Strona główna Rozwój osobisty Arogancja a pewność siebie – 7 podstawowych różnic

Arogancja a pewność siebie – 7 podstawowych różnic

10392
5
arogancja
Arogancja często bywa mylona nadmierną pewnością siebie

Arogancja jest często mylona ze szczególnie silną pewnością siebie, która to nie jest wcale jednoznacznie negatywną postawą. Istnieją jednak pewne różnice, które pozwalają na właściwą interpretację i ocenę zachowań.

Bardzo ważne jest, aby umieć rozróżniać owe dwie postawy – nikt przecież nie lubi zadawać się z arogantami. Osoby prezentujące oba typy odznaczają się silną wiarą we własne możliwości. Ludzie pewni siebie łatwo przezwyciężają obawy oraz wątpliwości. Ponadto mają pozytywną, optymistyczną wizję świata, co daje im siłę i czyni godnymi podziwu.

Czasem nadmiar pewności siebie może jednak przerodzić się w arogancję, która jest wielką słabością. Ludzie aroganccy przeważnie postrzegają siebie jako lepszych od innych i nigdy nie przyznają się do błędów. Przeczytaj poniższy tekst, aby poznać różnice między arogancją a pewnością siebie.

1. Protekcjonalne uwagi

Przekonanie o swojej wyższości to główna cecha ludzi aroganckich. Myślą oni jednotorowo – mogą uważać się jedynie za nadrzędnych lub podrzędnych wobec innych. Arogancja bywa jedynie maską, skrywającą poczucie niższości, którego takie osoby doświadczają, gdy obcują z innymi ludźmi. Czują się lepiej, gdy niszczą innych. W przeciwieństwie do nich osoby pewne siebie są wielkoduszne, bo czują się ze sobą dobrze i nie muszą w tym celu mieszać z błotem innych. Przeważnie dostrzegają potencjał innych ludzi i pomagają im w różnych osiągnięciach.

2. Stosunek do innych

Osoby aroganckie oraz pewne siebie w całkowicie odmienny sposób traktują innych ludzi. Arogant sądzi, że jest lepszy od innych, podczas gdy ktoś pewny siebie uważa ich za równych sobie. Ten drugi typ rzadko poucza innych, prawi im kazania lub wytyka błędy. Okazuje szacunek swojemu rozmówcy. Osoby aroganckie mają problemy ze słuchaniem. Często emanują negatywną energią i obwiniają innych, jeżeli sprawy nie idą po ich myśli.

3. Postrzeganie siebie

Ludzie pewni siebie zawsze czują się swobodnie, gdyż właściwie rozumieją znaczenie słowa „perfekcja”. Niemożliwym wydaje się załamanie ich, gdyż są oni świadomi własnych słabości i wiedzą, jak sobie z nimi radzić. Tymczasem osoby aroganckie tuszują swoje niedostatki. Ze względu na własny upór nie potrafią przyznać się do błędów.

4. Relacje ze społeczeństwem

Kontakty z osobami aroganckimi są potencjalnym źródłem przykrości. Tacy ludzie żyją w odrębnym świecie poczucia własnej ważności oraz dumy i nic nie ma na nich realnego wpływu. Nie potrafią przyjąć z godnością własnych słabości oraz błędów, lecz obwiniają o nie innych. Osoba prawdziwie pewna siebie nie boi się okazywać słabości, a nawet przyznać do dawnych błędów. Jest to cecha wysoko ceniona przez otoczenie. Swoją drogą, ludzie aroganccy potrafią poświęcać przyjaźnie oraz inne związki międzyludzkie na rzecz własnego sukcesu.

5. Komunikacja

Porozumiewanie się z osobami aroganckimi nie jest niczym przyjemnym. Zawsze próbują mieć ostatnie słowo. Biorą pod uwagę jedynie własne stanowisko i zmuszają innych do przyjmowania własnych poglądów. Z tego właśnie powodu ludzie unikają rozmów z nimi – nikt nie przepada chyba za konwersacją z kimś, kto ma zawsze rację. Osoby pewne siebie nie próbują narzucać innym swojej wizji. Ich osiągnięcia same za nimi przemawiają.

