Strona główna Biznes i pieniądze Na czym oszczędzać jesienią

Na czym oszczędzać jesienią

977
0
oszczędzać jesienią
Jesień to również dobry czas na oszczędzanie pieniędzy

Kiedy przychodzi nowy rok szkolny zaczyna się okres grzewczy i trzeba kupić nowe ubrania, wiele rodzin zastanawia się na czym można oszczędzać jesienią. W tym okresie można przede wszystkim poczynić pewne cięcia i starać się ograniczyć zużycie mediów. Sprawdźmy zatem na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Jesień to często okres wielu dodatkowych wydatków. To początek roku szkolnego i akademickiego, to okres częstszych zachorowań, a także czas, gdy trzeba zakupić opał na zimę. W perspektywie są też zbliżające się święta. Co zatem można zrobić, by ograniczyć wydatki? Gdzie szukać oszczędności i czy to w ogóle możliwe?

Oszczędzanie energii

Po pierwsze, warto zastanowić się jak oszczędzać na energii elektrycznej. Ponieważ coraz później wstaje słońce i wcześnie robi się ciemno, więc wzrasta zużycie prądu, gdyż światło jest nam niezbędne w wykonywaniu codziennych czynności. W tym okresie szczególnie trzeba dbać o odpowiednie nawyki, które pomogą nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście zainwestowanie w energooszczędne żarówki – szczególnie w miejscach, z których korzystamy najczęściej. Warto również zadbać o oświetlenie punktowe – wtedy np. w czasie wypoczywania na fotelu nie trzeba będzie włączać górnego światła, ale tylko pojedynczą lampkę. Koniecznie trzeba również dbać o to, by wyłączać światło, gdy nie korzystamy z danego pomieszczenia.

Po drugie, należy rozsądnie korzystać z ogrzewania. Warto regulować temperaturę i dostosowywać ją do panujących warunków, np. jeżeli dni są cieplejsze, grzejniki można przykręcić. Unikajmy rozkręcenia grzejników na maksa. Poza tym dbajmy o to, by grzejniki nie były zasłonięte suszącymi się rzeczami czy meblami, bo to sprawi że nie odczujemy ich działania. Trzeba też pamiętać, żeby nie wietrzyć pomieszczeń, gdy grzejniki są włączone, gdyż tracimy całe wytworzone przez nie ciepło.

Domowe zapasy

Jesień to idealny czas na wykonanie zapasów na zimę. W tym okresie tańsze są warzywa i owoce, więc warto przygotować różne konfitury, przetwory czy mrożonki. Dzięki temu uda się nam zmniejszyć wydatki w czasie zimy, kiedy większość warzyw i owoców jest dużo droższa. Własne przetwory są także tańsze od tych, które znajdujemy na półkach sklepowych, a co więcej są smaczniejsze i o wiele zdrowsze.

Domowe lekarstwa

Skutecznie można też oszczędzać na lekach. Warto skorzystać z babcinych, domowych sposób na wzmacnianie odporności i łagodzenie objawów przeziębienia – dzięki temu można zaoszczędzić na suplementach diety oraz lekach. Z pewnością należy zainwestować w warzywa i owoce, np. marchew, szpinak, brokuły, paprykę oraz cytrusy. Jeżeli musimy się leczyć, to możemy zastosować czosnek czy miód.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania infekcjom jest regularne picie herbaty z czystka, który wcale nie jest drogi. Warto jednak pamiętać, by stosować go regularnie przez okres co najmniej kilku miesięcy.

Dobrze jest z podjąć takie działania i zebrać oszczędności, dzięki czemu unikniemy konieczności korzystania z pożyczek czy kredytów.

Źródło: accommo.pl

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.