Strona główna Styl życia Jak wybrać odpowiedni sprzęt do ćwiczeń

Jak wybrać odpowiedni sprzęt do ćwiczeń

729
0
odpowiedni sprzęt do ćwiczeń
Żeby wybrać odpowiedni sprzęt do ćwiczeń należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników

Wielu ludzi zaczynając przygodę ze sportem pragnie w pierwszej kolejności kupić odpowiedni sprzęt do ćwiczeń. Stanowi to bardzo często pozytywny impuls motywacyjny do zmiany trybu życia. Często jednak staje się zbędnym wydatkiem, który zostaje przeniesiony na strych lub do piwnicy. Jak zatem wybrać przydatny sprzęt sportowy?

Jeśli mamy motywację do ćwiczeń, a nie uśmiecha nam się uczęszczanie na siłownię, dobrym rozwiązaniem jest zakup domowego sprzętu do ćwiczeń. Odpowiedni sprzęt do ćwiczeń, to świetna inwestycja w nasze zdrowie i atrakcyjny wygląd.

Jaki jest Twój cel?

Żeby wybrać odpowiedni sprzęt do ćwiczeń, najpierw musisz skonkretyzować swój cel. Chcesz poprawić swoją kondycję, schudnąć, wyrzeźbić mięśnie całego ciała, czy też raczej planujesz się skupić na jego konkretnej partii, która Twoim zdaniem wymaga dopracowania? Ma to ogromne znaczenie dla wyboru odpowiedniego sprzętu.

Jaką przestrzenią na sprzęt do ćwiczeń dysponujesz?

Drugą kluczową kwestią, jest to ile przestrzeni w swoim domu możesz poświęcić dla sprzętu do ćwiczeń. Niektóre sprzęty zajmują bardzo dużo miejsca, a inne wręcz przeciwnie. Łatwiej będzie Ci podjąć decyzję jeśli określisz swoje możliwości.

Jaki jest Twój poziom zaawansowania?

Kolejnym istotnym kryterium jest Twój poziom zaawansowania. Dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem czy też masz o tym jakieś pojęcie? Pytanie to jest o tyle ważne, że osoba początkująca i zaawansowana potrzebuje czegoś innego. Odpowiedni sprzęt do ćwiczeń dla osoby zaawansowanej będzie taki, który dostarczy jej intensywnego i różnorodnego treningu, jest też większa szansa, że wykorzysta wszystkie dodatkowe opcje dostępne w sprzęcie. Istnieje też mniejsze ryzyko, że cechuje ją tak zwany 'słomiany zapał’, może więc zainwestować w droższy sprzęt.

Osoba początkująca, lepiej żeby wybrała sprzęt, który będzie w stanie w pełni wykorzystać, nie ma bowiem sensu żeby przepłacać za nieużywane opcje. Osoba początkująca musi także przyjrzeć się swojej motywacji, czy aby na pewno pomysł zakupu sprzętu, nie jest chwilowym kaprysem? Nie chodzi tu o to by wątpić w początkujące osoby, a raczej o to by ustrzec je przed wydawaniem od razu wielkich sum pieniędzy.

Zapoznaj się z producentem danego sprzętu sportowego

Odpowiedni sprzęt do ćwiczeń musi być wytrzymały. Nie chcemy przecież żeby rozpadł się na kawałki po pierwszej sesji treningowej. Zawsze sprawdzaj jakość wykonania produktu oraz dopuszczalne obciążenie. Najlepiej żeby producent cieszył się już pewną renomą, jeśli chcesz to sprawdzić, zawczasu poszukaj opinii, zarówno o firmie jak i o produkcie. Zwróć uwagę na to czy produkt ma gwarancję.

Nie kupuj kota w worku

Staraj się by Twój wybór był dokładnie przemyślany, a najlepiej oparty o własne doświadczenia. Zanim zamówisz sprzęt np. przez Internet, postaraj się w miarę możliwości go wypróbować np. w siłowni, sklepie czy u znajomego. Możesz także poszukać filmików instruktażowych w Internecie, żeby zobaczyć jak mniej więcej wygląda ćwiczenie na tym urządzeniu. Pamiętaj, że nie każdy sprzęt musi Ci przypaść do gustu.

Dodatkowe funkcje sprzętu mogą być kluczowe

Sprzęty do ćwiczeń, coraz częściej wyposażane są w elektroniczne wyświetlacze, które wskazują czas ćwiczeń, przebyty dystans, prędkość (w przypadku bieżni i rowerka), a nawet liczbę spalonych kalorii. Jeszcze nowocześniejsze sprzęty wyposażone są w komputerki, które mierzą tętno, podają wartość naszego BMI lub dają nam możliwość wykonania testu sprawnościowego.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt do ćwiczeń?

Oferta sprzętów do ćwiczeń jest naprawdę ogromna! Jeśli zależy Ci na ogólnym treningu, który będzie angażował wszystkie partie ciała, pomyśl o orbiterku lub wioślarzu. Jeśli chcesz skupić się na łydkach, udach i pośladkach, to pomyśl o stepperzee. Jeśli nie posiadasz zbyt dużo miejsca w domu, pomyśl o agrafce, stepperze lub rowerku stacjonarnym. Dobrym sprzętem do ćwiczeń (a niedocenianym!) jest hula hop i skakanka. Pamiętaj jednak, że sprzętów jest o wiele więcej, dzięki czemu każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.