Strona główna Rozwój osobisty Jak się zmotywować do pracy nad sobą

Jak się zmotywować do pracy nad sobą

1450
0
praca nad sobą
Ciągła praca nad sobą daje większe szanse na osiągnięcie szczęścia

Dobre i szczęśliwe życie to ciągła praca nad sobą. Polega ona nie tylko na zdobywaniu nowej wiedzy i kwalifikacji, ale także na rozwoju duchowym. Warto nauczyć się znosić porażki i widzieć dobre strony, nawet drobnych spraw w życiu. Na co zatem warto zwrócić uwagę, by wieść lepsze życie?

Człowiek ciągle powinien nad sobą pracować i się rozwijać. I dotyczy to naprawdę różnych dziedzin. Z jednej strony można pracować nad swoim wyglądem i kondycją, np. ćwicząc, uprawiając sporty, trzymając się diety. Z drugiej, można rozwija swój intelekt, starając się zdobywając dodatkowe umiejętności i cechy charakteru. To zawsze wymagaj jednak wysiłku. Jak można się do takiego działania motywować? I jak sobie radzić mimo porażek?

Nie zawsze się udaje

Bardzo ważna jest świadomość, że porażki dotykają wszystkich i nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Szczególnie na początku, kiedy w życiu muszą zajść często spore zmiany. Takie porażki to zazwyczaj efekt braku dyscypliny, samozaparcia i motywacji. I zdarzają się wszystkim. Warto jednak o tym pamiętać i się nie poddawać – to, że spotkała nas porażka nie musi sprawić, że przestaniemy pracować nad sobą. Warto nawet patrzeć na nie jako na lekcję na przyszłość – rozważyć, z czego wynikały i więcej takich błędów nie popełniać.

Nie tylko porażki

Jest i druga strona medalu. Kiedy już zaczynamy nad sobą pracować – niezależnie od dziedziny, warto dostrzegać każdy, nawet najmniejszy sukcesu. Czasem trzeba w to włożyć trochę energii – bo niestety szybciej dostrzegamy porażki niż sukcesy. Ale kiedy się wczujemy, to okaże się że tych sukcesów jest całkiem sporo. A kiedy widzimy sukcesy i efekty swoich działań, to zyskujemy siłę i motywację do dalszych postępów.

Co już zmieniłem?

Tym sukcesom warto poświęcić więcej uwagi i przeanalizować zmiany, jakich udało się dokonać. Weźmy pod uwagę pracę nad wyglądem – może regularnie ćwiczę, może już straciłem jakieś kilogramy, może mam więcej energii i lepszą kondycję. A jak to wpłynęło na jakość mojego życia?

Szukanie motywacji

Oczywiście w trakcie takiej pracy nad sobą każdemu może zabraknąć siły i motywacji – i to nie raz. Dlatego cały czas trzeba szukać odpowiedniej motywacji i wracać do początkowych postanowień. Co ciekawe, bardzo pomocne mogą okazać się pewnego rodzaju szkolenia z rozwoju osobistego, szczególnie te dotyczące motywacji. Na takich szkoleniach mówi się o tym, by wierzyć w siebie, dostrzegać pozytywne efekty swojej pracy, myśleć o tym, co mogę osiągnąć, kim się stanę, jakie będzie moje nowe życie, jak wpłynę swoim działaniem na innych. Rozmyślając nad takimi kwestiami naprawdę można zyskać siły niezbędne do działania. Warto zatem pamiętać o tych czynnikach i cały czas starać się, by praca nad sobą stała się regularna i systematyczna.

Źródło: accommo.pl

Poprzedni artykułJak poradzić sobie z przeziębieniem u małego dziecka
Następny artykułKilka słów na temat właściwości żywokostu
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.