Strona główna Rozwój osobisty Jak uwierzyć w siebie by było dobrze

Jak uwierzyć w siebie by było dobrze

1983
1
wiara w siebie
Warto robić wszystko by uwierzyć w siebie

Życiowy sukces może mieć bardzo wiele wymiarów, jednak zawsze warto uwierzyć w siebie, bo dzięki temu można osiągać więcej. Co zrobić by się udało?

Pewnie już wiesz, że poczucie własnej wartości decyduje o bardzo wielu rzeczach w naszym życiu: o zdobyciu wymarzonej pracy, partnera, o szczęściu w związku i innych relacjach międzyludzkich. Dlatego jeśli Twoim problemem jest niska samoocena… koniecznie musisz powalczyć i uwierzyć w siebie!

Dlaczego w siebie nie wierzysz?

Zastanów się co tak naprawdę sprawia , że nie potrafisz uwierzyć w siebie? Czy wiąże się to z jakąś negatywną opinią na Twój temat czy to raczej wina kompleksów? Zastanów się czy znasz kogoś bardzo pewnego siebie, kogoś kogo za to podziwiasz? Jeśli tak, przyjrzyj mu się dokładnie i obserwuj jego zachowania. Czy naprawdę uważasz, że wygląda jak gwiazda filmowa i kipi idealnością?

Na pewno nie! A więc pewność siebie nie oznacza wcale, że musisz zmienić w sobie wszystko to co Ci się nie podoba. Jeśli są to nielubiane przez Ciebie cechy charakteru, nic trudnego, pracuj nad ich zmianą! Jeśli nie jesteś pewna siebie, bo np. nie władasz dobrze obcym językiem, a wszyscy znajomi tak… nic prostszego zmień to! Zapisz się na kurs, ucz się w domu, rób coś w stronę tego żeby było dobrze. Jeśli Twoimi kompleksami są natomiast czynniki fizyczne, których nie sposób zmienić i na które nie masz wpływu… po prostu je zaakceptuj, a nawet polub!

Przyjrzyj się jeszcze raz osobie, którą tak podziwiasz. Na pewno ma w sobie coś, co dla Ciebie gdybyś była w jej ciele mogłoby się stać źródłem kompleksów. Może nieco przekrzywiony nos, a może grubsze nogi. Zwróć uwagę na to, że jest pewna siebie pomimo tych pseudo mankamentów, a Ty patrząc na nią wcześniej nawet ich nie zauważyłaś. Dlaczego? Przez tę promieniującą pewność siebie! Większość z nas ma tendencję do wyolbrzymiania kompleksów, których inni nawet nie zauważają! To co Tobie spędza sen z powiek, dla innych jest naprawdę nieistotne w postrzeganiu Ciebie jako całość.

Zmień nastawienie a wiara wróci

Najpopularniejsze ćwiczenie, które choć wielu z nas może wydać się banalne, nadal często jest polecane przez psychologów. Usiądź na spokojnie z kartką papieru i zanotuj wszystko co w sobie lubisz. No dalej, na pewno jest coś takiego! Notuj za co najczęściej komplementują Cię inni ludzie, jakie są Twoje osiągnięcia! Tak często skupiamy się na swoich wadach, rozmyślamy o nich, analizujemy.. a jak często rozwodzisz się nad swoimi zaletami? Zacznij dostrzegać w sobie te dobre rzeczy, to najlepszy sposób by uwierzyć w siebie!

Gdy już zapełnisz tę kartkę papieru, nie wyrzucaj jej! Wracaj do niej zawsze wtedy gdy w siebie zwątpisz, ale minimum raz dziennie! To nie jest głupie! Ta metoda naprawdę skutkuje, a wszystko co choć trochę może przybliżyć Cię do celu jakim jest zwiększenie pewności siebie, jest warte wypróbowania. Zacznij w końcu lubić samą siebie i swoje towarzystwo! Życie jest tylko jedno czy naprawdę chcesz je spędzić na użalaniu się nad rzeczami na które nie masz wpływu? Odpuść sobie i skup się na pozytywach, to podstawa do tego by w końcu uwierzyć w siebie.

Zmień postawę by uwierzyć w siebie

Pomyśl znów o tej bardzo pewnej siebie osobie. Jak chodzi, jak mówi, jak się zachowuje? Widzisz jakąś różnicę? Przyjrzyj się swojej postawie. Czy nie jest tak, że już samą mową ciała prezentujesz się światu jako zamknięta w sobie i niechętna do nowych znajomości? Wiecznie chodzisz ze spuszczoną głową, zgarbiona, bez uśmiechu.. Zmień to! Zacznij od ćwiczeń przed lustrem, wyobraź sobie, że jesteś bardzo pewną siebie osobą.. i ćwicz ! Niech wyprostowana postawa i pewne ruchy wejdą Ci w nawyk. Pamiętaj, że pewność siebie to nie od razu arogancja, która może być postrzegana negatywnie.

Zadbaj o siebie

Zastanów się nad tym jak się ubierasz. Może ubierasz się jak szara myszka by przypadkiem nie rzucać się w oczy? Może nie przykładasz do tego zbyt dużej wagi, bo wg Ciebie i tak nigdy nie będziesz taka jak ktoś inny? Skup się na sobie! Zadbaj o siebie, ubieraj się odpowiednio do swojego wieku i figury, zafunduj sobie raz na jakiś czas jakiś nowy ciuch. Postaraj się znaleźć własny styl. Nie jest to metoda, która zwalczy wszystkie Twoje najskrytsze problemy, ale na pewno pomoże Ci się przełamać. Dobrze ubrana na pewno będziesz czuła się pewniej, a co za tym idzie Twoje zachowanie w grupie również się zmieni.

Znajdź sobie hobby

Znajdź sobie hobby, pasję , coś w czym możesz być naprawdę dobra i skup się na tym! Może to być jakiś sport, wolontariat lub jeszcze coś innego. Wyjdź do ludzi, nie zamykaj się na świat, bo wtedy Twój problem będzie się tylko pogłębiał. Codziennie przełamuj swoje bariery, a zobaczysz, że pomoże Ci to małymi kroczkami uwierzyć w siebie. Sport ma szczególne znaczenie dla naszego samopoczucia, bo pod wpływem aktywności fizycznej Twój organizm wydziela hormony szczęścia.

Bardzo dobre efekty przynosi też działanie w wolontariacie. Gdy zobaczysz, że możesz komuś naprawdę pomóc, że przynosisz komuś szczęście.. od razu poczujesz się lepiej!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.