Strona główna Nauka i kariera List motywacyjny – Jak napisać dobrze i skutecznie

List motywacyjny – Jak napisać dobrze i skutecznie

1108
1
list motywacyjny
List motywacyjny jest często ważniejszy nić CV

List motywacyjny jest niezwykle ważnym elementem większości dokumentów aplikacyjnych. W czasie starania się o pracę warto w nim wykazać wszystkie cechy, nieujęte w CV i mogące mieć istotne znaczenie z punktu widzenia aplikowanego stanowiska.

Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania pracy, powinieneś zacząć od stworzenia swojego CV a także listu motywacyjnego. Zazwyczaj to właśnie od tych dwóch dokumentów zależy, czy przyszły – potencjalny – pracodawca zechce poprosić Cię na rozmowę, a może nawet zatrudnić. List motywacyjny powinien być jak najbardziej szczegółowy i zachęcający, bo jest to Twoja autoreklama.

Do czego służy list motywacyjny?

CV daje potencjalnemu pracodawcy pojedyncze informacje, natomiast list motywacyjny w szczegółowy sposób opisuje twoje predyspozycje, doświadczenie, a nawet cechy charakteru. Jest to twoja najlepsza reklama dlatego tak ważne jest to, by list motywacyjny był na tyle ciekawy, żeby potencjalny pracodawca chciał zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Zanim zaczniesz przygotowywać swój dokument aplikacyjny musisz odpowiedzieć sobie na dwa, zasadnicze pytania. Przede wszystkim dlaczego chcesz pracować właśnie tam? A po drugie jak możesz zachęcić pracodawcę do zwrócenia uwagi akurat na twoją kandydaturę, czyli mówiąc wprost musisz napisać w liście motywacyjnym, dlaczego będziesz lepszy na danym stanowisku niż twoja konkurencja.

Jak powinien wyglądać list motywacyjny?

Jeżeli chodzi o jego długość, to trzeba znaleźć złoty środek. Nie łatwo jest ukazać wszystkie swoje zalety zaledwie kilku zdaniach, dlatego należy skupić się na tym, żeby streścić swój tekst tak bardzo jak się da, a jednocześnie nie pomijać żadnych informacji, które mogą wpłynąć na decyzję przyszłego pracodawcy. Czy pisać list motywacyjny ręcznie?

Zazwyczaj robi się to komputerowo, chyba, że pracodawca  prosi o pismo ręczne. Jeżeli już dobieramy czcionkę, to nie może być ona ani za duża, ani zbyt mała. I sam jej rodzaj musi być czytelny, bo inaczej nasz list motywacyjny zmęczy potencjalnego pracodawcę jeszcze zanim dobrnie do końca. Błędy ortograficzne! Na szczęście większość programów do pisania z łatwością je wychwyci, aczkolwiek mogą pozostać przez nas niezauważone jakieś drobne literówki. Uważaj, by tak się nie stało, bo w oczach potencjalnego pracodawcy sporo stracisz.

Jaki układ ma mieć nasz list motywacyjny?

W lewym, górnym rogu kartki jest miejsce na miejscowość oraz datę. Nieco poniżej wpiszmy koniecznie nasze dane teleadresowe, nie zapominając o imieniu i nazwisku. Prawa strona jest miejscem, w którym powinny znaleźć się dane osoby, do której kierujemy nasz list motywacyjny. Na zakończenie należy pamiętać o tym, by używać zwrotów grzecznościowych – na przykład Szanowny Panie, czy też ?z poważaniem?

A co z samą treścią?

Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić do kogo będziemy kierować list motywacyjny. Te ustalenia pozwolą nam dostosować odpowiednio wstęp naszego listu motywacyjnego. Później pozostaje nam już tylko odpowiednio się zaprezentować. Należy pamiętać o doświadczeniu, w liście motywacyjnym można rozwinąć szerzej opis stanowisk pracy, które do tej pory zajmowaliśmy.

Trzeba też pamiętać o tym, by odpowiednio zaprezentować swoją osobę jako kandydata na oferowane stanowisko, dopierając słowa tak, by potencjalny pracodawca miała pewność, że kogoś takiego właśnie szuka. W liście motywacyjnym możesz także trochę się po przechwalać. Jeżeli uważasz, że podołasz bez najmniejszego problemu obowiązkom Tobie zleconym i że zawsze można na ciebie liczyć, dopisz to do listu. Jeśli jesteś rannym ptaszkiem a dodatkowo lubisz pracować na tyle, że jeżeli nie wykonasz zadania w ciągu dnia chętnie zabierasz je do domu, także wspomnij o tym pracodawcy. To będzie z pewnością dodatkowy atut.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

  1. przede wszystkim sprawdzić do kogo dokładnie kierujemy list motywacyjny……. ktoś kto to pisał chyba nie widział nawet przykładowego standardowego ogłoszenia o pracę…..

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.