Strona główna Nauka i kariera Domowe przedszkole – Jak zorganizować

Domowe przedszkole – Jak zorganizować

3342
0
domowe przedszkole
Domowe przedszkole do doskonały pomysł na własny biznes

Większość młodych mam najchętniej jak najszybciej wróciłyby do pracy. Jednak chciałyby także spędzać jak najwięcej czasu ze swoją pociechą. Czy można połączyć przyjemne z pożytecznym? Można! Zaryzykowało już sporo kobiet i otworzyło tzw. domowe przedszkole.

Chociaż na wsi zazwyczaj nie ma tego problemu, to w miastach liczba przedszkoli jest wręcz niewspółmierna do liczby dzieci, które mają do nich uczęszczać. W związku z tym mamy, które powinny wrócić po urlopie macierzyńskim na etat, często tego nie robią. Decydują się na otwarcie własnej działalności gospodarczej, m.in. stawiając na domowe przedszkole. Dzięki temu mogą spędzać czas ze swoim dzieckiem, patrząc jak się rozwija i nie tracąc ani jednej chwili z jego życia, a dodatkowo opiekować się innymi maluchami i odbierać za to wynagrodzenie od ich rodziców.

Jak zacząć prowadzić domowe przedszkole

Sprawa jest bardzo prosta. Najpierw trzeba założyć działalność gospodarczą. W tym celu należy udać się do Gminy lub Urzędu Miasta, w którym to złożymy odpowiedni dokument, podając w nim niezbędne informacje wraz z kodami PKD (zakres działalności). Po tym możemy uznać, że działalność została założona. Należy również ustalić sposób rozliczenia z urzędem skarbowym oraz wybrać księgową, która zajmie się naszymi sprawami papierkowymi. Miesięczny koszt takiej usługi, w zależności od regionu, nie powinien przekraczać kwoty od 50 do 200 zł, a na pewno warto z niego skorzystać.

Należy również pamiętać, że jeżeli wcześniej nie prowadziliśmy żadnej działalności, będą nam przysługiwały niższe składki ZUS, i to przez całe dwa lata, na preferencyjnych warunkach. Kiedy złożymy wszystkie niezbędne dokumenty trzeba będzie się zająć poszukiwaniem lokalu.

Odpowiednie miejsce

Jeżeli chcemy otworzyć domowe przedszkole, będziemy musieli spełnić wiele wymogów, zarówno sanitarnych, jak i tych związanych z bezpieczeństwem. Wszelkie wymogi opisane są w kodeksach. Wystarczy się z nimi zapoznać i zastosować, przygotowując miejsce do przebywania dzieci.

Warto sprawić, by nasze domowe przedszkole miało przytulny charakter i w tym celu trzeba będzie włożyć w przygotowania trochę więcej pracy. Należy pomalować ściany nietoksycznymi i kolorowymi farbami. Zadbać o pozyskanie małych stolików i krzesełek. Kluczowe będzie zapewnienie rozrywki maluchom, gdyż dzieci w wieku przedszkolnym chętnie przychodzą do takich miejsc, gdy mogą się tam dobrze bawić. Dlatego właśnie powinniśmy wyposażyć nasze domowe przedszkole w mnóstwo edukacyjnych zabawek, gier, klocków, itp.

A co z posiłkami

Posiłków nie trzeba przygotowywać samodzielnie, ani wynajmować kucharki. Można korzystać z usług firm cateringowych. Niestety, nawet w tym przypadku, trzeba posiadać kuchnię wyposażoną w zmywarkę, z dodatkową wyparzarką. Koszty tego sprzętu mogą trochę przerosnąć wyobrażenie kobiety, która chce założyć domowe przedszkole, jednak przewidywany popyt powinien zapewnić zwrot poniesionych nakładów. Istnieje bowiem dość duże zapotrzebowanie na tego typu punkty, dlatego prędzej czy później taka działalność powinna zacząć przynosić wymierne korzyści finansowe.

Ile dzieci można przyjąć                    

Wszystko jest zależne od metrażu, jakie ma nasze domowe przedszkole, od ilości opiekunek i innych, pomniejszych uwarunkowań. Przeciętnie, domowe przedszkole może przyjąć około 30 dzieci. Rekrutacja trwa zwykle przez cały rok, chociaż w jego trakcie rzadko pojawiają się w placówce nowe maluchy. Po okresie drugiego naboru do publicznych placówek, można czasem liczyć na pojawienie się dziecka, które nie zostało gdzieś indziej przyjęte.

Kto może zostać przedszkolanką

Właściwie każdy, kto ukończył trzyletnie studia na kierunku pedagogika. Czasami można pracować też na podobnych stanowiskach, gdzie studia nie są wymagane, wystarczy kierunkowe studium, albo po prostu liceum z maturą. Dla mam, które decydują się otworzyć domowe przedszkole są także kursy i szkolenia, które mogą przejść, dzięki czemu będą mogły rozpocząć pracę znacznie wcześniej. Warto jednak pamiętać, że jeżeli chcemy tylko szefować, nie będziemy musiały przechodzić takich kursów, ani legitymować się studiami kierunkowymi.

Ile kosztuje domowe przedszkole

Pobyt dziecka w domowym przedszkolu wiążę się z różnymi kosztami. Wszędzie, nawet w przedszkolu państwowym, trzeba zapłacić za posiłki. Jaka jest kwota wyżywienia dziennego, zależy tylko od placówki oraz od tego, czy korzysta ona z cateringu, czy też na przykład zatrudnia kucharkę.

Dodatkowo należy dołączyć koszty związane z przygotowaniem szkolnej wyprawki, zakup stroju sportowego i bucików do zajęć, kredek, materiałów plastycznych, pościeli wraz z kołderką i podusią dla dzieci, które jeszcze ucinają sobie poobiednie drzemki. Zazwyczaj jednak największy koszt wiąże się z czesnym, czyli miesięczną opłatą, której wysokość jest ustalona z góry i wynosi przeciętnie ok. 500 – 600 zł na miesiąc.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.