
Zamiana pracy wiąże się najczęściej ze znalezieniem odpowiedniej i satysfakcjonującej oferty pracy. Niestety, w dobie wysokiego bezrobocia nie jest to proste zadanie, często przynoszące sukcesy. Warto zatem poszukiwać w wielu różnych miejscach, najlepiej uruchamiając sprawdzone kanały.
O pracę nie jest łatwo, zwłaszcza na wysokim i opłacalnym stanowisku. Dlatego właśnie trzeba próbować wszędzie, zostawiając swoje CV i listy motywacyjne. Nie zniechęcaj się jeżeli szukasz pracy od dawna, a w dalszym ciągu nikt nie odezwał się do Ciebie z informacją zwrotną. Jeżeli jesteś w czymś dobry, na pewno znajdziesz wymarzone stanowisko. Skąd brać oferty pracy?
Oferty pracy w portalach internetowych
Internet to potężna baza wszelakich informacji. Obecnie nawet rozmowy kwalifikacyjne odbywają się drogą internetową. Niektórzy pracownicy nigdy nie mieli okazji uścisnąć dłoni swojego pracodawcy. Dlatego właśnie pierwsze kroki kierujemy zawsze tam… portale internetowe. Istnieje mnóstwo baz ogłoszeń, do których pracodawcy dodają swoje oferty pracy na bieżąco. Warto więc sprawdzać aktualizacje nawet kilka razy dziennie żeby mieć szansę, na jak najszybsze spotkanie i omówienie szczegółów. Można także pokusić się o pozostawienie własnego ogłoszenia, które zadziała podobnie jak list motywacyjny. Jeżeli opiszemy nasze umiejętności na tyle ciekawie, by zainteresować potencjalnego pracodawcę, być może za kilka dni rozpoczniemy u niego pracę.
Biura karier z ofertami pracy
Biura karier stają się coraz popularniejsze. Zbierają oferty pracy a także dane zainteresowanych podjęciem jakiegokolwiek zajęcia. Działają w ten sposób, że potencjalny pracownik wypełnia specjalnie przygotowaną ankietę, w której zaznacza swoje preferencje związane ze stanowiskiem pracy, a także umiejętności oraz doświadczenie. Jeżeli pojawi się ogłoszenie, którym mógłby być zainteresowany, biuro karier oddzwania przedstawiając ofertę. Ewentualną umowę podpisuje się także z biurem karier, które od pracodawcy otrzymuje także jakieś procentowe wynagrodzenie przejmowane w części od pracownika. By osiągnąć sukces w wykorzystaniu tej metody należy zwykle posiadać jakieś istotne dla pracodawców kwalifikacje. Dlatego tak ważne jest stałe zdobywanie kompetencji i doświadczeń, a także rozwój własnych umiejętności dla budowania solidnej kariery zawodowej.
Poczta pantoflowa
Czasami warto popytać znajomych i rodziny – być może oni słyszeli o jakimś wolnym stanowisku pracy. Nie wszyscy pracodawcy się ogłaszają, bo szukają na dane stanowisko kogoś zaufanego i znajomego. Nie zawsze także oferują tradycyjną umowę, dlatego wolą się nie rozgłaszać, żeby później nie mieć problemów z urzędem skarbowym. Nieformalne oferty pracy mogą stanowić szansę na jakiś początek lub tymczasową kontynuację kariery.
Słupy ogłoszeniowa oraz media lokalne
Często pracodawcy drukują ulotki, które później rozwieszają na słupach ogłoszeniowych albo zlecają komuś ich rozdawanie na ulicy, czy też roznoszenie pod drzwi albo do skrzynek. Częstszą jednak opcją, którą stosują jest dawanie ogłoszeń o pracy w gazetach lub w radio. Dlatego właśnie warto sięgać po codzienną gazetę i pamiętać o tym, że raz w tygodniu zazwyczaj pojawia się specjalny dodatek z samymi tylko ogłoszeniami.
Urząd pracy
Do czasu ukończenia nauki studentowi przysługuje ubezpieczenie. Później jednak należy opłacać składki samodzielnie, lub też zarejestrować się w urzędzie pracy. Co jakiś czas trzeba będzie składać podpis, oznaczający naszą gotowość do pracy ale w zamian za to otrzymamy zarówno ubezpieczenie uprawniające nas do skorzystania z pomocy lekarskiej w każdym dowolnym momencie jak i możliwość podjęcia pracy bo gdy tylko do urzędu spłyną ogłoszenia, które mogą nas zainteresować, zostaniemy o tym powiadomieni.
Targi pracy
Co jakiś czas, w większych miastach, można spotkać się z tak zwanymi targami pracy, gdzie skupiają się pracodawcy z całego kraju – i nie tylko – poszukujący kandydatów na wiele proponowanych stanowisk. Idąc na takie targi najlepiej wyposażyć się w kilka kopii swojego CV, a także listów motywacyjnych oraz ubrać się odpowiednio bo tego typu targi można potraktować jako wstęp do rozmowy o pracę. Oferty pracy można znaleźć wszędzie, wystarczy tylko odrobinę się do tych poszukiwań przyłożyć.
Co robić gdy się nie udaje
Szukanie pracy to najczęściej ciężki i mozolny wysiłek. Nie wystarczy tylko znaleźć dobre i perspektywiczne oferty pracy, ale również przejść całą procedurę rekrutacyjną. Niestety bardzo rzadko zdarza się znaleźć coś na prawdę interesującego i dobrze płatnego. Dlatego warto się zawsze zastanowić czy nie spróbować sił na własny rachunek. Jednym z lepszych i niedrogich sposobów jest otwarcie biznesu w Internecie.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
Od zawsze szukalam pracy w internecie. Najwygodniejszy sposob, nie zabierajacy cennego czasu. Cv lecialo na maila, a rozmowy kwalifikacyjne zdarzalo mi sie odbywac poprzez skype. Ale moja pierwsza praca byla wlasnie „z ulotki”:) wreczyl mi ja na deptaku jakis student. Agencja marketingowa, i tak zaczela sie moja wspolpraca z social mediami 🙂
Możesz jeszcze dodać swoje ogłoszenie o pracę
Osoby szukające pracy poprzez internet mogą również sprawdzić oferty zamieszczone w portalu
Pracy w Polsce lub za granicą można szukać również w serwisie Pracodawcy
Najlepiej szukać pracy w swoim zawodzie, chociaż często jest to po prostu niemożliwe :/ Ja już od kilku lat zajmuję się IT i udało mi się znaleźć przytulny kąt 🙂 w SMT Software we Wrocławiu. Dla poszukujących pracy w dziedzinie IT polecam złożyć tam swoje CV.
Ps. Są nie tylko we Wrocławiu.