Strona główna Rozwój osobisty Empatia – Dlaczego jest ważna

Empatia – Dlaczego jest ważna

2611
1
empatia
Empatia jest bardzo ważna dla harmonii życia społecznego

Niewątpliwie w życiu społecznym empatia jest ważna, gdyż stanowi spoiwo emocjonalne dla działań grupowych. Ma ona jednak dla nas dużo szersze znaczenie. Empatia może bowiem decydować o naszych codziennych zachowaniach i wyborach, które będą ukierunkowane nie tylko na dobro nas samych.

Umiejętność empatii jest jedną z najbardziej pożądanych cech charakteru, zarówno u kandydatów na przyjaciela, partnera, rodzica, ale i na pracownika. To jeden z kluczowych elementów inteligencji emocjonalnej każdego człowieka. Dlaczego empatia jest tak ważna?

Czym jest empatia?

Żeby zrozumieć dlaczego empatia jest ważna, najpierw musimy zaznajomić się z definicją tego pojęcia. Najprościej rzecz ujmując jest to zdolność do współodczuwania emocji innych osób, umiejętność postawienia się w sytuacji innego człowieka i dostosowania własnej postawy.

Człowiek to istota społeczna

Jeśli zastanawiasz się dlaczego empatia jest ważna, wystarczy, że przyjmiesz do wiadomości, że człowiek jest przede wszystkim istotą społeczną. Wszędzie dookoła nas są ludzie: w szkole, w pracy, na osiedlach, w których żyjemy. Czy nam się to podoba czy nie, człowiek żyje w ’stadzie’. A empatia ma znaczący wpływ na to, jak się w tej społeczności odnajdujemy.

Empatia ma ogromny wpływ na przystosowanie do życia w społeczeństwie, na nawiązywanie kontaktów i relacji z innymi ludźmi. Każdy człowiek jest inny, a umiejętność empatii, pozwala być nam ponad tymi różnicami. Gdy rozmawiamy z drugim człowiekiem wykorzystując umiejętność empatii, wychodzimy ze swojej skorupy, a wchodzimy w jego. Empatia sprawia, że jesteśmy elastyczni. Zamiast skupiać się na ocenie drugiej osoby i jej zachowania, zastanawiamy się dlaczego tak postąpiła? Jak my byśmy się czuli na jej miejscu?

Umiejętność empatii to zdolność do postawienia się w miejscu tej osoby. Dzięki empatii nie dokonujemy niesprawiedliwych i pochopnych osądów, a wręcz odwrotnie, stanowimy największe oparcie dla tej osoby. Ludzie lgną do osób empatycznych i nie ma w tym nic dziwnego. Nikt nie chce być oceniany czy krytykowany. Ludzie chcą być zrozumiani, a osoba z taka cechą potrafi zrozumieć perspektywę drugiego człowieka.

Dlaczego empatia jest ważna w pracy?

W zdecydowanej większości zawodów, potrzebny jest kontakt z drugim człowiekiem. A jak już wiemy w kontaktach międzyludzkich empatia jest niezastąpiona. Empatia pozwoli nam wczuć się w perspektywę klienta, zrozumieć jego punkt widzenia i jego potrzeby, a tym samym zawsze będziemy potrafili zaproponować mu najlepsze rozwiązanie. Poza tym, poczucie zrozumienia, jest dla klienta wręcz bezcenne. Jeśli będzie czuł się zrozumiany, na pewno do Ciebie wróci.

Należy brać pod uwagę także to, że empatia sprzyja hamowaniu zachowań agresywnych, które w pracy są wręcz niedopuszczalne. Przykładowo: wpada do nas wzburzony klient i od wejścia obrzuca nas obraźliwymi epitetami. Zamiast unosić się gniewem i odpowiadać mu tym samym, osoba empatyczna będzie próbowała postawić się w jego sytuacji, a tym samym opanuje nie tylko swoje emocje, ale i jego. Powie: „rozumiem, że jest pan zły i rozczarowany z powodu awarii, jednak…” Słysząc opanowanie takiej osoby, klient również powinien zastanowić się nad celowością swojego ataku. Może osoba, która przed nim stoi nie jest winna temu co się stało? Empatia ma ogromne znaczenie dla umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych. 

Co się dzieje gdy empatii zabraknie?

Poziom empatii u różnych ludzi nie jest jednakowy. Są osoby, które cechuje wysoka zdolność do współodczuwania, a są takie, którym łatwiej przychodzi pochopnie kogoś osądzić, niż wczuć się w jego sytuację. Nad empatią na pewno można pracować, ale najpierw należy zauważyć taką potrzebę. Jeśli nie wiesz dlaczego empatia jest ważna, prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy z tego jakie konsekwencje przyniósł by jej brak. Wyobraź sobie, że wszyscy ludzie myślą o problemach innych ludzi tylko i wyłącznie ze swojej perspektywy, nie wkładając żadnego wysiłku w to, by zrozumieć ich sposób odczuwania.

Pacjent, który boi się zabiegu, jest wyśmiewany przez lekarza. Żebrak, który siedzi na ulicy jest bity, kopany, poniżany przez innych, czasem nie tylko w przenośni. Mąż zarzuca żonie, która cierpi na poważną chorobę, że wyolbrzymia i panikuje… a ona czuje się odrzucona. Dzieci do krwi biją się o zabawki, za nic mając odczucia innych dzieci…

Gdyby na świecie zabrakło empatii, ludzie kierowaliby się swoimi najgorszymi instynktami, nie szanując wcale uczuć drugiej osoby, a to doprowadziłoby do katastrofy. Ludzie staliby się zimnymi egocentrykami, którzy kierują się wyłącznie własnymi potrzebami, a codziennością stałaby się agresja. Dlatego tak istotne jest by docenić znaczenie empatii. Żeby rozumieć ją jako magiczną, ale bardzo potrzebną umiejętność, którą każdy może w sobie ukształtować. Wielu z nas marzyło kiedyś o tym, by czytać innym w myślach. Empatia jest namiastką tej umiejętności i zawsze warto o tym pamiętać.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.