Strona główna Zdrowie i uroda Zielona kawa – Właściwości, opinie, odchudzanie

Zielona kawa – Właściwości, opinie, odchudzanie

3384
2
zielona kawa
Zielona kawa jest uznawana jako cudowny środek odchudzający

W ostatnim czasie zielona kawa jest przez wielu producentów i sprzedawców promowana jako cudowny i bezproblemowy sposób na odchudzanie. Jednak wiele doświadczeń w tym zakresie nie potwierdza aż tak spektakularnych efektów. Jaka jest prawda o tym niezwykle kontrowersyjnym składniku diety?

Zielona kawa to ziarna kawy, które nie zostały jeszcze uprażone, dzięki czemu pozostaje w nich naturalnie wysoki poziom kwasu chlorogenowego. Posiada ona zatem znacznie wyższą zawartość tego związku, w stosunku do kawy czarnej, który decyduje o jej unikalnych właściwościach dietetycznych i zdrowotnych. Jak wskazują liczne badania kwas chlorogenowy posiada bardzo korzystny wpływ na zdrowie, w zakresie wydolności serca, zapobiegania cukrzycy, a przede wszystkim utraty wagi ciała. Z tego właśnie powodu zielona kawa przez wielu została okrzyknięta jako cudowne antidotum na otyłość.

Niezwykła popularność zielonej kawy została zapoczątkowana w 2012 roku przez Dr Oz’a, w jednym z popularnych, amerykańskich programów telewizyjnych. Stwierdził on, że spożywanie ekstraktu z tej rośliny pozwala na szybkie spalanie tłuszczu w organizmie, bez stosowania specjalnej diety i ćwiczeń na odchudzanie. Nagle rozpowszechniona wiedza na ten temat spowodowała wielkie poruszenie w kręgach licznych lekarzy i dietetyków, zajmujących się problemem otyłości, która jest jednym z większych problemów społecznych w USA.

Jak działa zielona kawa?

Podstawowym czynnikiem aktywnym w odchudzającym działaniu zielonej kawy jest kwas chlorogenowy. Jest on obecny w wielu roślinach, jednak w największym stopniu występuje w zielonej kawie i śliwkach. W ostatnich latach został on również poddany wielu badaniom, szczególnie pod kątem wpływu na organizm człowieka.

Jak ustalono, kwas chlorogenowy wyraźnie zmniejsza wchłanialność cukru, a tym samym decyduje o szybszej i skuteczniejszej utracie wagi ciała, jak również wzmożonej ochronie przed choroba cukrzycową. W przypadku podwyższonego ciśnienia krwi może również zmniejszać jego poziom. Pozytywny wpływ kwasu na metabolizm oraz wyraźne efekty zdrowotne decyduje, że zielona kawa w postaci ekstraktu stała się w ostatnim czasie niezwykle popularnym suplementem diety coraz większej ilości osób na całym świecie.

Nie bez znaczenia jest również wysoka zawartość kofeiny, która u większości ludzi wpływa na podniesienie przemiany materii. Zielona kawa, podobnie jak pozostałe jej odmiany, może zwiększyć również ciepłotę organizmu i ograniczyć łaknienie. Skutki jej działania w zakresie terapii odchudzającej generalnie uznawane są za bardzo pozytywne i wspomagające proces utraty wagi ciała. Z tego względu zieloną kawę uważa się za jeden z najlepszych odchudzających składników diety.

Kawa zielona – Jak parzyć?

Coraz szerzej zielona kawa dostępna jest w postaci całych ziaren lub zmielonych, bezpośrednio gotowych do parzenia. Samodzielne mielenie, tuż przed parzeniem, pozwala zachować więcej właściwości napoju, a szczególnie jego smaku i aromatu. W sklepach dostępne są różne rodzaje zielonej kawy, a także gotowe mieszanki smakowe. Inną metodą parzenia zielonej kawy jest zalewanie wrzątkiem całych ziaren, co można czynić nawet trzykrotnie.

Często poleca się wstępne rozbijanie i rozgniatanie ziaren zielonej kawy, ze względu na ich znaczna twardość. Są one zdecydowanie mniej kruche niż ziarno palone. W niektórych sklepach można również poprosić sprzedawcę i jej zmielenie.

kubek z zieloną kawą

Proporcje parzenia poleca się często dobierać samodzielnie, w zależności od indywidualnego smaku oraz podatności na wpływ kofeiny. Na początek można spróbować z 2 łyżeczkami zmielonej kawy na jeden kubek napoju. Zaleca się zalewanie zielonej kawy gorącą wodą, ale nie wrzątkiem. Temperatura wody powinna być ok. 90°C. Całość powinna parzyć się ok 3-5 min., zanim napar będzie gotowy do picia. Zielonej kawy nie parzy się raczej w ekspresach ciśnieniowych, ponieważ może ona stracić swoje najważniejsze właściwości zdrowotne. Poleca się natomiast stosowanie zaparzaczy tłokowych, pozwalających łatwiej oddzielić fusy.

