Strona główna Dzieci Czym się kierować przy wyborze przedszkola lub żłobka

Czym się kierować przy wyborze przedszkola lub żłobka

564
5
wybór przedszkola
Przy wyborze przedszkola lub żłobka należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników

Kiedy przychodzi czas powrotu matki do pracy trzeba znaleźć dziecku odpowiednią opiekę. Rodzice stają wtedy przed dylematem czym kierować się przy wyborze przedszkola lub żłobka.

Decyzja o oddaniu malucha do żłobka lub przedszkola jest zawsze dużym stresem nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców. By uniknąć rozczarowań i nieprzyjemnych stresów w przyszłości warto już teraz zwrócić uwagę na pewne kryteria, które są szczególnie ważne przy wyborze przedszkola lub żłobka.

Po pierwsze, daj sobie czas

Przy wyborze przedszkola lub żłobka niewskazany jest pośpiech. Będziesz dużo spokojniejsza jeśli wcześniej będziesz mogła rozejrzeć się po placówce, poznać kadrę, zadać kilka pytań, a później po prostu się zastanowić. Jeśli odłożysz tę decyzję na ostatni moment? nie będziesz miała na to wszystko czasu.

Kadra

Nie ukrywajmy, kadra w tego typu placówkach to podstawa! Liczy się nie tylko podejście opiekunek do dziecka, ich cierpliwość i empatia, ale też kwalifikacje. Warto zapytać o ukończone szkoły i kursy, istotny jest też kurs pierwszej pomocy. Bardzo ważna jest też ilość opiekunek przypadających na grupę dzieci. Pamiętaj, o to wszystko masz prawo (a nawet obowiązek) zapytać podczas pierwszej wizyty. Zapytaj kto jeszcze poza opiekunkami będzie miał kontakt z dzieckiem, w niektórych żłobkach jest np. pediatra, pielęgniarka lub psycholog. Przy wyborze przedszkola lub żłobka wszystkie te kwestie mają wręcz ogromne znaczenie.

Lokalizacja

Dobrze by było gdyby żłobek lub przedszkole znajdowało się blisko naszego miejsca zamieszkania. Oszczędzamy wtedy sporo czasu, a także pieniędzy, które musielibyśmy przeznaczyć na dojazd. Jeśli nie ma takiej placówki w pobliżu naszego domu lub te które są nam nie odpowiadają możemy rozejrzeć się w pobliżu miejsca pracy któregoś z rodziców. Coraz częściej tego typu placówki otwierane są w dużych kompleksach biurowych, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie pracujących rodziców. To bardzo dobre rozwiązanie, jednak nie na kieszeń każdego.

Organizacja

Duże znaczenie przy wyborze przedszkola lub żłobka ma także organizacja placówki. Dla każdego rodzica na pewno istotna jest liczebność grup (im mniejsze tym lepsze), rodzaj zajęć proponowanych przez przedszkole, dodatkowe atrakcje, ogólny plan dnia, a także wyżywienie zapewniane przez placówkę. Należy zastanowić się czego tak naprawdę oczekujemy od żłobka czy przedszkola, i który z nich ewentualnie najlepiej spełnia nasze oczekiwania.

Finanse

Kwestie finansowe to bez dwóch zdań bardzo ważny czynnik, decydujący przy wyborze przedszkola lub żłobka. Warto zawczasu określić przewidziany budżet i pod tym kątem szukać. Przy rozważaniach finansowych od razu warto zastanowić się czy szukamy placówki prywatnej czy publicznej, bo tu też ceny znacząco się różnią. Obecnie najtańszym rozwiązaniem są placówki publiczne, jednak mają one zwykle ograniczenia w zakresie zajęć dodatkowych.

Godziny otwarcia

W zależności od tego w jakich godzinach rodzice pracują, bardzo ważne są też godziny otwarcia placówki. Ważne by godziny te nie pokrywały się na styk, zawsze bowiem może wydarzyć się coś co opóźni przyjazd rodzica po dziecko.

Wygląd

Zwiedzając żłobek lub przedszkole warto zajrzeć w każdy kąt, rozejrzeć się po całym budynku. Zwrócić uwagę na to jak naszym zdaniem będzie się tu czuło nasze dziecko, czy miejsce jest kolorowe, przestronne i atrakcyjne, ale też bezpieczne i dostosowane do potrzeb maluchów. Ważne jest też by dzieci miały możliwość bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu, konieczny jest więc ogrodzony plac zabaw.

Opinie

Niezastąpionym źródłem informacji mogą być dla nas opinie innych rodziców. Jeśli nie mamy znajomych rodziców, którzy mają jakieś doświadczenie w tym temacie, możemy poszukać informacji w internecie. Rodzice bardzo chętnie wymieniają się spostrzeżeniami na temat tego typu placówek, a takie opinie mają często decydujące znaczenie przy wyborze przedszkola lub żłobka.

Poprzedni artykułJak można tworzyć magię świąt
Następny artykułJak używać kosmetyków by były naprawdę skuteczne
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

5 KOMENTARZE

  1. ja mocno zwracałam uwagę na to jak dzieci będą miały zorganizowany czas, przedszkola wyraźnie się różniły pod tym względem, ostatecznie zdecydowałam się

    • u mnie numerem jeden była lokalizacja. Wybraliśmy najblizsze z możliwych i dostępnych przedszkoli – Puchatka na Pełczyńskiego. na początku trochę sceptycznie z mężem podchodziliśmy do tego miejsca, ale szybko się to zmieniło jak zobaczyliśmy jaka corkka wraca zadowolona po calym dniu nauki i zabawy z innymi dziećmi 😉 ale wiadomo że liczą sie też inne rzeczy – jedzenie, zajęcia, nauczyciele i ogólnie standard

  2. Co dzieci jedzą w przedszkolu? W placówce mojego synka codziennie jest coś innego, nie ma reguły, ale są to zdrowe rzeczy (rodzice mają wgląd do jadłospisu). Do tego czerwony balonik oferuje wykwalifikowaną kadrę oraz kreatywne spędzanie czasu przez dzieci połączone z nauką.

  3. My kierowaliśmy się tym żeby nasze dziecko odkrywało w sobie nowe umiejętności, być może i talenty. Generalnie postawiliśmy na rozwój, dlatego zdecydowaliśmy się z mężem na polsko-angielskie przedszkole. To była wspólna decyzja. Właściwa.

  4. Wg mnie warto odnosić się do tego, co mówią o placówce inni.
    Ja tak zrobiłam i sukcesywnie wybrałam Przedszkole Bajka w Lesznie.
    Warto było zaufać opiniom w internecie.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.