Strona główna Styl życia Czym jest dobra kondycja fizyczna

Czym jest dobra kondycja fizyczna

4774
1
kondycja fizyczna
Dobra kondycja fizyczna zależy głównie od naszego trybu życia

Dobra kondycja fizyczna to jeden z niezbędnych atrybutów dobrego i zdrowego życia. Kiedy warto pomyśleć o jej poprawie i na co warto zwrócić uwagę, gdy postanowimy dokonać zmian w codziennym życiu?

Masz zadyszkę wchodząc z zakupami na trzecie piętro? A może sapiesz jak parowóz, nawet kiedy wybierzesz się na spokojny spacer? Nie mówiąc już o dziecku, które stale prosi cię by wziął go na ręce. Przyspieszony puls, serce prawie „ucieka” z klatki piersiowej. A do tego jakieś dziwne syczenie w uszach a czasem nawet ich ból. Czy wysiłek przynosi takie właśnie efekty? To znak, że twoja kondycja fizyczna nie jest najlepsza, i że będziesz musiał nad nią popracować.

Co to jest kondycja fizyczna?

Kondycja fizyczna właściwie nie ma jasno określonej definicji. Są ludzie, którzy uważają za sprawnych fizycznie tych, którzy przebiegają maraton bez większej zadyszki, a dodatkowo zajmują przy tym jakieś miejsce na podium. Inni za to uważają, że kondycja fizyczna określana jest możliwością podniesienia ciężaru dwukrotnie przewyższającego ciężar danej osoby. A to nie do końca prawda, bo mimo świetnego rezultatu odniesionego w jakiejś sportowej dziedzinie, kondycja fizyczna danej osoby wcale nie musi być dobra.

Czym zatem jest ta ogólna sprawność i kondycja fizyczna? Przede wszystkim stanem narządów wewnętrznych, ale także funkcji organizmu, które umożliwiają nam wzmożoną aktywność fizyczną. Mówią dokładniej, kondycja fizyczna to możliwość przebiegnięcia określonego dystansu oraz umiejętność podniesienia ciężarów.

Co wpływa na kondycję fizyczną?

Zdolności motoryczne oraz ich sposób ukształtowania. Mowa tutaj przede wszystkim o sile, a także wytrzymałości a także szybkości, gibkości czy też koordynacji. Wszystkie te cechy razem wzięte pozwalają określić jaka jest kondycja fizyczna danej osoby. Wystarczy, że wzrośnie lub spadnie jedna z nich a kondycja fizyczna się zmienia – na plus lub na gorszą.

Jedynym sposobem utrzymania czy też polepszenia kondycji fizycznej jest uprawianie sportu, ale należy wziąć pod uwagę fakt, ze nie istnieje taka dyscyplina sportowa, która kształtowałaby kompleksowo cała motorykę. Zdarza się również, że dany sport pozwoli nam ukształtować konkretną cechę motoryczną przy czym obniży drastycznie sprawność innej.

Co to jest sprawność specjalna?

Trenowanie sprawności specjalnej wiąże się z wykonywaniem treningu innego w przypadku kulturysty, a innego w przypadku maratończyka. W obu przykładach ważne są różne zdolności motoryczne, dlatego każdy z treningów wygląda inaczej i ma wpływ na różne cechy. Pożądana kondycja fizyczna będzie miała również zupełnie różne właściwości.

Co zrobić, by ogólnie dobra kondycja fizyczna nas nie opuszczała?

Aby zachować odpowiednią sprawność fizyczną należy regularnie korzystać z treningów. Najgorsze, co możemy zrobić, to usiąść bezczynnie. Jeżeli nawet nie masz czasu czy ochoty na ostre treningi na siłowni, korzystaj ze spacerów – do bólu nóg. Możesz także zainwestować w rolki i kiedy tylko nadarzy się okazja używać ich zamiennie z rowerem. Ale świetnym sposobem na utrzymanie kondycji są choćby drobne zamiany – na przykład spacer zamiast autobusu. Czy naprawdę do sklepu masz aż tak daleko, że musisz kupować bilet i jechać autobusem tych kilka przystanków?

Ważna jest także odpowiednie dieta bo dobra kondycja fizyczna wiąże się również ze zdrowym odżywianiem. Zainwestuj w warzywa i owoce, zastąp cukier naturalnym słodzikiem, a tłuste, smażone mięsa, pieczonym drobiem lub rybami. Białe pieczywo wymień na pełnoziarniste, to samo zrób z makaronami. Oczywiście możesz sobie raz na jakiś czas pozwolić na odstępstwa od reguł. Nikt nie powiedział, że pizza czy lody to produkty zakazane, jeżeli jednak chcesz utrzymać dobrą kondycję fizyczną, musisz stosować się do zdrowych nawyków żywieniowych.

A dodatkowo przynajmniej trzy razy w tygodniu musisz udać się na trening, niezależnie od rodzaju sportu. Korzystaj z ruchu tak często, jak tylko możesz, a twoja kondycja fizyczna będzie godna pozazdroszczenia.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.