Strona główna Styl życia Harmonia w domu – Jak ją budować

Harmonia w domu – Jak ją budować

1092
0
harmonia w domu
Harmonia w domu to klucz do szczęścia

Kiedy nie czujemy się zbyt dobrze w swoim otoczeniu prawie zawsze należy coś zmienić. Harmonia w domu wymaga wzięcia pod uwagę kilku kluczowych czynników. Na co należny zwrócić uwagę? Jak budować i dbać o harmonię w domu? Jak sprawić, by wszystko wyglądało na dobrze ułożone? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Nasze otoczenie, ma ogromny wpływ na to jak się czujemy i jak bardzo jesteśmy podatni na stres. Jeśli coraz częściej towarzyszy nam rozdrażnienie i przemęczenie, warto czy wokół nas panuje odpowiednia harmonia. To właśnie w jej braku, najczęściej tkwi przyczyna naszego złego samopoczucia.

Harmonia w domu – Dlaczego warto o nią zadbać?

Powód jest prosty! Harmonia w domu, przekłada się na harmonię w naszym życiu. Przyjazne otoczenie sprzyja nie tylko lepszemu samopoczuciu, ale i większej produktywności. Warto pamiętać, że właściwie uporządkowana przestrzeń sprzyja twórczej i efektywnej pracy umysłowej. Ten aspekt jest szczególnie ważny, gdy wykonujemy pracę w domu.

Zadbaj o funkcjonalność

Żeby dom był przyjazny dla jego mieszkańców musi ułatwiać im codzienne życie, czyli być możliwie jak najbardziej funkcjonalny. Zadbaj o to by zawsze mieć pod ręką potrzebne Ci przedmioty oraz by zawsze znajdowały się na swoim miejscu, tak by nie trzeba było ich szukać. Harmonia to przede wszystkim ergonomia i użyteczność. Jeśli Twoją irytację powoduje zepsuta klamka lub cieknący kran, zrób coś by to zmienić! Czasem by wprowadzić harmonię do domu, wystarczy wprowadzić kilka funkcjonalnych rozwiązań. Zastanów się jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, tak by domownikom było wygodnie.

Unikaj zagracenia

Zaburzona harmonia przestrzeni jest częściej skutkiem nadmiaru niż niedoboru. Wielu z nas wciąż ma tendencję do chomikowania naprawdę zbędnych rzeczy, wyznając zasadę: ’to się jeszcze przyda!’. Tymczasem takie postępowanie bardzo szybko może doprowadzić do zagracenia naszego domu. A im więcej rupieci znajduje się w naszym domu, tym gorzej dla jego funkcjonalności, a naszego samopoczucia. Staraj się regularnie oczyszczać dom z zbędnych rzeczy, odstaw na bok sentymenty. Jeśli coś nie było Ci potrzebne w ciągu ostatniego roku, teraz też Ci się nie przyda! Dzięki takiemu podejściu możesz zyskać dużo cennej przestrzeni, łatwiej też będzie Ci utrzymać porządek.

Zwróć uwagę na zapach

Zapach ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Dbaj o to by regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia, zapoznaj się z ciekawostkami z dziedziny aromaterapii i pomyśl o zakupie zapachowych świec i odświeżaczy.

Zachowaj umiar

Jeśli chcesz wprowadzić harmonię do domu, musisz kierować się zasadą: im mniej tym lepiej. Unikaj gromadzenia zbyt wielu przedmiotów w jednym pomieszczeniu, pozbądź się zbędnych mebli, które nie spełniają żadnej funkcji, a tylko zabierają wolną przestrzeń. Urządzając dom, z góry określ, jak powinno wyglądać każde pomieszczenie. Zadbaj o to by każdy szczegół był przemyślany, unikaj chaosu i przypadkowych połączeń.

Światło zmienia wszystko

Światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i produktywność. Zadbaj o to by maksymalnie wykorzystać światło naturalne w domu, a jeśli to niemożliwe zadbaj o odpowiednie, sztuczne oświetlenie. Człowiek zdecydowanie lepiej funkcjonuje w jasnych pomieszczeniach!

Zwróć uwagę na kolorystykę

Umiejętny dobór kolorystyki, pomoże nam wprowadzić harmonię do domu. Ważne jest to by dostosować kolory nie tylko do preferencji właścicieli, choć jest to bardzo istotne, ale i do funkcji danego pomieszczenia. Harmonia wymaga, by sypialnia była przytulna i sprzyjała wyciszeniu. W salonie, warto postawić na neutralny kolor ścian, z jednym mocniejszym akcentem. Pamiętajmy także o tym jakie funkcje mają poszczególne kolory, te ostrzejsze mogą wpływać pobudzająco, a np. zieleń relaksująco. Przy wyborze kolorystyki w naszym domu, nigdy nie kierujmy się tylko tym co jest aktualnie modne! To my musimy czuć się dobrze w swoim domu.

Feng shui

Harmonia pomiędzy człowiekiem, a jego otoczeniem została doceniona już bardzo dawno temu w Azji. Jej budowaniem zajmuje się filozofia feng shui. Jeśli więc jesteśmy szczególnie zainteresowani zgłębieniem tej wiedzy, warto zainwestować w specjalistyczny poradnik lub nawet skonsultować się z specjalistą z tej dziedziny.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.