Strona główna Biznes i pieniądze Na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy?

Na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy?

238
0
Na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy
Wydatki Polaków wskazują jakie biznesy mogą być najbardziej opłacalne

Wiele biznesów zaczyna się od identyfikacji rynku. Przed ich rozpoczęciem warto przede wszystkim rozpoznać nie tylko konkurencję, ale także na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy. Dzięki temu można lepiej opracować strategię i wybrać profil swojej działalności. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Aby dowiedzieć się, na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy trzeba prześwietlić ich budżety domowe. Generalnie obecnie Polacy bardzo dużo czasu spędzają na zakupach i nieustannie nabywają jakieś dobra. Ciągle wzrasta także ilość środków przeznaczanych na usługi, które jeszcze nie tak dawno wykonywane były we własnym zakresie.

Na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy?

Przeciętna rodzina, która ma w zwyczaju zapisywanie wydatków ma następujące kategorie:

  • opłaty związane z utrzymaniem domu,
  • opłaty związane z utrzymaniem samochodu,
  • żywność,
  • chemia,
  • ubrania,
  • kosmetyki,
  • przedmioty trwałego użytku do domu,
  • zdrowie,
  • rozrywki,
  • oszczędności.

Najwięcej kosztuje nas żywność i opłaty związane z posiadaniem domu i samochodu. Czteroosobowa rodzina na żywność w miesiącu musi wydać, co najmniej 1200 zł i to pod warunkiem, że wiele posiłków wykonuje się w domu. Opłaty związanie z posiadaniem mieszkania to kilkaset złotych, zwykle nie więcej niż 1000 zł. Samochód pochłania, co najmniej 300 zł miesięcznie i tutaj wszystko zależy od modelu, wieku i ilości przejechanych kilometrów.

W Polsce stosunkowo dużo wydaje się także na ubrania, bo są one drogie stosunku do siły nabywczej naszych pensji. Fakt, że w Polsce są cztery pory roku sprawia, że tych ubrań trzeba mieć naprawdę duże.

Obciążające rodzinę wydatki to także te związane z remontami i z zakupem dużego sprzętu typu telewizor, zmywarka, czy lodówka. Niestety tego typu sprzęty wystarczają dzisiaj zaledwie na kilka lat i już trzeba nabywać nowe.

Wydatki niematerialne mają coraz większe znaczenie

Bardzo obciążającą kategorią są także wydatki związane ze zdrowiem. Choć w Polsce opieka zdrowotna teoretycznie jest bezpłatna to każdy z nas zmuszony jest chodzić prywatnie do stomatologa, płacić za niektóre badania wykupywać drogie leki oraz suplementy diety.

Ważną kategorią w domowych wydatkach są także rozrywki, na które zazwyczaj nie mamy tyle pieniędzy ile byśmy chcieli. W tej kategorii mieszczą się przede wszystkim wyjazdy na urlop, pobyty w sali zabaw, bilety do kina, bilety na basen, do teatru czy na koncert. Gdy po wszystkich tych wydatkach jeszcze coś zostanie to pieniądze wydajemy na zamawianie pizzy z dowozem, wizyty w salonie kosmetycznym, klubie fitness czy na gry losowe typu lotto.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.