Strona główna Nauka i kariera Jakie są zalety i wady pracy w domu

Jakie są zalety i wady pracy w domu

798
2
pracy w domu
Należy pamiętać, że nie każdy nadaje się do pracy w domu

Wykonywanie swojej pracy w domu to dla wielu ideał życia zawodowego. Niestety, nie dla wszystkich jest to rozwiązanie tak dobre jak się wydaje.

Wielu ludzi marzy o pracy w domu, podchodząc całkowicie bezkrytycznie do takiego rozwiązania. Warto jednak zastanowić się czy rzeczywiście każdy z nas mógłby pracować w zaciszu własnego mieszkania, czy też należy posiadać ku temu odpowiednie predyspozycje? Czy praca w domu to rzeczywiście same zalety?

Samodyscyplina

Nie da się ukryć, przy pracy w domu, najważniejsza jest samodyscyplina. W końcu nie ma nad nami szefa, który by nas ściśle nadzorował, z reguły nie mamy także ustalonych godzin pracy. O tym kiedy weźmiemy się do pracy i ile poświęcimy temu czasu, decydujemy my sami. Niezbędne są, więc pewne cechy charakteru, takie jak; wysoka samodyscyplina, sumienność i dobra organizacja. Praca w domu zdecydowanie wymaga pewnych predyspozycji i nie jest opcją dla każdego. Niektórzy z nas naprawdę potrzebują obecności szefa i pewnego rygoru pracy by się zmotywować do działania.

Poczuj się szefem

Dla większości ludzi, największą zaletą pracy w domu, jest to, że w większości sytuacji decydujemy sami o sobie. Nikt nie patrzy nam na ręce, nikt nie będzie robił nam wyrzutów, gdy w czasie pracy będziemy rozmawiać przez telefon czy chrupać orzeszki. Nie czujemy też bezpośredniej presji, jaką odczuwają niektórzy w obecności przełożonych. To ile zarobisz ściśle zależy od tego ile czasu poświęcisz pracy, wszystko zależy więc od Ciebie. I choć ta niezależność jest sporą zaletą, to często staje się też pułapką. Niektórzy bowiem, bez obecności szefa, nie są w stanie narzucić sobie odpowiedniego rygoru pracy.

Łatwo o rozproszenie

Zdecydowaną wadą pracy w domu jest to, że w warunkach domowych łatwo o rozproszenie. Wizyta listonosza, telefon od mamy, portale społecznościowe, płaczące dziecko, interesujący program w telewizji i kuszące łóżko. Łatwo wpaść w pułapkę „ja tylko na chwilkę…” Pracując w domu, trzeba umiejętnie odciąć się od bodźców zewnętrznych, stosując takie same zasady jak w normalnej pracy. Np. nie odbieram telefonu w czasie pracy, nie zaglądam na portale społecznościowe.

Organizacja miejsca pracy

Pracując w domu, sami musimy zorganizować sobie odpowiednie miejsce pracy. Nigdy nie próbuj pracować w sypialni (zaśniesz lub nie, a wieczorem dopadnie Cię bezsenność). Przy pracy w domu, szczególnie ważne jest by zorganizować sobie komfortowe warunki. Najlepiej gdy jest to osobne pomieszczenie, z wygodnym biurkiem i krzesłem, takie gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał.

Pamiętaj także o tym by dbać o ład w swoim miejscu pracy, chaos utrudnia skupienie i zmniejsza produktywność. Dużą zaletą pracy w domu, jest to, że możesz stworzyć dokładnie takie warunki, jakie są dla Ciebie najlepsze. Może najlepiej pracuje Ci się przy muzyce lub na świeżym powietrzu?

Pracując w domu, możesz pozwolić sobie na spełnianie swoich fanaberii! Minusem jest to, że nie każdy ma realną możliwość by stworzyć sobie odpowiednie warunki pracy. Przeszkadzać mogą inni domownicy krzątający się po domu lub dziecko, które wciąż prosi o chwilę uwagi…

Brak dojazdów

Pracując w domu, ominą Cię stresujące dojazdy do miejsca zatrudnienia, zaoszczędzisz, więc zarówno czas jak i pieniądze. Z reguły osoby pracujące w domu są też bardziej mobilne, bo w każdej chwili mogą wyjechać za miasto czy na działkę, a swoją pracę zabrać ze sobą.

Szansa

Praca w domu jest szansą dla tych osób, które w innych warunkach nie mogłyby pracować. Jest to duże ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, chorych lub mam, które chcą harmonijnie łączyć karierę zawodową z wychowywaniem dzieci. Dla wielu osób praca w domu to najlepsza szansa na dorobienie do domowego budżetu.

Brak bezpośredniego kontaktu

Osobom pracującym w domu często brakuje nie tylko szefa i dyscypliny, ale też bezpośredniego kontaktu z współpracownikami czy klientem. Pojawia się tu też problem z motywacją, bo często jest ona znacznie niższa, niż wtedy gdy pracujemy w zespole.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie problemu pracy w domu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Poprzedni artykułJak wybrać odpowiedni sprzęt do ćwiczeń
Następny artykułInteligencja emocjonalna – Jak ją rozwinąć
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

2 KOMENTARZE

  1. Praca w domu przypomina studia w systemie zaocznym. Tutaj też pracujemy wyłącznie w domu. Musimy tak zorganizować swój plan zajęć, by znaleźć czas na przygotowanie się do zajęć. Zjazdy są raz na dwa tygodnie, więc musimy sami dyscyplinować się by opanować cały zadany materiał.

  2. Praca w domu oczywiście ma zalety tj. oszczędność czasu, czy koszty związane z dojazdem do biura. Niestety posiada też sporo wad, które obniżają efektywność naszych działań. Przede wszystkim największym wyzwaniem jest samokontrola i nieodkładanie pracy ,,na później”. W biurze czy miejscu, które jest przeznaczone jedynie do pracy jest mniej rzeczy, które nas rozpraszają i możemy lepiej skupić się na swoim zadaniu. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji i coraz popularniejszą formą pracy stał się coworking. W dużych miastach jest bardzo wiele miejsc, które oferują tego typu usługi. Bez problemu możemy znaleźć miejsce do pracy w najodpowiedniejszym dla nas miejscu i w rozsądnej cenie.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.