Strona główna Nauka i kariera Jak pracować zdalnie, by nie odbijało się to na naszym zdrowiu

Jak pracować zdalnie, by nie odbijało się to na naszym zdrowiu

469
0
PODZIEL SIĘ
praca zdalna
Praca zdalna może być efektywna i satysfakcjonująca

Praca przy komputerze, szczególnie praca zdalna, wydaje się mieć same plusy. Nie trzeba wychodzić z domu, nie traci się czasu na dojazdy, odpadają koszty podróży i jedzenia poza domem. Jednak nasze zdrowie cierpi.

Przygotuj sobie miejsce pracy

Praca biurowa, przy wielu minusach, ma też kilka plusów. Przede wszystkim w biurze możemy liczyć na wygodny fotel i biurko. Sprzęt, przy którym pracujemy, spełnia określone standardy, do dyspozycji zazwyczaj mamy też jakiegoś informatyka lub administratora systemu. Pracodawca jest zobowiązany przepisami BHP do stworzenia komfortowego i bezpiecznego stanowiska.

W domu sytuacja wygląda inaczej. Źle dobrane biurko, zbyt niski fotel lub zwykłe krzesło przystawione do stołu to najczęstsze miejsca pracy freelancerów. O zgrozo, zdarzają się też inne przypadki – co częstych należy praca przy laptopie w łóżku lub w fotelu, który zdecydowanie lepiej nadaje się do oglądania telewizji. Powolne, aczkolwiek stale postępujące, zwyrodnienie kręgosłupa jest w tej sytuacji nieuniknione. Dlatego, jeśli pracujesz w domu, zainwestuj w wygodne biurko i fotel, zadbaj o przyjazną klawiaturę. Pamiętaj, że nadgarstki muszą mieć oparcie w trakcie pracy. Jeśli długotrwałe siedzenie jest problemem, warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę pod plecy.

Zadbaj o oczy

Długotrwała praca przy komputerze nie wpływa pozytywnie na wzrok. Zmęczone oczy potrafią łzawić, piec, szczypać. Często pojawia się ból głowy. Jeśli decydujemy się na pracę przy komputerze, o oczy trzeba dbać szczególnie. Dlatego:

  • nie oszukuj się, że widzisz dobrze, jeśli widzisz źle. Lepiej udaj się do okulisty i dobierz okulary odpowiednie do stanu twoich oczu,
  • nawet jeśli nie potrzebujesz okularów bo dobrze widzisz, przydadzą ci się okulary z powłoką antyrefleksyjną (z pomocą może przyjść Ci edel-optics.pl),
  • pamiętaj, by robić krótkie przerwy w pracy i popatrzeć w dal,
  • jeśli widok za oknem kończy się na sąsiednim bloku, popatrz na coś zielonego, to kolor przyjazny oczom,
  • dla poprawy kondycji oczu łykaj suplementy diety zawierające luteinę,
  • długotrwałe patrzenie w monitor wysusza oko. Jeśli nie pamiętasz o mruganiu (a rzadko kto mruga świadomie) używaj kropli do oczu lub sztucznych łez,
  • zaopatrz się w laptop lub monitor do komputera z matową matrycą,
  • korzystaj z programów dostosowujących temperaturę barwową monitora do pory dnia.

Trzymaj się rytmu dnia

Praca zdalna, szczególnie taka z nielimitowanym czasem pracy, to pułapka dla osób, którym brakuje samodyscypliny. Sen w dzień, praca w nocy, przypadkowe posiłki – to wszystko wcześniej czy później zaowocuje brakiem koncentracji, bezsennością, problemami z pamięcią i co gorsze – dolegliwościami ze strony żołądka i przewodu pokarmowego. Dlatego, jeśli decydujesz się pracować zdalnie z dala od ludzkich oczu, nie zapominaj o nastawieniu budzika i konsekwentnie trzymaj się swojego planu dnia. Co wcale nie znaczy, że musisz wstawać o szóstej rano. Urok pracy zdalnej polega na tym, że można ją rozpoczynać później. Ważne, by była to stała pora.

Dbaj o formę i sylwetkę

Pogłoska, że praca zdalna polega między innymi na zbieraniu dodatkowych kilogramów, ma w sobie sporo prawdy. Brak konieczności wychodzenia z domu oznacza ciągły bezruch. Dodatkowo siedząc przy komputerze, automatycznie sięgamy po coś do chrupania – niestety najczęściej są to chipsy albo słone orzeszki. Warto postarać się o konsekwencję i w tym temacie. Chipsy dobrze jest zastąpić świeżymi owocami lub warzywami. Dobrze też mieć ulubiony sport, zapisać się na siłownię, fitness, basen lub tenis. Konieczność wyjścia z domu to nie tylko motywacja do uprawiania sportu, ale także swoista terapia dla psychiki. Jedną z bolączek freelancerów jest bowiem brak bezpośredniego kontaktu z ludźmi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKomunia – organizacja uroczystości
Następny artykułPsi fryzjer – Jak wybrać odpowiednią usługę
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.