Strona główna Zdrowie i uroda Kilka słów na temat właściwości żywokostu

Kilka słów na temat właściwości żywokostu

1698
0
właściwości żywokostu
Żywokost lekarski ma liczne właściwości zdrowotne ale nie powinien być stosowany doustnie

Żywokost to cudowne zioło, które jest jednym z najlepszych naturalnych środków leczniczych wszach czasów. Łacińska nazwa symphytum, która szeroko była wykorzystywana przez starożytnych Greków i Rzymian, pochodzi od greckiego „symphyo”, co oznacza „robi się razem„. Odnosi się to do łagodzenia stanów zapalnych ran i przyspieszania gojenia. Poznajmy najważniejsze właściwości żywokostu i jego zastosowania.

Żywokost lekarski łagodzi ból i stany zapalne, zwłaszcza te wywołane przez urazy oraz zwyrodnienia. Dotyczy to przede wszystkim objawów reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zapalenia stawów i kości. Krem oraz olej z żywokostu mogą być z powodzeniem stosowane przy bólach stawów w celu ich złagodzenia. Niedawno przeprowadzono badanie, w którym brali udział pacjenci z bolesnym zapaleniem stawów i kości kolana. Leczono ich ekstraktem z korzenia żywokostu, po czym stwierdzono, że po takiej kuracji u pacjentów występuje mniejszy ból, a także zwiększyła się ruchomość stawu oraz poprawiła się ogólna jakość ich życia.

Różne formy stosowania żywokostu

Maści i napary z żywokostu są popularnie wykorzystywane przy miejscowym leczeniu oparzenia, owrzodzenia skóry, a także otarć, ukąszeń owadów oraz innych podrażnień skóry. Ściągające garbniki roślinne tworzą ochronną powierzchnię na powierzchni rany, co przyczynia się do jej szybszego gojenia. W przypadku wyprysków należy przygotować napar z żywokostu, nasączyć nim czystą ściereczkę i w formie kompresu umieścić na miejscach dotkniętych wypryskami. Do podstawowych właściwości żywokostu należy zatem zdolność do łagodzenia bólu i przyspieszania gojenia ran.

Świeże liście żywokostu można stosować przy siniakach, złamaniach, zwichnięciach oraz innych podobnych urazach. Wiele efektów leczniczych z działania żywokostu przypisuje się obecności allantoiny. Jest to związek, który wykazuje zdolność aktywacji produkcji tkanek, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizmu. Dzięki tej substancji żywokost działa bardzo szybko, dlatego wielu zielarzy łączy go z antybakteryjnymi ziołami, takimi jak tymianek. Ma to na celu zapobieganie powstawaniu bakterii wewnątrz szybko gojącej się rany.

Inne działania i właściwości żywokostu

Żywokost ma również działanie gojące owrzodzenia oraz zapewnia zdrowotne działanie na błonę śluzową. Właściwość ta sprawia, że jest nieoceniony przy leczeniu kaszlu oraz przy bólu gardła. Wielu zielarzy uważa żywokost za prawdziwą „aptekę jednogatunkową”, a także za cudowną roślinę leczniczą w przypadku jakichkolwiek chorób układu oddechowego. Niektórzy wskazują, że korzeń rośliny jest bardziej skuteczny niż liście, oraz że jest niezwykle skuteczny przy leczeniu chorób płuc.

Kontrowersje wokół cudownej rośliny

Dowody na korzystne działanie żywokostu są silnie ugruntowane, zatem dlaczego jest tak wiele ostrzeżeń dotyczących korzystania z tej rośliny? Niektórzy zielarze zalecają ograniczone i krótkoterminowe stosowanie żywokostu wewnętrznie. Co więcej, wielu z nich zalecają całkowitą rezygnację ze stosowania żywokostu wewnętrznie.

Pod koniec lat 70-tych XX wieku przeprowadzono badania na szczurach laboratoryjnych. Otrzymywały one przez dłuższy czas porcję żywokostu, której waga trzy lub czterokrotnie przewyższała wagę szczurów. Wyniki pokazały, że dawkowanie zioła spowodowało u nich uszkodzenie wątroby.

Aby jednak uzyskać taki sam efekt u ludzi, należałoby spożywać codziennie przez 140 lat 3-4 szklanki herbaty z żywokostu. Dlatego właśnie zielarze są podzieleni, jeśli chodzi o bezpieczne stosowanie i właściwości żywokostu. Wszak z jednej strony był on z powodzeniem stosowany już od wieków. Z drugiej jednak strony, alkaloidy pirolizydynowe, które są skoncentrowane w korzeniu i w mniejszym stopniu w liściach, mają toksyczne działanie na wątrobę. Jednym słowem, raczej można sporadycznie stosować filiżankę herbaty z liści żywokostu, jednakże częstotliwość jej spożywania zależy od zdrowego rozsądku i stanu zdrowia.

Metoda przygotowania i dawkowania

Liście żywokostu wykorzystywane są do przygotowania naparu. Jeśli jest dostęp do świeżych liści, to można z nich przygotować okład na skórę. Żywokost jest wykorzystywany w olejach i maściach na gojenie ran. Napar oraz maść z żywokostu najczęściej stosowane są do miejscowego leczenia oparzeń, owrzodzeń skóry, otarć, a także ukąszeń owadów oraz podrażnień skóry. Natomiast świeże liści żywokostu można wykorzystać przy siniakach, złamaniach oraz zwichnięciach. Kompres jest najlepszym sposobem na wykorzystanie leczniczych właściwości żywokostu. Wystarczy czystą ściereczkę zanurzyć w mocnym wywarze z korzenia lub liści żywokostu. Okład należy stosować bezpośrednio na miejsce dotknięte bólem czy uszkodzeniem.

Ogólny opis rośliny

Żywokost jest rośliną wieloletnią, która osiąga wysokość do ok. metra. Dolne liście rośliny są duże, owalne, lancetowate oraz szpiczaste, a także delikatnie faliste. Liście są owłosione, a żyłki na nich bardzo dobrze widoczne i wyraźne. Po jednej stronie łodygi rosną opadające biało-purpurowe kwiaty. Korzenie żywokostu są grube i śluzowate. Żywokost posiada także niebieskie kwiaty o kielichowym kształcie. Gatunek ten łatwo krzyżuje się z innymi.

Jak rośnie żywokost?

Żywokost lekarski najlepiej czuje się w cieniu na wilgotnej glebie. Jeśli rozwija się w pełnym słońcu, to tylko na doskonałej glebie, która jest regularnie nawadniana. Roślina sama się rozmnaża poprzez nasionka, które później należy rozsadzać jako sadzonki. Nasionka można umieścić w doniczce już w styczniu, by na wiosnę można było umieścić sadzonki w glebie. Delikatna okrywa nasion potrzebuje światła do kiełkowania. Jeśli zależy nam na liściach rośliny, to należy zrywać kwiaty, zanim zaczną kwitnąć, dzięki temu roślina będzie miała więcej liści.

Jeśli macie jakieś doświadczenia ze stosowaniem żywokostu chętnie się o nich dowiemy!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.