Zielona kawa – jak pić?

Wiele osób uważa, że napar z zielonej kawy charakteryzuje się zbyt cierpkim i kwaskowatym smakiem, który utrudnia im picie. Kawosze natomiast zauważają zazwyczaj, że jest ona łagodniejsza od czarnej kawy. Wiele jednak zależy od sposobu parzenia, jakości kawy oraz ilości zmielonych ziaren.

Zieloną kawę pije się dokładnie jak kawę paloną oraz inne popularne gorące napoje. Można ją podawać na wiele różnych sposobów, w zależności od indywidualnych upodobań. Wiele osób poleca podawanie zielonej kawy z mlekiem. Ważne jest jednak, że posiada ona o wiele więcej wartości odżywczych, niż kawa czarna.

Dawkowanie zielonej kawy

Zielona kawa coraz częściej występuje jako samodzielny i nieprzetworzony składnik diety. Jednak dostępna jest także w postaci preparatów doustnych, czyli tzw. suplementów diety. Stosuje się ją zwykle w podzielonych dawkach, w ilości 80 – 200 mg dziennie. Niektóre preparaty odchudzające, posiadające składniki wspomagające, zawierać mogą nieco większe dawki ekstraktu z zielonej kawy.

Możliwe pozytywne właściwości zielonej kawy

1. Zmniejsza ciśnienie krwi

Niektóre badania pokazują, że osoby cierpiące na podwyższone ciśnienie krwi, które regularnie przyjmują ekstrakt z zielonej kawy w granicach ok. 100 – 200 mg dziennie już po niecałym miesiącu stosowania zauważają wyrażany spadek ciśnienia. Badania były prowadzone z zastosowaniem różnych producentów i produktów. Jak to możliwe? Zielona kawa powoduje chwilowe podwyższenie ciśnienia krwi, jednak w dłuższej perspektywie ustala niższy jego poziom, przy regularnym spożyciu. Istnieją hipotezy, że być może organizm dostosowuje się do warunków i obniża normalny stan, w oczekiwaniu na dawkę kawy.

2. Środek na odchudzanie

Utrata nadmiernej wagi ciała to jedno z najczęściej formułowanych oczekiwań wobec zielonej kawy. Liczne badania na ten temat nie mają jeszcze zdecydowanych i zupełnie jednoznacznych wyników. Wiele z nich wskazuje jednak na istotne działanie odchudzające. Regularne stosowanie suplementu diety może powodować niewielki spadek masy ciała, zwykle zauważalny po okresie ok. 3 miesięcy.

Efekty uboczne stosowania zielonej kawy w diecie

Przyjmuje się, że kawa zielona jest prawdopodobnie zupełnie bezpiecznym składnikiem diety. Badania kliniczne nie potwierdziły istotnych efektów ubocznych regularnego pozywania suplementów z jej ekstraktem. Zbyt krótki okres badań, nie pozwala jednak utwierdzić zdecydowanie i jednoznacznie, że zielona kawa nie szkodzi zdrowiu lub że jest zupełnie neutralny. Większość podobnych obserwacji wykonuje się jednak długimi latami, dlatego warto obserwować wszelkie doniesienia na ten temat.

Inhalacja ekstraktu z zielonej kawy jest prawdopodobnie szkodliwa, ze względu na niepożądane efekty wpływu na aparat oddechowy. Wynika z tego, że zielona kawa nie powinna być w żaden sposób wdychana, zarówno poprzez usta, jak i nos. Należy jednak zauważyć, że dostępne na rynku produkty przeznaczone są do połykania, nie zaś do inhalacji.

Należy zauważyć, że zielona kawa posiada większość właściwości szeroko rozpoznanej czarnej kawy prażonej, również w zakresie niepożądanych efektów ubocznych. Większość skutków spożywania i suplementacji obydwu składników będzie miała ten sam charakter lub bardzo zbliżony. Nie ustalono również dotychczas, czy zielona kawa wchodzi w szkodliwą reakcję z innymi produktami dietetycznymi.

