Przeziębienie u małego dziecka zawsze wzbudza niepokój, a nawet strach u rodziców. Niestety, ale często jest to stan nieunikniony. Warto w takich przypadkach zdać się na zdanie specjalisty i nie wpadać w panikę.
W okresie jesienno-zimowym o wiele łatwiej jest złapać jakąś infekcję. Szczególnie rodzice martwią się o zdrowie swoich dzieci, wiedząc że trudno jest je ochronić przed infekcją w stu procentach. Katar i delikatne przeziębienie nie są groźne, ale trzeba uważać, by się nie rozwinęły. Jak zatem zadbać o maluszka, by jak najszybciej zwalczyć przeziębienie?
Niemowlak w czasie przeziębienia
U takiego maluszka uciążliwy jest zapchany nos, który sprawia że dziecko musi oddychać przez usta. To z kolei utrudnia jedzenie. Dziecko z katarem traci też węch i smak, a to może wywoływać nerwowość. Taki maluszek dodatkowo szybko się denerwuje, ma problemy ze spaniem i marudzi. Co gorsze, rodzice nie zawsze wiedzą w czym tkwi problem, bo przecież dziecko nie jest w stanie im tego wyjaśnić. Jak zatem pomóc maluszkowi, któremu dokucza katar i inne objawy przeziębienia?
Co mogą zrobić rodzice?
Katar u niemowlaka może pojawiać się w ciągu roku kilkakrotnie, więc dobrze jest wiedzieć, jak zmniejszyć dyskomfort dziecka. Przede wszystkim należy zadbać o to, by udrożnić nos – dzięki temu dziecku będzie łatwiej oddychać i nie będzie miało ono problemu z kaszlem. Jedną z możliwości jest zastosowanie żelu, który pomoże usunąć wydzielinę z noska. Można także zastosować odrobinę soli fizjologicznej – obkurcza naczynia krwionośne, usuwa obrzęk i rozrzedza wydzielinę. Wydzielinę rozpuści także sól morska. Aby usunąć wydzielinę z noska, należy skorzystać z gruszki. Inną możliwością jest aspirator, który również pomaga wchłaniać zalegającą wydzielinę. Warto również zadbać o zaczerwienioną skórę i posmarować ją wazeliną lub delikatną maścią.
Poza tym należy dziecku zapewnić odpowiednie warunki. Dobrze jest zadbać o nawilżenie powietrza w domu – można skorzystać ze specjalnych nawilżaczy lub wybrać jakiś domowy sposób (mokry ręcznik na kaloryferze). Poza tym należy dbać o wietrzenie wnętrz, by suche powietrze wymienić na bardziej wilgotne.
Dziecko z katarem musi również leżeć w odpowiedniej pozycji. Kiedy nie śpi, kładźmy maluszka na brzuszku – wydzielina sama będzie wypływać z noska. Kiedy śpi, pilnujmy, by główka leżała powyżej poziomu ciała.
Wizyta u lekarza
Niekiedy jednak konieczna może okazać się wizyta u lekarza. Warto skonsultować się z pediatrą, gdy dziecko ma wyraźne kłopoty z oddychaniem, a towarzyszy temu charakterystyczny, świszczący dźwięk. Do lekarza należy też udać się, gdy po 3-4 dniach katar nie łagodnieje, a do tego pojawiają się kolejne objawy, np. kaszel, gorączka czy biegunka. Takie objawy wymagają konsultacji lekarza.
Niezależnie od wszystkiego, najlepszym rozwiązaniem jest działanie profilaktyczne. Warto więc zadbać o zwiększenie odporności dziecka, zwłaszcza w okresie przesilenia wiosennego i jesiennego.
Źródło: accommo.pl