Strona główna Nauka i kariera Jak pracować zdalnie, by nie odbijało się to na naszym zdrowiu

Jak pracować zdalnie, by nie odbijało się to na naszym zdrowiu

1623
0
praca zdalna
Praca zdalna może być efektywna i satysfakcjonująca

Praca przy komputerze, szczególnie praca zdalna, wydaje się mieć same plusy. Nie trzeba wychodzić z domu, nie traci się czasu na dojazdy, odpadają koszty podróży i jedzenia poza domem. Jednak nasze zdrowie cierpi.

Przygotuj sobie miejsce pracy

Praca biurowa, przy wielu minusach, ma też kilka plusów. Przede wszystkim w biurze możemy liczyć na wygodny fotel i biurko. Sprzęt, przy którym pracujemy, spełnia określone standardy, do dyspozycji zazwyczaj mamy też jakiegoś informatyka lub administratora systemu. Pracodawca jest zobowiązany przepisami BHP do stworzenia komfortowego i bezpiecznego stanowiska.

W domu sytuacja wygląda inaczej. Źle dobrane biurko, zbyt niski fotel lub zwykłe krzesło przystawione do stołu to najczęstsze miejsca pracy freelancerów. O zgrozo, zdarzają się też inne przypadki – co częstych należy praca przy laptopie w łóżku lub w fotelu, który zdecydowanie lepiej nadaje się do oglądania telewizji. Powolne, aczkolwiek stale postępujące, zwyrodnienie kręgosłupa jest w tej sytuacji nieuniknione. Dlatego, jeśli pracujesz w domu, zainwestuj w wygodne biurko i fotel, zadbaj o przyjazną klawiaturę. Pamiętaj, że nadgarstki muszą mieć oparcie w trakcie pracy. Jeśli długotrwałe siedzenie jest problemem, warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę pod plecy.

Zadbaj o oczy

Długotrwała praca przy komputerze nie wpływa pozytywnie na wzrok. Zmęczone oczy potrafią łzawić, piec, szczypać. Często pojawia się ból głowy. Jeśli decydujemy się na pracę przy komputerze, o oczy trzeba dbać szczególnie. Dlatego:

  • nie oszukuj się, że widzisz dobrze, jeśli widzisz źle. Lepiej udaj się do okulisty i dobierz okulary odpowiednie do stanu twoich oczu,
  • nawet jeśli nie potrzebujesz okularów bo dobrze widzisz, przydadzą ci się okulary z powłoką antyrefleksyjną (z pomocą może przyjść Ci edel-optics.pl),
  • pamiętaj, by robić krótkie przerwy w pracy i popatrzeć w dal,
  • jeśli widok za oknem kończy się na sąsiednim bloku, popatrz na coś zielonego, to kolor przyjazny oczom,
  • dla poprawy kondycji oczu łykaj suplementy diety zawierające luteinę,
  • długotrwałe patrzenie w monitor wysusza oko. Jeśli nie pamiętasz o mruganiu (a rzadko kto mruga świadomie) używaj kropli do oczu lub sztucznych łez,
  • zaopatrz się w laptop lub monitor do komputera z matową matrycą,
  • korzystaj z programów dostosowujących temperaturę barwową monitora do pory dnia.

Trzymaj się rytmu dnia

Praca zdalna, szczególnie taka z nielimitowanym czasem pracy, to pułapka dla osób, którym brakuje samodyscypliny. Sen w dzień, praca w nocy, przypadkowe posiłki – to wszystko wcześniej czy później zaowocuje brakiem koncentracji, bezsennością, problemami z pamięcią i co gorsze – dolegliwościami ze strony żołądka i przewodu pokarmowego. Dlatego, jeśli decydujesz się pracować zdalnie z dala od ludzkich oczu, nie zapominaj o nastawieniu budzika i konsekwentnie trzymaj się swojego planu dnia. Co wcale nie znaczy, że musisz wstawać o szóstej rano. Urok pracy zdalnej polega na tym, że można ją rozpoczynać później. Ważne, by była to stała pora.

Dbaj o formę i sylwetkę

Pogłoska, że praca zdalna polega między innymi na zbieraniu dodatkowych kilogramów, ma w sobie sporo prawdy. Brak konieczności wychodzenia z domu oznacza ciągły bezruch. Dodatkowo siedząc przy komputerze, automatycznie sięgamy po coś do chrupania – niestety najczęściej są to chipsy albo słone orzeszki. Warto postarać się o konsekwencję i w tym temacie. Chipsy dobrze jest zastąpić świeżymi owocami lub warzywami. Dobrze też mieć ulubiony sport, zapisać się na siłownię, fitness, basen lub tenis. Konieczność wyjścia z domu to nie tylko motywacja do uprawiania sportu, ale także swoista terapia dla psychiki. Jedną z bolączek freelancerów jest bowiem brak bezpośredniego kontaktu z ludźmi.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.