Strona główna Rozwój osobisty Inteligencja emocjonalna – Jak ją rozwinąć

Inteligencja emocjonalna – Jak ją rozwinąć

1595
0
inteligencja emocjonalna
Bez rozwiniętej inteligencji emocjonalnej trudno osiągać w życiu sukcesy

Inteligencja emocjonalna jest współcześnie coraz częściej uważana jako czynnik niezbędny dla osiągania sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Według niektórych specjalistów ma ona o wiele większe znaczenie w codziennym życiu niż klasyczne umiejętności mierzone testem IQ. Dlatego warto przyjrzeć się możliwościom jej rozwoju.

Choć wciąż wielu ludzi nie wie dokładnie czym jest inteligencja emocjonalna, to prawda jest taka, że jej posiadanie jest wręcz niezbędne do szczęśliwego i spełnionego życia. Jaki, więc mamy na nią wpływ? Czy można w jakiś sposób rozwinąć swoją inteligencję emocjonalną?

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Inteligencją emocjonalną określamy umiejętność człowieka do określania i kontrolowania emocji. Nie tylko swoich, ale i innych ludzi. Inteligencja emocjonalna łączy w sobie empatię, asertywność, umiejętność aktywnego słuchania, tolerancję, pewność siebie, zdolności do adaptacji… i wiele innych pozytywnych i pożądanych cech.

O zdolności tej mówi się coraz więcej, ponieważ ma ona ogromny wpływ na życiowe sukcesy. Wcześniej nie do końca zdawano sobie z tego sprawę, często bagatelizowano bowiem funkcję emocji. Inteligencja emocjonalna, to coś co w naturalny sposób kształtuje się przez całe nasze życie, począwszy od samych narodzin. Początkowo największy wpływ ma na nią nasze otoczenie, a więc głównie nasi rodzice. Nie znaczy to jednak, że my nie mamy na nią wpływu. Wręcz przeciwnie, możemy odegrać istotną rolę by nasza inteligencja emocjonalna stale się zwiększała. Pisze o tym w swoich książkach najbardziej znany na świecie psycholog Daniel Goleman.

Dlaczego warto kształtować w sobie inteligencję emocjonalną?

Inteligencja emocjonalna jest niezbędna w nawiązywaniu kontaktów i relacji z innymi ludźmi. Osoby, które cechują się wyższym poziomem takiej inteligencji są  zazwyczaj rozchwytywane przez towarzystwo, cieszą się powszechną sympatią i akceptacją. Ale przede wszystkim, osoby takie kochają samych siebie i potrafią się cieszyć swoim własnym towarzystwem.

Takie osoby także kontrolują swoje emocje, nie dopuszczając, by to one kontrolowały ich. Są świetnymi słuchaczami, negocjatorami, pracownikami, przyjaciółmi, partnerami i rodzicami. Lepiej radzą sobie ze stresem, osiągają większe sukcesy. To chyba wystarczająca ilość argumentów, przemawiająca za tym, że warto zrobić wiele by nasza inteligencja emocjonalna była dostatecznie rozwinięta?

Przede wszystkim dobrze słuchaj!

Żeby rozwinąć swoją inteligencję emocjonalną, w pierwszej kolejności musisz nauczyć się słuchać. Zarówno siebie, jak i innych. Postaraj się zawsze znaleźć czas na to, by przeanalizować swoje uczucia, emocje, zachowania. W ten sam sposób analizuj zachowania innych. Rób to dokładnie w ten sam sposób! Analizując zachowania innych staraj się postawić w ich sytuacji, patrzeć na problem z ich perspektywy. „Co czułbym gdyby to mi ktoś zrobił coś takiego?” To podstawa do kształtowania swojej empatii i lepszego zrozumienia ludzkich zachowań.

Nazywaj rzeczy po imieniu

Zawsze staraj się nazywać emocje, które pojawiły się u Ciebie lub Twojego rozmówcy. Podstawowym krokiem do okiełznania emocji jest ich nazwanie. „Jestem zły, bo…”, „Rozumiem, że jesteś smutny, ponieważ…” Jeśli nauczysz się trafnie określać emocje swoje i innych, automatycznie zyskasz nad nimi większą kontrolę. Ta umiejętność pozwala kontrolować nie tylko swoją złość, ale też np. rozwiązać konflikt pomiędzy osobami trzecimi, nie dopuścić do agresji. Nigdy nie unikaj mówienia o emocjach, nigdy nie próbuj ich w sobie tłumić. Musisz uświadomić sobie ich istnienie, a później rozłożyć je na części pierwsze, najlepiej mówiąc, mówiąc, mówiąc… Nie pozwól emocjom przejąć kontroli nad Twoim zachowaniem.

Pozytywne nastawienie zawsze jest ważne

Ludzie, posiadający rozwiniętą inteligencję emocjonalną, są pozytywnie nastawieni do siebie i otaczającego ich świata. Nie wydają pochopnych opinii, ani o sobie, ani o innych. „Myśl pozytywnie!” Choć dla wielu brzmi to banalnie, to hasło to jest podstawą dla lepszego jutra. Uwierz w siebie i w ludzi, którzy Cię otaczają. Doceń to co jest dookoła i ciesz się tym. Bycie optymistą niewątpliwie sprzyja by nasza inteligencja emocjonalna mogła się stale rozwijać i sprzyjać budowaniu naszych sukcesów.

Ćwicz swoją inteligencję emocjonalną

Żeby rozwijać swoją inteligencję emocjonalną, musisz pracować ze samym sobą, ale i z ludźmi. Szukaj towarzystwa innych ludzi, obserwuj ich zachowania, ćwicz empatię, umiejętność perswazji i asertywność. Jeśli masz problem z jakimś określonym zachowaniem, np. z asertywnością, najpierw wyobraź sobie siebie w tej sytuacji. Wyobraź sobie, że właśnie w asertywny sposób wyrażasz swoją opinię. Zobacz swoją stanowczość, pewność siebie i szacunek w oczach innych ludzi. Co czujesz? Wyobraźnia to potęga, nie bój się jej wykorzystać!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Poprzedni artykułJakie są wady i zalety pracy w domu
Następny artykułJak skutecznie negocjować
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.