Zielona kawa, dzięki wysokiej zawartości kofeiny może powodować takie objawy jak: arytmia serca, przyśpieszony oddech, niestrawność, nudności, bezsenność, a także nerwowość i niepokój. Jej wysokie spożycie może również powodować powstawanie bólu głowy, efekt dzwonienia w uszach, jak również nadmierne pobudzenie. Szerzej na ten temat można przeczytać poniżej.

Zielona kawa przeciwwskazania i skutki uboczne

  • Nadciśnienie tętnicze: Podstawowym czynnikiem przeciwwskazującym spożywanie zielonej kawy, podobnie jak w większości przypadków, jest wysoka zawartość kofeiny. Efekt uboczny w tym zakresie jest zwykle znacznie mniejszy u osób, które stale piją lub przyjmują preparaty kofeinowe.
  • Ciąża i karmienie piersią: Podczas ciąży i karmienia piersią bezpieczniej jest unikać spożycia nie tylko zielonej kawy, ale również innych silnie oddziałujących składników i suplementów diety. Nie ma co prawda wiarygodnych informacji na temat dużego niebezpieczeństwa, jednak ryzyko niekorzystnej reakcji organizmu istnieje.
  • Wysoki poziom homocysteiny: Spożywanie dużej ilości i niedopasowanych dawek kwasu chlorogenowego może w krótkim czasie zwiększać poziom aminokwasu siarkowego. W dłuższym okresie może być on przyczyną powstania zmian miażdżycowych oraz problemów krzepnięcia krwi. W celu eliminacji skutków ubocznych nadmiernego spożycia zielonej kawy jest suplementacja witamin z grupy B.
  • Biegunka: Z uwagi na to, że zielona kawa zawiera znaczne ilości kofeiny, spożywana w dużych ilościach może znacznie przyśpieszać przemianę materii i być przyczyną powstawania biegunek.
  • Wysoki poziom cholesterolu. Niektóre składniki niefiltrowanej kawy mogą wpływać na wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Znajdują się one również w zielonej kawie, jednak nie jest dotychczas jednoznaczne czy stanowią one rzeczywiste zagrożenie i mogą powodować stałe zmiany w organizmie.
  • Zaburzenia lękowe: Głównym czynnikiem ograniczającym spożycie i suplementację zielonej kawy jest wysoki poziom kofeiny w jej zawartości. Może ona powodować nadmierną pobudliwość i wzmagać niepokój.
  • Jaskra: Stosowanie suplementów z zawartością zielonej kawy nie jest wskazane dla osób chorujących na jaskrę, gdyż może być ona przyczyną wzrostu ciśnienia wewnątrz oczu. Podniesione ciśnienie krwi występuje najczęściej po ok. 30 minutach po spożyciu i utrzymuje się przez co najmniej 90 minut. Przyczyną tego stanu jest przede wszystkim wysoki poziom zawartości kofeiny.
  • Choroby krążenia: Przyjmowanie wysokich dawek zielonej kawy, w krótkim okresie czasu, może powodować w organizmie wzrost poziomu aminokwasów, w szczególności homocysteiny. Uznaje się, że może być ona przyczyną zwiększenia ryzyka chorób układu krążenia. Inne składniki zielonej kawy, znane jako diterpeny, kojarzone są często jako czynniki zwiększające poziom cholesterolu we krwi, a tym samym zwiększenie ryzyka powstania chorób serca.
  • Zespół jelita drażliwego: Zielona kawa, z uwagi na wysoką zawartość kofeiny nie jest również polecana dla osób cierpiących na zespół jelita wrażliwego, zwłaszcza gdy jest przyjmowana w wysokich dawkach. Może powodować problemy trawienne oraz biegunkę.
  • Zaburzeniami krzepnięcia krwi: Ten problem rozpatrywany jest jedynie ze względu na dużą zawartość kofeiny w preparatach z zieloną kawą. U znacznej większości osób nie ma jednak większych obaw, że zielona kawa może powodować problemy z krzepnięciem krwi.
  • Cukrzyca: Niektóre badania wskazują, że kofeina zawarta w zielonej kawie spożywana z problemami cukrzycowymi może wpływać na proces metabolizmu cukru. Zwykle może ona powodować chwilowe wahnięcia w jego poziomie, zarówno w zakresie wzrostu jak i spadku. Z tego powodu wszelkie preparaty i suplementy z zawartością kofeiny należy stosować z ostrożnością, a w razie konieczności konsultować z lekarzem.
  • Rozrzedzanie kości (osteoporoza): Kofeina z zielonej kawy, podobnie jak wszystkie napoje kofeinowe, wykazują działanie moczopędne. Może również powodować nadmierne wypłukiwanie z organizmu magnezu i wapnia, który jest niezbędny do odbudowy kości. Dla osób cierpiących na osteoporozę nie zaleca się spożywania kofeiny w dawkach powyżej 300 mg na dobę, które stanowią odpowiednik 2 – 3 filiżanek czarnej kawy. W celu uzupełnienia niedoborów zaleca się spożywanie suplementów, które dostarczą niezbędnego budulca kości. Szczególnym przypadkiem są kobiety po okresie klimakterium, które powinny w szczególności uważać na nadmierne spożycie kofeiny.

