Strona główna Dzieci W jaki sposób rozwijać swoje dziecko

W jaki sposób rozwijać swoje dziecko

245
1
PODZIEL SIĘ
rozwijać swoje dziecko
Żeby rozwijać swoje dziecko prawidłowo trzeba mu poświęcić sporo czasu

W dzisiejszych czach rodzice mają naprawdę wiele źródeł, z których mogą uczyć się tego, jak w prawidłowy sposób dbać o rozwój swoich dzieci. Niestety – wiele z nich stworzono bez zastanowienia i tylko po to, żeby wypromować jeden ze zbędnych wynalazków elektronicznych. Żeby prawidłowo rozwijać swoje dziecko należy raczej uzbroić się w cierpliwość i zacząć być pomysłowym, a nie hojnym w kupowaniu.

Badań naukowych, które dowodzą niezbicie, że „tablet edukacyjny” to bzdura i zbędny gadżet, których jest bez liku. Nie ma sensu ich wszystkich cytować, bo wystarczy się tylko chwilę zastanowić, żeby dojść do oczywistego wniosku, że elektronika nie rozwija, a może co najwyżej uwsteczniać. Tego żaden rodzic na pewno dla swojego dziecka nie chce wybierać, natomiast nie znaczy to jeszcze, że rezygnacja z elektronicznych zabawek, jakkolwiek ze wszech miar pożądana, rozwiąże problem.

Proste sposoby są najskuteczniejsze

Ten problem bardzo dobrze widać to na podstawowej czynności, jaką jest uczenie mówienia – przypadki dzieci, które w wieku czterech lat mówią słabo lub prawie wcale, bo wymagano on nich tylko komunikacji przez dotyk, ale z tabletem, są dziś tak powszechne, że aż się przejadły. Jednocześnie w zdecydowanym niedoborze jest to, czego jeszcze dwadzieścia lat temu było mnóstwo: bajki, opowiadania, rozmowy.

Za rozwój odpowiadają bodźce

jakiś czas temu powstałą dziwna moda na to, żeby rozmawiać z dziećmi na wyznaczonym przez nie poziomie, co sprowadza się do tego, że matka pokazuje dziecku krowę i twierdzi, że to jest „muuuu”. Brakuje w tej wymianie poglądów bodźca, który wywoła legendarne pytanie „co i dlaczego”.

Nikt jako żywo nie może wytłumaczyć, dlaczego w rozmowie z dzieckiem nie wolno używać słów „ambiwalentny”, „prerogatywa” czy „imperatyw” – używanie trudnych słów rozwija inteligencję dziecka, nie wspominając już oczywiście o tym, że maluch sam rozbudowuje bank słów na podstawie słownictwa używanego w jego otoczeniu. Teoretycznie każdy wie, że dzieci szybko uczą się przekleństw i aż dziw bierze, dlaczego mało kto wykorzystuje ten mechanizm do nauki mówienia.

Mówienie jest najprostszym dla ludzi sposobem komunikacji i wykluczenie z niego dziecka dlatego, że nie rozumie niektórych słów, jest poważnym błędem. Bajki i legendy, poza oczywistymi walorami wychowawczymi czy edukacyjnymi, uczą również bycia dociekliwym, uczą myślenia analitycznego i samodzielnego odpowiadania na pytania. Podobnie rzecz ma się ze zwykłą rozmową – dzieci, które nie rozmawiają z rodzicami, mają później spore kłopoty w nawiązaniu kontaktów rówieśniczych.

Motywacja? U dziecka?!

Wiele osób, kiedy słyszą o konieczności motywowania dziecka, podnosi larum, że od najmłodszych nie wolno niczego wymagać, bo to przecież najszczęśliwsze lata ich życia. Dobra, załóżmy. A jaką rolę, jeśli nie motywacyjną, odgrywała np. rózga świętego mikołaja? Wprawdzie nie jest to idealny przykład motywacji, ale dziecko należy nauczyć konsekwencji i wytrwałości, a to odbywa się właśnie poprzez mechanizmy motywacyjne.

Nie ma tu przecież mowy o katorżniczej pracy, tylko o nauce dziecka najprostszych czynności, obserwowaniu postępów i nagradzaniu osiągnięć oraz wyciąganiu wniosków z porażek. Dziecko, które jest motywowane przez rodziców, wykształca właściwe bodźce wewnętrzne, które później towarzyszą mu przez całe życie i pozwalają efektywnie i skutecznie realizować nałożone przez otoczenie i siebie samego obowiązki.

Często rodzice nie wiedzą jak prawidłowo rozwijać swoje dziecko

Jeśli jednak rodzice nie motywują swoich dzieci, to wzorce takie nie powstają – dziecko takie zamienia się w maminsynka, jest niezdecydowane, rozpieszczone lub wręcz rozwydrzone, ponieważ nie uczy się od małego samokontroli, która jest niezaprzeczalnie jedną z najpiękniejszych cech dojrzałego człowieka.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji na ten temat!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułParabeny w kosmetykach do pielęgnacji skóry
Następny artykułJak zadbać o własny budżet domowy
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

1 KOMENTARZ

  1. świetny artykuł. to prawda, że liczą się własnie te najprostsze rzeczy, ale Staś to nasze pierwsze dziecko i nie bardzo wiedzieliśmy jak go prawidłowo wychowywać i jak powinien wyglądać jego prawidłowy rozwój. Dzięki koleżance z pracy trafiliśmy na zajęcia sensoplastyki i stamtąd również wyniosłam wiele świetnych pomysłów, jak wykorzystać to co każda z nas ma w domu i kuchni, po to by wesprzeć prawidłowy rozwój maluszka. Żeby stał się ciekawszy świata, bardziej otwarty i kreatywny. No i idzie nam coraz lepiej i cieszę się bardzooo 🙂

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.