Strona główna Rozwój osobisty Jak się zmotywować do pracy nad sobą

Jak się zmotywować do pracy nad sobą

2361
0
praca nad sobą
Ciągła praca nad sobą daje większe szanse na osiągnięcie szczęścia

Dobre i szczęśliwe życie to ciągła praca nad sobą. Polega ona nie tylko na zdobywaniu nowej wiedzy i kwalifikacji, ale także na rozwoju duchowym. Warto nauczyć się znosić porażki i widzieć dobre strony, nawet drobnych spraw w życiu. Na co zatem warto zwrócić uwagę, by wieść lepsze życie?

Człowiek ciągle powinien nad sobą pracować i się rozwijać. I dotyczy to naprawdę różnych dziedzin. Z jednej strony można pracować nad swoim wyglądem i kondycją, np. ćwicząc, uprawiając sporty, trzymając się diety. Z drugiej, można rozwija swój intelekt, starając się zdobywając dodatkowe umiejętności i cechy charakteru. To zawsze wymagaj jednak wysiłku. Jak można się do takiego działania motywować? I jak sobie radzić mimo porażek?

Nie zawsze się udaje

Bardzo ważna jest świadomość, że porażki dotykają wszystkich i nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Szczególnie na początku, kiedy w życiu muszą zajść często spore zmiany. Takie porażki to zazwyczaj efekt braku dyscypliny, samozaparcia i motywacji. I zdarzają się wszystkim. Warto jednak o tym pamiętać i się nie poddawać – to, że spotkała nas porażka nie musi sprawić, że przestaniemy pracować nad sobą. Warto nawet patrzeć na nie jako na lekcję na przyszłość – rozważyć, z czego wynikały i więcej takich błędów nie popełniać.

Nie tylko porażki

Jest i druga strona medalu. Kiedy już zaczynamy nad sobą pracować – niezależnie od dziedziny, warto dostrzegać każdy, nawet najmniejszy sukcesu. Czasem trzeba w to włożyć trochę energii – bo niestety szybciej dostrzegamy porażki niż sukcesy. Ale kiedy się wczujemy, to okaże się że tych sukcesów jest całkiem sporo. A kiedy widzimy sukcesy i efekty swoich działań, to zyskujemy siłę i motywację do dalszych postępów.

Co już zmieniłem?

Tym sukcesom warto poświęcić więcej uwagi i przeanalizować zmiany, jakich udało się dokonać. Weźmy pod uwagę pracę nad wyglądem – może regularnie ćwiczę, może już straciłem jakieś kilogramy, może mam więcej energii i lepszą kondycję. A jak to wpłynęło na jakość mojego życia?

Szukanie motywacji

Oczywiście w trakcie takiej pracy nad sobą każdemu może zabraknąć siły i motywacji – i to nie raz. Dlatego cały czas trzeba szukać odpowiedniej motywacji i wracać do początkowych postanowień. Co ciekawe, bardzo pomocne mogą okazać się pewnego rodzaju szkolenia z rozwoju osobistego, szczególnie te dotyczące motywacji. Na takich szkoleniach mówi się o tym, by wierzyć w siebie, dostrzegać pozytywne efekty swojej pracy, myśleć o tym, co mogę osiągnąć, kim się stanę, jakie będzie moje nowe życie, jak wpłynę swoim działaniem na innych. Rozmyślając nad takimi kwestiami naprawdę można zyskać siły niezbędne do działania. Warto zatem pamiętać o tych czynnikach i cały czas starać się, by praca nad sobą stała się regularna i systematyczna.

Źródło: accommo.pl

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.