Strona główna Dzieci Macierzyństwo – Jak je pogodzić z pracą

Macierzyństwo – Jak je pogodzić z pracą

1052
0
macierzyństwo
By pogodzić macierzyństwo z karierą zawodową trzeba wszystko dobrze zaplanować i zorganizować

Wiele kobiet marzy o tym, by pogodzić macierzyństwo z karierą zawodową. Jest to niewątpliwie zadanie trudne, ale nie niemożliwe. Jak zatem można tego dokonać? Jakie zajęcie wybrać w okresie wczesnego macierzyństwa? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Poniżej podajemy kilka cennych wskazówek.

Macierzyństwo to najpiękniejsze co może spotkać w życiu kobietę. Już kiedy dowiaduje się o ciąży inaczej postrzega pewne sprawy. Zauważa, że trzeba zwolnić, odstawić sprawy zawodowe gdzieś na dalszy plan i pomyśleć o sobie, a także o maleństwie, które niebawem będzie miała okazję powitać. Przychodzi jednak po jakimś czasie chwila zadumy… I chęć powrotu do pracy. Czy jednak można pogodzić macierzyństwo i karierę zawodową?

Macierzyństwo wymaga ciągłego dostosowania

Macierzyństwo to nie tylko ciągła opieka nad dziećmi. To także realizacja własnych celów i planów. Wraz z dojrzewaniem dzieci zmieniają się również ich oczekiwania i potrzeby, do których trzeba umieć się dostosować. Istnieje zatem całkiem sporo pułapek i dylematów, nad którymi trzeba się zastanowić.

Kiedy należy przeciąć pępowinę?

Mniej więcej po kilku miesiącach po porodzie, matka, która zaczyna myśleć o sobie jak o kurze domowej zauważa, że czegoś jej brakuje. Później przypomina sobie o tym, co sprawiało jej wielką frajdę. Praca…  kontakt z ludźmi, spełnienie zawodowe. Tęskni, chce wrócić do sytuacji sprzed ciąży, ale wciąż ma pewne obawy. Kiedy nadejdzie czas, w którym będzie mogła ostatecznie przeciąć pępowinę? Wtedy, gdy poczuje, że jest na to gotowa. Że wie jak pogodzić macierzyństwo i pracę. Najpierw trzeba zacząć od znalezienia pomocy.

Niania, Babcia, Ciocia

Nie łatwo znaleźć kogoś,  z kim bez chwili zawahania zostawilibyśmy nasze dziecko. O ile babcia, czy ciocia jest już „sprawdzona” tak niania, to temat zazwyczaj zupełnie nowy. Niestety podstawowym warunkiem do tego, by pogodzić macierzyństwo z pracą jest znalezienie odpowiedniej opieki do dziecka. Można również skorzystać z oferty klubików dla dzieci, przedszkoli czy też żłobków.

Na przemian z Tatą

Jeżeli tata również pracuje być może istnieje możliwość wymiany. Propozycja ta jednak dotyczy wyłącznie osób, które pracują na zmiany, grafik można zawsze ustalić w taki sposób, aby ktoś zawsze był w domu i mógł zająć się maluchem.

A może Tata będzie dobrym opiekunem?

Za nami już czasy, kiedy to nie słyszało się prawie o równouprawnieniu, lub każdy bał się o tym mówić. Teraz dla mamusi jest macierzyńskie, ale i tatuś może skorzystać z tacierzyńskiego. Taka opcja jest doskonałym sposobem na to , by pogodzić macierzyństwo z karierą zawodową. Kto powiedział, że mama nie może być głową rodziny? Lub kto stwierdził, że tata nie potrafi zająć się własnym dzieckiem, ugotować obiadu czy posprzątać mieszkania? O ile oboje partnerów nie ma z podjęciem takiej decyzji problemu, mogą wymienić się obowiązkami.

W domu też można pracować

Jeżeli nie można liczyć na nianię, pomoc dziadków czy cioci, a ojciec dziecka również jest zwykle nieosiągalny, jest jeszcze jeden sposób na to, by pogodzić macierzyństwo z pracą. Nie trzeba codziennie zjawiać się w biurze, witać z szefem podając mu rękę i parzyć kawy pracownikom na wyższym stanowisku. Swoje obowiązki można wykonywać z domu. Najpopularniejszym zadaniem tego typu jest współpraca marketingowa.

Zazwyczaj polega ona na tworzeniu tekstów różnego rodzaju, które mają za zadanie pozycjonowanie danej strony. Są to zarówno teksty mało ambitne, jak i bardziej ciekawe  –  na strony internetowe, branżowe blogi, albo poważniejsze portale, które odwiedza codziennie wielu stałych czytelników. W domu można także wykonywać prace chałupnicze, takie jak składanie długopisów, sklejanie kopert, albo proste zadania związane z szyciem.

Własny biznes – Pomysł na pracę w okresie wczesnego macierzyństwa

Najpopularniejszym sposobem by połączyć macierzyństwo z pracą jest założenie własnej działalności gospodarczej. Mama sama może być sobie szefem. Nikt nie stanie jej nad głową, nie zbeszta za to, że się spóźniła bo Dziecko trzeba było nakarmić. Że dziś chce wyjść prędzej bo maluch jest chory i czeka ich wizyta u lekarza. To ona ustala zasady i godziny pracy. Od jej zaangażowania zależy wynagrodzenie.

Jakim biznesem może zająć się mama? Każdym?  o ile ma o nim jakieś pojęcie. Może szyć ubrania własnego projektu, handlować   czymkolwiek, piec ciasta i torty, gotować…  Jeśli zna się na kwiatach, może je uprawiać, sprzedawać, tworzyć bukiety. A może malowanie koszulek? Wystarczy tylko odrobina zapału, dobry pomysł i chęci….  a wtedy można góry przenosić. I bez problemu da się pogodzić macierzyństwo z pracą.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.