadaniowość oraz wysoką jakość grafiki w urządzeniach takich jak Samsung Galaxy Note 3 oraz Nokia Lumia 1520.

Snapdragon 600, występujący m.in. w telefonie HTC One oraz S4 Pro w Moto X są również bardzo wydajne. W tańszych urządzeniach typu smartfon znajdziesz procesor Snapdragon 400, który działa dobrze w kontekście zwykłego użytkowania, lecz nie nadaje się do bardziej intensywnego korzystania z telefonu. Przykładowo, smartfonowi Galaxy S4 Mini z tym procesorem konwersja klipu wideo w formacie 1080p zajęła 7 minut i 19 sekund, tymczasem Galaxy Note 3 z procesorem Snapdragon 800 robi to w 5 minut i 15 sekund.

Jeżeli chodzi o iOS, procesor A7 Apple’a wewnątrz iPhone’a 5s oferuje architekturę 64-bitową, co daje dwa razy lepszą wydajność oraz jakość grafiki niż w przypadku A6, który występuje wewnątrz iPhone’a 5s. Jest to jeden z wielu powodów, dla których warto zainwestować w smartfon firmy Apple z wyższej półki.

RAM

Ilość pamięci systemowej odgrywa istotną rolę w sprawnym funkcjonowaniu smartfona. Obecnie urządzenia najwyższej klasy oferują 2 GB do 3 GB pamięci RAM, zaś te z niższej oraz średniej półki – od 1 GB do 1,5 GB. Jeżeli chcesz, by aplikacje ładowały się szybciej i również chcesz je szybciej przełączać, im więcej RAM’u, tym lepiej.

Wyświetlacz

Rozmiar wyświetlacza niewątpliwie ma znaczenie, jednak liczy się również jego jasność, ostrość, kolory oraz kąt, pod którym można na niego patrzeć. W chwili obecnej ekraniki o rozdzielczości 1080p (1920 x 1080 pikseli) to najwięcej, co mają do zaoferowania smartfony.

Prawda jest jednak taka, iż nawet wyświetlacze o rozdzielczości 720p (1280 x 720 pikseli), jak w przypadku Moto X, są w stanie zapewnić naprawdę wysoką jakość obrazu. Warto przed zakupem wziąć smartfona do ręki, aby ocenić, pod jakimi kątami ekranik jest wciąż czytelny. Jeżeli widok rozmywa się po przechyleniu urządzenia, należy dwa razy zastanowić się nad jego zakupem.

Wyświetlacze typu AMOLED, występujące w wielu telefonach firmy Samsung, oferują bogate i nasycone kolory, natomiast LCD generują bardziej realistyczne odcienie. To wyłącznie kwestia gustu, jednak większość użytkowników bardzo docenia te właściwości urządzenia.

Przechowywanie danych i rozbudowa pamięci

Zakładając, że przechowujesz w swoim smartfonie wszelkie możliwe dane – od zdjęć i muzyki po filmy oraz aplikacje, rozejrzyj się za urządzeniem z jak największą wyjściową ilością pamięci wewnętrznej. 16 GB to już praktycznie standard, jeżeli jednak sądzisz, że szybko skończy ci się miejsce, zdecyduj się na 32 GB. iPhone 5s z taką pamięcią jest dość drogim urządzeniem, istnieją jednak tańsze, takie jak np. HTC One.

Choć taki smartfon jest nieco trudniejszy do znalezienia, to jeśli zależy ci na możliwości rozszerzania pamięci masowej, wybierz telefon z gniazdem do kard microSD, jak Samsung Galaxy S4, Note 3 oraz Mega.

Czytaj dalej          Cofnij

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.