Zielona kawa gdzie kupić

Coraz częściej zieloną kawę można kupić w lepszych sklepach, sklepach sieciowych i supermarketach. Wyższej jakości produkty dostępne są raczej w specjalistycznych sklepach, sklepach ze zdrową żywnością oraz w internecie. Warto jednak przed zakupem zasięgnąć wiarygodnej opinii na temat sprzedawcy, ponieważ tego typu produkty często są podrabiane albo nie utrzymują należytej jakości.

Zielona kwa cena

mielona zielona kawaCena zielonej kawy zależy od wielu czynników, a w szczególności producenta. Słabszej jakości zmielone ziarno można już dostać w cenie ok. 20 zł za kg. Częściej jednak będzie to cena bliższa 40-50 zł za kg. Niektóre jednak ziarna zielonej kawy sprzedawane są za cenę ok. 300 zł za kilogram i więcej. Najczęściej pochodzą one wg producenta z upraw ekologicznych.

Odchudzające suplementy z zieloną kawą mogą mieć bardzo różną cenę. Często zawierają również inne dodatki, takie jak ekstrakt z zielonej herbaty czy chrom. Niestety, branża produktów odchudzających często wykorzystuje desperację wielu klientów i znacznie zawyża realną wartość sprzedawanych produktów. Bez wątpienia za taką sytuację należy uznać, gdy producent żąda kwoty powyżej 100 zł za miesięczną kurację.

O czym warto pamiętać

Ekstrakt z zielonej kawy, który coraz częściej stanowi składnik preparatów do odchudzania, stanowi przedmiot bardzo wielu kontrowersji. Nie ma jednoznacznych badań, które wskazywałby na jego istotną skuteczność lub szkodliwość. Istnieje wiele przesłanek, które wskazują na jego pozytywny wpływ podczas procesu utraty wagi, jednak nie należy się spodziewać spektakularnych efektów.

Zielona kawa jest obecnie sprzedawana pod różnymi nazwami handlowymi, nie zawsze jasno wskazującymi na jej zawartość. Przy jej suplementacji warto rozpocząć od mniejszych dawek i przyglądać się reakcji własnego organizmu, a polecane przez producentów dawki powinny być osiągane stopniowo. W przypadku istotnych problemów zdrowotnych zawsze warto wcześniej skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Zielona kawa opinie

Większość opinii na temat zielonej kawy jest ze sobą sprzecznych i niejednoznacznych. Istnieje duża grupa zwolenników, doceniających jej właściwości odchudzające, a także poprawiające nastrój i samopoczucie. Dotyczy to zarówno samodzielnie przygotowywanych napojów, jak i gotowych suplementów diety.

Wiele osób jednak twierdzi, że zielona kawa jest wymysłem marketingowym, mającym na celu żerowanie na naiwności ludzi. Twierdzą oni, że może ona co najwyżej zapewnić efekt placebo. W tym względzie nie warto jednak męczyć się z jej smakiem i wydawać tak dużo pieniędzy na jej zakup.

Niewątpliwie nie warto kierować się wszystkimi opiniami, a jedynie zwrócić się do źródeł naukowych. Niestety, wiele badań ma charakter cząstkowy, albo nie zostało jeszcze ukończonych. Z tego względu warto być zarówno ostrożnym w swoim nadmiernym entuzjazmie, a także nieco bardziej optymistycznym, w przypadku negowania wszystkich właściwości zielonej kawy.

 

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

2 KOMENTARZE

  1. Stosowałam suplement BeSlim z zielona kawą. Moja waga spadła, miałam więcej energii , metabolizm się poprawił. Po zrzuceniu wagi nie miałam efektu jo-jo.

  2. Na mnie podziałała bardzo dobrze, bo schudłem ponad 20 kg. Co prawda trzymałem dietę i ćwiczyłem , ale zdarzało mi się złamać i zjeść coś słodkiego. Ta kawa ma takie właściwości, że blokuje wchłanianie glukozy do krwi, więc myślę, że jest to dobre rozwiązanie w przypadku podjadaczy.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.