6. Kontakt wzrokowy

Jest to nieodzowny element konwersacji. Człowiek pewny siebie utrzymuje go ze swoim rozmówcą, pozwalając mu poczuć, iż jest dla niego w danej chwili najważniejszą osobą w pomieszczeniu. Arogant będzie cały czas patrzył rozmówcy przez ramię, szukając innego partnera do konwersacji – takiego, który wyda mu się bardziej atrakcyjny. Trudno nadążyć za rozbieganym wzrokiem aroganta.

7. Inna geneza

Pewność siebie oraz arogancja wypływają z zupełnie innego źródła. Arogancja jest przeważnie rezultatem mechanizmu obronnego, który wytwarza podświadomość w celu uniknięcia dalszej krytyki. Pewność siebie to efekt postawy pozytywnej, z którą łączy się optymizm oraz stabilność emocjonalna.

Teraz powinieneś już umieć dostrzec cienką granicę pomiędzy arogancją i pewnością siebie. Postaraj się wykształcić w sobie tę drugą postawę, gdyż przyciąga ona ludzi – każdy lubi przebywać w towarzystwie osób pozytywnych i samoświadomych. W zdobywaniu pewności siebie pomogą ci zdolności interpersonalne.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

5 KOMENTARZE

  1. Nie lubię przebywać z ludźmi, którzy zawsze maja racje, uważają się za mądrzejszych od wszystkich, najładniejszych, przechwalają się jacy oni najcudowniejsi we wszystkim, naśmiewają się z innych np. Jaka ona jest plaska, jakie ma brzydkie mieszkanie ja mam ładniejsze, nie potrafią się przyznać do błędu, wiec wytykają komuś błędy nie widząc siebie. Przecież nikt nie jest idealny czy to w urodzie czy w czymś innym , każdy ma wady,również swoje poglądy, zdanie i po co to zmieniać. Nie cierpię jak z kim rozmawiam to za chwile ta osoba z która rozmawiałam zmienia rozmówce. Czuje się wtedy nie zręcznie, jakbym była tu nie potrzeba..tak samo o czymś powiem to nie mam racji zawsze ta druga osoba ma racje i nie pozwoli Nam nic powiedzieć również denerwuje mnie tekst u aroganta np” co o tym nie wiesz ? Przecież to każdy wie” wtedy można wyczuć, ze jesteś nie za mądry dla Twojego rozmówcy ..dobry artykuł jest mądrze wyszczególnione arogancki człowiek i człowiek pewny siebie jaki jest 🙂

  2. Co za stek bzdur. Arogancja to nadmierna pewnosc siebie polaczona z kompleksem wyzszosci i aroganckim zachowaniem,np. Mowa ciala. Autorka w tym artykule konfrontuje postawe 'normalnego’ czlowieka i kogos majacego problemy z relacjami,ale na pewno nie aroganckim

    • A wg. Ciebie nadmierna pewność siebie i przekonanie o swojej wyższości nie idzie w parze u arogantów? Chyba dostałeś jakiegoś nagłego psycho parcia na bycie lodołamaczem za wszelką cenę, potem trafiłeś na ten artykuł , przeciążyłeś kurzy móżdżek….. ale głowa do góry , próbuj dalej , walcz a moze kiedyś, w realnym życiu inni zaczną liczyc sie z Twoim zdaniem

  3. Świetny i trafny artykuł. Przyczepię się jedynie do jednego zdania, które wg mnie jednak ma duże znaczenie, jeżeli chcemy poczuć różnicę pomiędzy arogantem, a osobą pewną siebie.

    Proszę zwrócić uwagę na dwa przeczące sobie zdania:
    „Czasem nadmiar pewności siebie może jednak przerodzić się w arogancję..”
    „Arogancja bywa jedynie maską, skrywającą poczucie niższości…”

    Wg mnie nie można być nadmiernie pewnym siebie, tak jak nie można być nadmiernie dobrym, arogancja ma swoje podłoże w braku pewności siebie. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.