Strona główna Dzieci Jak poradzić sobie z przeziębieniem u małego dziecka

Jak poradzić sobie z przeziębieniem u małego dziecka

663
0
przeziębienie u małego dziecka
Przeziębienie u dzieci wcale nie musi być groźne jednak nie należy go nigdy lekceważyć

Przeziębienie u małego dziecka zawsze wzbudza niepokój, a nawet strach u rodziców. Niestety, ale często jest to stan nieunikniony. Warto w takich przypadkach zdać się na zdanie specjalisty i nie wpadać w panikę.

W okresie jesienno-zimowym o wiele łatwiej jest złapać jakąś infekcję. Szczególnie rodzice martwią się o zdrowie swoich dzieci, wiedząc że trudno jest je ochronić przed infekcją w stu procentach. Katar i delikatne przeziębienie nie są groźne, ale trzeba uważać, by się nie rozwinęły. Jak zatem zadbać o maluszka, by jak najszybciej zwalczyć przeziębienie?

Niemowlak w czasie przeziębienia

U takiego maluszka uciążliwy jest zapchany nos, który sprawia że dziecko musi oddychać przez usta. To z kolei utrudnia jedzenie. Dziecko z katarem traci też węch i smak, a to może wywoływać nerwowość. Taki maluszek dodatkowo szybko się denerwuje, ma problemy ze spaniem i marudzi. Co gorsze, rodzice nie zawsze wiedzą w czym tkwi problem, bo przecież dziecko nie jest w stanie im tego wyjaśnić. Jak zatem pomóc maluszkowi, któremu dokucza katar i inne objawy przeziębienia?

Co mogą zrobić rodzice?

Katar u niemowlaka może pojawiać się w ciągu roku kilkakrotnie, więc dobrze jest wiedzieć, jak zmniejszyć dyskomfort dziecka. Przede wszystkim należy zadbać o to, by udrożnić nos – dzięki temu dziecku będzie łatwiej oddychać i nie będzie miało ono problemu z kaszlem. Jedną z możliwości jest zastosowanie żelu, który pomoże usunąć wydzielinę z noska. Można także zastosować odrobinę soli fizjologicznej – obkurcza naczynia krwionośne, usuwa obrzęk i rozrzedza wydzielinę. Wydzielinę rozpuści także sól morska. Aby usunąć wydzielinę z noska, należy skorzystać z gruszki. Inną możliwością jest aspirator, który również pomaga wchłaniać zalegającą wydzielinę. Warto również zadbać o zaczerwienioną skórę i posmarować ją wazeliną lub delikatną maścią.

Poza tym należy dziecku zapewnić odpowiednie warunki. Dobrze jest zadbać o nawilżenie powietrza w domu – można skorzystać ze specjalnych nawilżaczy lub wybrać jakiś domowy sposób (mokry ręcznik na kaloryferze). Poza tym należy dbać o wietrzenie wnętrz, by suche powietrze wymienić na bardziej wilgotne.

Dziecko z katarem musi również leżeć w odpowiedniej pozycji. Kiedy nie śpi, kładźmy maluszka na brzuszku – wydzielina sama będzie wypływać z noska. Kiedy śpi, pilnujmy, by główka leżała powyżej poziomu ciała.

Wizyta u lekarza

Niekiedy jednak konieczna może okazać się wizyta u lekarza. Warto skonsultować się z pediatrą, gdy dziecko ma wyraźne kłopoty z oddychaniem, a towarzyszy temu charakterystyczny, świszczący dźwięk. Do lekarza należy też udać się, gdy po 3-4 dniach katar nie łagodnieje, a do tego pojawiają się kolejne objawy, np. kaszel, gorączka czy biegunka. Takie objawy wymagają konsultacji lekarza.

Niezależnie od wszystkiego, najlepszym rozwiązaniem jest działanie profilaktyczne. Warto więc zadbać o zwiększenie odporności dziecka, zwłaszcza w okresie przesilenia wiosennego i jesiennego.

Źródło: accommo.pl

Poprzedni artykułKorzyści zdrowotne oleju z pestek dyni
Następny artykułJak się zmotywować do pracy nad sobą
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.