Strona główna Zdrowie i uroda Korzyści ze stosowania maści z żywokostu

Korzyści ze stosowania maści z żywokostu

726
0
PODZIEL SIĘ
maść z żywokostu
Maść z żywokostu można przygotować samodzielnie w domu

Maść z żywokostu jest naturalną substancją, wykonaną z żywokostu lekarski – zioła z rodziny ogórecznika. Ma możliwość zmniejszenia stanu zapalnego i złagodzenia bólu przy zastosowaniu miejscowym – czyli, bezpośrednio na skórze. Jego zwolennicy twierdzą, że żywokost lekarski może leczyć liczne schorzenia i urazy.

Żywokost lekarski zawiera co najmniej kilka substancji, które niewątpliwe posiadają korzystne właściwości zdrowotne, w tym związki przeciwzapalne i alantoinę – substancję, uważaną za zdolną do przyspieszenia gojenia się ran, głównie poprzez stymulację wzrostu nowych komórek. Poznajmy najważniejsze właściwości tego ziela oraz możliwości zastosowania maści z żywokostu.

Dlaczego ludzie używają maści z żywokostu?

Żywokost jest zazwyczaj stosowany miejscowe na łagodzenie bólu mięśni i stawów, takich jak ból dolnego odcinka kręgosłupa, zapalenie kości i stawów oraz rożnego typu skręcenia. Jest również stosowany w medycynie alternatywnej do rozwiązywania następujących problemów:

  • siniaki,
  • złamania,
  • dna moczanowa,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • skręcenia i zwichnięcia,
  • rany.

Maść z żywokostu to tradycyjny preparat, często wykorzystywany w medycynie ludowej. Obecnie jednak nie poleca się stosować jej w naturalnej postaci, ponieważ niektóre zawarte w niej związki mogą być szkodliwe dla naszego organizmu. Właśnie dlatego nowoczesne preparaty na bazie żywokostu są oczyszczane z toksycznych substancji, które mogłyby szkodzić naszemu zdrowiu podczas codziennego stosowania.

Korzyści ze stosowania maści z żywokostu

Oto spojrzenie na niektóre kluczowe informacje na temat potencjalnych korzyści zdrowotnych ze stosowania maści z żywokostu:

1. Ból pleców

Żywokost może pomóc złagodzić ból pleców, co sugeruje m.in. badanie z 2010 roku, opublikowane w British Journal of Sports Medicine. Do badania włączono 120 pacjentów z ostrym bólem górnej lub dolnej części pleców, z których każdy leczony był przez okres pięciu dni maścią z żywokostu lub placebo. Wyniki badań pokazały, że intensywność bólu zmniejszyła się średnio 95,2 % w grupie, w której podawano maść z żywokostu, w porównaniu do 37,8 % w grupie placebo.

2. Choroba zwyrodnieniowa stawów

Jak wynika z badań opublikowanych w Phytomedicine w 2007 roku żywokost może pomóc w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. W badaniu wzięło udział 220 osób z zapaleniem kości i stawów kolanowych, którym przydzielono po trzy tygodnie leczenia maścią z żywokostu lub placebo. Pod koniec badania pacjenci, którzy używali maści z żywokostu, doświadczyli istotnie większej poprawy mobilności, jakości życia i ulgi w bólu.

Dodatkowo w 2011 zakończono badanie, opublikowane w Journal of Chiropractic Medicine, które wykazało, że maść z żywokostu była lepsza od placebo w łagodzeniu bólu, sztywności i efektywności zwiększenia możliwości fizycznego funkcjonowania. W badaniu wzięło udział 43 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych i trwało ono sześć tygodni.

Jednak późniejsze badania stwierdziły, że miejscowo krem zawierający wyciąg z żywokostu zmniejsza ból, ale nie ma wpływu na markery stanu zapalnego lub uszkodzenie chrząstki, w okresie ponad 12 tygodni leczenia. Obecnie trwają jeszcze inne badania, na których wyniki niewątpliwe czeka wielu ludzi z problemami zdrowotnymi na całym świecie.

3. Skręcenia kostki

Liczne badania wskazują, że żywokost może być pomocny w leczeniu skręcenia stawu skokowego. W badaniu opublikowanym w 2005 Phytomedicine, naukowcy odkryli, że maść z żywokostu może być równie skuteczna, jak żel diklofenac – stosowany miejscowo i niesteroidowy lek przeciwzapalny, zwłaszcza w zakresie zmniejszenia bólu. Do badania włączono 164 pacjentów ze skręceniem kostki, z których każdy został poddany leczeniu przez około tydzień.

4. Gojenie ran

Żywokost ma obiecujące wyniki w leczeniu ran, jak wynika z badań opublikowanych w 2012 roku w jednym z niemieckich czasopism naukowych. Badaniami objęto 108 dzieci, w wieku od 3 do 12 lat, z których każde niedawno doznało otarcia skóry. Naukowcy przypisali dzieci do grup, gdzie leczono za pomocą kremu zawierającego ekstrakt z żywokostu w stężeniu 10 lub 1 %. W podanych kremach z wyższym stężeniem ekstraktu z żywokostu 50% tempo gojenia osiągnięto 0,9 dnia wcześniej.

Maść z żywokostu – Możliwe działania niepożądane

Żywokost zawiera alkaloidy pirolizydynowe, stanowiące substancje, które mogą powodować uszkodzenia wątroby, raka, a nawet śmierć, więc nigdy nie należy przyjmować go doustnie. Z tego powodu Food and Drug Administration w USA zakazała wypuszczania na rynek doustnych produktów z żywokostu. Podobnie sytuacja wygląda w większości krajów europejskich, w tym w Polsce.

Ponieważ te toksyczne substancje mogą być wchłaniane przez skórę, należy je stosować z należytą ostrożnością. Maść z żywokostu jest zazwyczaj stosowana jedynie w niewielkich ilościach, w bardzo krótkim okresie czasu. Eksperci sugerują stosowanie jej nie dłużej niż 10 dni z rzędu i nie dłuższej niż 4 do 6 tygodni w roku. Ale to również zależy od wielu innych czynników.

Jeśli bierzesz pod uwagę używanie maści z żywokostu, należy najpierw skonsultować się z lekarzem, aby rozważyć plusy i minusy jej stosowania. Zawsze używaj jej tylko pod nadzorem lekarskim. Nigdy nie stosuj maści z żywokostu na uszkodzoną skórę lub otwarte rany. Nie stosuj jej, jeśli występuje u Ciebie choroba wątroby, nowotwór, czy też przyjmujesz jakiekolwiek leki, które wpływają na funkcje wątroby. Dzieci, osoby starsze oraz kobiety w ciąży lub karmiące nie powinny stosować żywokostu w żadnej formie.

Podsumowując

Główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie jest ból pleców, który jest często leczony silnymi lekami przeciwbólowymi. Inne alternatywne terapie mogą pomóc złagodzić ból, np. maść z żywokostu. Badania pokazują, że w trakcie masażu lub jogi można stanowczo złagodzić ból i pomóc sobie w poprawie komfortu życia. Istnieją również pewne dowody na to, że kapsaicyna – składnik w pieprzu czy papryczki chili, stosowana miejscowo może mieć również skuteczne działanie przeciwbólowe.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPestki dyni – Podstawowe fakty żywieniowe
Następny artykułNa czym polega usuwanie toksyn z organizmu
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.