Jeden z najbogatszych ludzi w historii John Rockefeller mówił że dolar zaoszczędzony to dolar zarobiony. Z tego powodu warto dobrze zadbać o swój budżet domowy, by nie mieć większych problemów finansowych.
Dobrze zarządzać budżetem domowym to bez dwóch zdań bardzo cenna umiejętność, nie tylko w dobie kryzysu. Wbrew pozorom, by oszczędnie dysponować domowymi finansami, nie musisz być wcale mistrzem ekonomii, wystarczy, że przyswoisz sobie kilka podstawowych zasad. Budżet domowy zawsze wymaga określenia i stosowania niezbędnych zasad.
Chcesz zadbać o budżet domowy? Po pierwsze notuj
Kluczem do sprawnego zarządzania finansami jest skrupulatne odnotowywanie każdego, nawet najmniejszego wydatku. W ten sposób szybko zauważysz, że małe sumy, które wydajesz na rzeczy praktycznie niepotrzebne, sumują się w poważne kwoty w skali np. miesiąca. Kilka złotych dziennie na gazetę, której i tak nie doczytujesz, w skali miesiąca urasta do kilkudziesięciu złotych, a w skali roku do kilkuset! Wcześniej może tego nie zauważałeś, ale przy skrupulatnym zbieraniu każdego paragonu i rachunku, rzuci Ci się to w oczy.
Jeśli nie chcesz utonąć w stercie papierów, nie ma problemu! Skorzystaj z darmowych programów, których w Internecie jest naprawdę sporo, by naprawdę skuteczniej zarządzać budżetem domowym! To się zawsze opłaca, niezależnie od wysokości kwot, którymi dysponujemy. Można również skorzystać z jednego z arkuszy kalkulacyjnych, mających często wbudowane odpowiednie formatki. Warto pamiętać, że budżet domowy wymaga stałego nadzoru i odpowiedniej kontroli.
Wydatki stałe a budżet domowy
Szczególną uwagę powinniście zwrócić także na przeanalizowanie stałych, miesięcznych wydatków, których kwota mniej więcej co miesiąc jest podobna. Mowa tu o rachunkach za media, wynajem, abonamentach, ratach, opłatach np. za przedszkole czy kursy językowe. Warto wyliczyć sobie średnią kwotę stałych wydatków i zaokrąglić ją trochę w górę. Wiadomo, że zdarzają się miesiące gdy rachunek za prąd lub wodę, może być wyższy. Warto, więc mieć wtedy jakąś finansową rezerwę. Jeśli kwoty na rachunkach za media diametralnie różnią się od siebie, zastanów się jaka jest przyczyna znacznie wyższego lub niższego rachunku.
Poszukaj sposobów na oszczędność. Może warto wymienić żarówki w domu na energooszczędne lub ledowe? Takie drobiazgi to klucz do zmian, by efektywniej zarządzać budżetem domowym. Wydatek początkowo wydaje się duży, ale bardzo szybko się zwróci. Zastanów się jak moglibyście zmniejszyć np. zużycie wody w domu. Nie zastanawiaj się nad tym sama, wciągnij w obrady całą rodzinę! Zaangażuj dzieci, one mają często mnóstwo świetnych pomysłów, a gdy odpowiednio je zmotywujesz, z entuzjazmem wezmą się za oszczędzanie. Możesz np. zaproponować by zaoszczędzone z rachunków pieniądze odkładać na wakacje.
Ile my właściwie zarabiamy?
Kolejnym, równie ważnym krokiem będzie podliczenie Waszych dochodów. Dla niektórych może to zabrzmieć dziwnie, ale wielu z nas nie wie ile tak naprawdę wynosi wspólny dochód. Zwłaszcza ci, którzy np. dostają pieniądze po każdym wykonanym zleceniu lub tacy, którzy otrzymują premie uznaniowe. Mają oni często tendencję do wydawania pieniędzy na bieżąco. By prawidłowo zarządzać budżetem domowy warto wkalkulować takie dodatkowe dochody. Postarajcie się odnotować każdy, nawet najmniejszy wpływ do domowego budżetu. Ta kwota może czasem zadziwić nawet Was. Skoro tyle zarabiamy to gdzie są te pieniądze?!
