Strona główna Zdrowie i uroda Korzyści ze stosowania maści z żywokostu

Korzyści ze stosowania maści z żywokostu

2110
0
maść z żywokostu
Maść z żywokostu można przygotować samodzielnie w domu

Maść z żywokostu jest naturalną substancją, wykonaną z żywokostu lekarski – zioła z rodziny ogórecznika. Ma możliwość zmniejszenia stanu zapalnego i złagodzenia bólu przy zastosowaniu miejscowym – czyli, bezpośrednio na skórze. Jego zwolennicy twierdzą, że żywokost lekarski może leczyć liczne schorzenia i urazy.

Żywokost lekarski zawiera co najmniej kilka substancji, które niewątpliwe posiadają korzystne właściwości zdrowotne, w tym związki przeciwzapalne i alantoinę – substancję, uważaną za zdolną do przyspieszenia gojenia się ran, głównie poprzez stymulację wzrostu nowych komórek. Poznajmy najważniejsze właściwości tego ziela oraz możliwości zastosowania maści z żywokostu.

Dlaczego ludzie używają maści z żywokostu?

Żywokost jest zazwyczaj stosowany miejscowe na łagodzenie bólu mięśni i stawów, takich jak ból dolnego odcinka kręgosłupa, zapalenie kości i stawów oraz rożnego typu skręcenia. Jest również stosowany w medycynie alternatywnej do rozwiązywania następujących problemów:

  • siniaki,
  • złamania,
  • dna moczanowa,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • skręcenia i zwichnięcia,
  • rany.

Maść z żywokostu to tradycyjny preparat, często wykorzystywany w medycynie ludowej. Obecnie jednak nie poleca się stosować jej w naturalnej postaci, ponieważ niektóre zawarte w niej związki mogą być szkodliwe dla naszego organizmu. Właśnie dlatego nowoczesne preparaty na bazie żywokostu są oczyszczane z toksycznych substancji, które mogłyby szkodzić naszemu zdrowiu podczas codziennego stosowania.

Korzyści ze stosowania maści z żywokostu

Oto spojrzenie na niektóre kluczowe informacje na temat potencjalnych korzyści zdrowotnych ze stosowania maści z żywokostu:

1. Ból pleców

Żywokost może pomóc złagodzić ból pleców, co sugeruje m.in. badanie z 2010 roku, opublikowane w British Journal of Sports Medicine. Do badania włączono 120 pacjentów z ostrym bólem górnej lub dolnej części pleców, z których każdy leczony był przez okres pięciu dni maścią z żywokostu lub placebo. Wyniki badań pokazały, że intensywność bólu zmniejszyła się średnio 95,2 % w grupie, w której podawano maść z żywokostu, w porównaniu do 37,8 % w grupie placebo.

2. Choroba zwyrodnieniowa stawów

Jak wynika z badań opublikowanych w Phytomedicine w 2007 roku żywokost może pomóc w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. W badaniu wzięło udział 220 osób z zapaleniem kości i stawów kolanowych, którym przydzielono po trzy tygodnie leczenia maścią z żywokostu lub placebo. Pod koniec badania pacjenci, którzy używali maści z żywokostu, doświadczyli istotnie większej poprawy mobilności, jakości życia i ulgi w bólu.

Dodatkowo w 2011 zakończono badanie, opublikowane w Journal of Chiropractic Medicine, które wykazało, że maść z żywokostu była lepsza od placebo w łagodzeniu bólu, sztywności i efektywności zwiększenia możliwości fizycznego funkcjonowania. W badaniu wzięło udział 43 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych i trwało ono sześć tygodni.

Jednak późniejsze badania stwierdziły, że miejscowo krem zawierający wyciąg z żywokostu zmniejsza ból, ale nie ma wpływu na markery stanu zapalnego lub uszkodzenie chrząstki, w okresie ponad 12 tygodni leczenia. Obecnie trwają jeszcze inne badania, na których wyniki niewątpliwe czeka wielu ludzi z problemami zdrowotnymi na całym świecie.

3. Skręcenia kostki

Liczne badania wskazują, że żywokost może być pomocny w leczeniu skręcenia stawu skokowego. W badaniu opublikowanym w 2005 Phytomedicine, naukowcy odkryli, że maść z żywokostu może być równie skuteczna, jak żel diklofenac – stosowany miejscowo i niesteroidowy lek przeciwzapalny, zwłaszcza w zakresie zmniejszenia bólu. Do badania włączono 164 pacjentów ze skręceniem kostki, z których każdy został poddany leczeniu przez około tydzień.

4. Gojenie ran

Żywokost ma obiecujące wyniki w leczeniu ran, jak wynika z badań opublikowanych w 2012 roku w jednym z niemieckich czasopism naukowych. Badaniami objęto 108 dzieci, w wieku od 3 do 12 lat, z których każde niedawno doznało otarcia skóry. Naukowcy przypisali dzieci do grup, gdzie leczono za pomocą kremu zawierającego ekstrakt z żywokostu w stężeniu 10 lub 1 %. W podanych kremach z wyższym stężeniem ekstraktu z żywokostu 50% tempo gojenia osiągnięto 0,9 dnia wcześniej.

Maść z żywokostu – Możliwe działania niepożądane

Żywokost zawiera alkaloidy pirolizydynowe, stanowiące substancje, które mogą powodować uszkodzenia wątroby, raka, a nawet śmierć, więc nigdy nie należy przyjmować go doustnie. Z tego powodu Food and Drug Administration w USA zakazała wypuszczania na rynek doustnych produktów z żywokostu. Podobnie sytuacja wygląda w większości krajów europejskich, w tym w Polsce.

Ponieważ te toksyczne substancje mogą być wchłaniane przez skórę, należy je stosować z należytą ostrożnością. Maść z żywokostu jest zazwyczaj stosowana jedynie w niewielkich ilościach, w bardzo krótkim okresie czasu. Eksperci sugerują stosowanie jej nie dłużej niż 10 dni z rzędu i nie dłuższej niż 4 do 6 tygodni w roku. Ale to również zależy od wielu innych czynników.

Jeśli bierzesz pod uwagę używanie maści z żywokostu, należy najpierw skonsultować się z lekarzem, aby rozważyć plusy i minusy jej stosowania. Zawsze używaj jej tylko pod nadzorem lekarskim. Nigdy nie stosuj maści z żywokostu na uszkodzoną skórę lub otwarte rany. Nie stosuj jej, jeśli występuje u Ciebie choroba wątroby, nowotwór, czy też przyjmujesz jakiekolwiek leki, które wpływają na funkcje wątroby. Dzieci, osoby starsze oraz kobiety w ciąży lub karmiące nie powinny stosować żywokostu w żadnej formie.

Podsumowując

Główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie jest ból pleców, który jest często leczony silnymi lekami przeciwbólowymi. Inne alternatywne terapie mogą pomóc złagodzić ból, np. maść z żywokostu. Badania pokazują, że w trakcie masażu lub jogi można stanowczo złagodzić ból i pomóc sobie w poprawie komfortu życia. Istnieją również pewne dowody na to, że kapsaicyna – składnik w pieprzu czy papryczki chili, stosowana miejscowo może mieć również skuteczne działanie przeciwbólowe.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.