Strona główna Dzieci Depresja poporodowa – Jak sobie radzić

Depresja poporodowa – Jak sobie radzić

933
0
depresja poporodowa
Depresja poporodowa nigdy nie powinna być bagatelizowana

Depresja poporodowa może przyjmować bardzo różne formy i często wymaga profesjonalnej pomocy lekarza. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować jej objawów. Brak właściwej opieki i leczenia młodej matki może mieć bardzo poważne skutki. Co zatem warto wiedzieć o depresji poporodowej?

Depresja poporodowa to groźna przypadłość, której nie należy bagatelizować. Istotne jest umiejętne rozpoznanie tego stanu, zdarza się bowiem, że depresja mylona jest z innymi dolegliwościami, które mogą pojawić się u kobiety po porodzie.

Depresja poporodowa – Jak ją rozpoznać?

Ogólne rozdrażnienie, obniżenie nastroju i rozdrażnienie, występuje u większości kobiet w kilka dni po porodzie. Nic dziwnego, w końcu poród jest dla kobiecego organizmu bardzo wyczerpującym przeżyciem, a i opieka nad maleństwem nie należy do najłatwiejszych. Stan taki zazwyczaj towarzyszy kobiecie przed kilka pierwszych dni, wtedy gdy w jej organizmie zachodzą bardzo silne zmiany hormonalne.

Depresja poporodowa często pojawia się później, nawet w kilka miesięcy po porodzie. Zwiększonej drażliwości towarzyszy szereg innych niepokojących objawów, takich jak:

  • ciągła apatia,
  • brak chęci kontaktu z dzieckiem,
  • mechaniczne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, odczuwanie agresji wobec dziecka,
  • myśli o samobójstwie lub wyrządzeniu krzywdy dziecku,
  • problemy ze snem i jedzeniem,
  • brak ochoty na seks.

Jeśli pojawi się u nas któreś z powyższych objawów, pilnie powinnyśmy poszukać pomocy, takiego stanu nie należy bagatelizować! Warto wspomnieć, że depresja poporodowa nie jest wyłączną domeną kobiet, zdarza się bowiem, że cierpią na nią również mężczyźni, którym trudno jest odnaleźć się  w nowej roli.

Co jest przyczyną depresji po urodzeniu dziecka?

Przyczyny depresji poporodowej nie są dokładnie znane, istnieją natomiast czynniki, które mogą mieć wpływ na zwiększenie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej. Jeśli kobieta ma niepewną sytuację materialną i życiową (np. brak wsparcia ze strony bliskich, porzucenie przez partnera), urodziła chore dziecko lub wcześniej chorowała na depresję, istnieje większe prawdopodobieństwo, że kobieta zapadnie na taką chorobę. Jednak nigdy nie jesteśmy w stanie określić tego na 100%, zdarzają się sytuacje, gdy na depresję zapadają kobiety z pełnych, dobrze sytuowanych rodzin.

Warto wspomnieć, że depresja poporodowa wynika często ze sprzeczności kobiecych wyobrażeń na temat macierzyństwa, z tym jak wygląda ono w rzeczywistości. W filmach, reklamach, wszędzie macierzyństwo pokazywane jest jako piękny, cudowny i magiczny czas, dzieci są słodkie i gaworzące, a mamy zadbane i uśmiechnięte. Realia, które dopadają zmęczoną mamę, mogą brutalnie sprowadzić ją na ziemię.

Jak leczyć depresję poporodową?

Depresja poporodowa wymaga konsultacji z lekarzem. W pierwszej kolejności należy wybrać się do naszego ginekologa lub lekarza rodzinnego, a ten skieruje nas najpewniej do lekarza psychiatry. Po zdiagnozowaniu choroby, możliwe, że zapisze nam leki, najpewniej zaleci także psychoterapię. Najważniejsze jest jednak silne wsparcie ze strony najbliższych nam osób.

Pamiętajmy, że depresja poporodowa może być dużym zagrożeniem dla życia matki i dziecka, nie należy więc bać się specjalistycznej pomocy. Przyznanie się do choroby nie jest żadnym wstydem, a już na pewno nie spowoduje odebrania dziecka matce! Choroba ta jest jak najbardziej wyleczalna, a na pewno nie świadczy o tym, że jesteś złą matką.

Jak sobie pomóc?

Żeby wyleczyć się z depresji poporodowej, przede wszystkim należy zdać sobie z niej sprawę. Jeśli mamy to już za sobą, możemy traktować to jako pierwszy sukces. Nie bójmy się wizyty u specjalisty, bo to jedyna słuszna droga do wyleczenia. Szukajmy wsparcia u bliskich, nie bójmy się prosić ich o pomoc w opiece nad dzieckiem. Nigdy nie próbujmy obwiniać się o chorobę, bo nie mamy żadnego wpływu na jej pojawienie, a takie myślenie do niczego dobrego nie prowadzi, może jedynie zaszkodzić.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.