Mądrze oszczędzaj!
Racjonalne wydatkowanie to podstawa, by optymalizować nasze finanse i prawidłowo zarządzać budżetem domowym. Niby każdy wie jak oszczędzać, a jednak nie każdy robi to dobrze. Co to znaczy mądrze oszczędzać? Zasady są banalnie proste! O to one:
- Na zakupy, warto iść tylko z listą! Jeśli rozplanujesz sobie zakupy oraz planowane w tym np. tygodniu posiłki, znaczną kwotę zaoszczędzisz na samych zakupach. Unikniesz niepotrzebnych wydatków i dokupywania zapomnianych produktów, na szybko, w sklepie za rogiem. Analizuj ceny, porównuj paragony i wybierz sklepy w których najbardziej opłaca się kupować. Warto również korzystać z zakupów przez Internet. Często jest tak, że niektóre produkty opłaca się kupować w jednym sklepie, inne w drugim. Bądź świadomym konsumentem, nie daj sobą manipulować. Dzięki temu przekonasz się, że nie trzeba wiele, by budżet domowy nie został nadszarpnięty i nie marnować swoich ciężko zarobionych pieniędzy.
- Szukaj promocji, ale nadal analizuj ceny! Jeśli zaczęłaś zbierać paragony, to z pewnością wiesz już jakie są średnie ceny danych produktów. Czy aby na pewno cena produktu w promocji jest niższa od tej standardowej? Uważaj na nieuczciwe zagrywki sprzedawców! Oni zawsze będą nakłaniać nas do zwiększenia zakupów. Niestety rzadko potrzebujemy tego wszystkiego, co kupujemy. Warto również nauczyć się jak unikać oszustów w Internecie.
- Zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia, nie rób niepotrzebnych zapasów. Jeśli trafi Ci się super promocja na produkt z długim terminem to czemu nie, ale nie rób zapasów z np. jogurtów czy serów! Zastanów się ile jedzenia w Twoim domu ląduje w koszu? Ograniczenie marnotrawstwa to element nieodzowny, by dużo lepiej zarządzać budżetem domowym. Jakby się głębiej zastanowić, ma ono również duże znaczenie moralne, zwłaszcza gdy uświadomimy sobie jak wielu ludziom na świecie brakuje jedzenia.
- Nie oszczędzaj na produktach, których wątpliwa jakość sprawi, że zaraz będziesz musiała dokupić kolejny. Np. lepiej kupić droższe, a porządne buty, które posłużą nam dłużej, niż tańsze, które rozkleją się po miesiącu. To nie jest oszczędność! Niezbyt majętnych ludzi po prostu nie stać na kupowanie bubli. Budżet domowy wymaga nauki jak inwestować we właściwe produkty, które będą nam służyć długo i pożytecznie.
Znajdź motywację i ustalcie wspólne cele
Nic tak nie motywuje do przyjrzenia się naszemu budżetowi jak odpowiednia motywacja. Postawcie sobie wspólny, rodzinny cel i dążcie do niego! Wtedy wszyscy będziecie wiedzieli, po co właściwie to robicie! Na bieżąco informuj rodzinę o tym ile udało Wam się zaoszczędzić, niech wiedzą, że te pieniądze są prawdziwe i posłużą realnym celom. Niech postawiony cel, będzie Waszą wspólną motywacją, rzućcie sobie wyzwanie, szukajcie coraz to nowych sposobów na oszczędzanie i wypróbujcie je! Niech każdy da coś od siebie, postarajcie się by oszczędzanie stało się wspólną zabawą, a nie karą. Wasz budżet domowy zawsze na tym skorzysta.
Jest jeszcze jeden plus, rozsądnego zarządzania budżetem… nie tylko zaoszczędzicie pieniądze, ale też nauczycie tego swoje dzieci! To bardzo ważne, a wielu rodziców o tym zapomina. Umiejętność tego, jak efektywnie zarządzać budżetem domowym, przyda się Waszym dzieciom na całe życie i będą korzystać z niej w przyszłości bez zbędnego wysiłku.
Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!