Strona główna Dzieci Zdrowie dziecka – Jak je odpowiednio kontrolować

Zdrowie dziecka – Jak je odpowiednio kontrolować

884
0
zdrowie dziecka
Zdrowie dziecka musi być stale kontrolowane przez opiekunów i lekarzy.

Zdrowie dziecka jest niewątpliwie najważniejszym obiektem troski każdego rodzica. Jednak kontrolowanie jego stanu przysparzać może wielu trudności, a pierwsze oznaki gorszego stanu mogą być nieuchwytne dla niewprawionego oka.Jak zatem zadbać o zdrowie dziecka, by zapobiec poważniejszym problemom?

Organizm dziecka jest w ciągłym ruchu. Nie tylko dosłownie, w sensie nieprzerwanej gotowości do zabawy, lecz również w kontekście jego wzrostu i rozwoju. Bardzo istotna jest zdolność oceny, czy te dwa ostatnie procesy przebiegają prawidłowo.

Jak kontrolować zdrowie dziecka?

Oto kilka wskazówek, które mogą ułatwić kontrolować zdrowie dziecka:

Sprawdź dziecko pod kątem dysfunkcji szkolnych

Umysłowe zdrowie dziecka to jeden z to jeden z głównych elementów dbałości rodziców i opiekunów. Upewnij się, że dziecko nie wykazuje oznak żadnej z dysfunkcji, które mogą być dostrzegalne już na wczesnych etapach jego rozwoju. Objawy, które nie powinny być ignorowane to najczęściej deficyt uwagi oraz nadpobudliwość. Mogą być one spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, które rozpoznane wcześnie, dadzą się skutecznie zwalczać za pomocą odpowiedniej diety i ćwiczeń. Można również pomóc dziecku poradzić sobie z nadwyżkami energii. Dzieci, które mają problemy w szkole, mogą być również obciążone specyficznymi dysfunkcjami, takimi jak dysleksja.

Kontroluj masę ciała, która jest oznaką zdrowia dziecka

Wskaźnik masy ciała dla dzieci oblicza się inaczej niż dla dorosłych. Tym bardziej, że małe dzieci powinny dysponować pewnym zapasem, który rozejdzie się, gdy przyjdzie czas gwałtownego wzrostu. Warto regularnie konsultować się z pediatrą; przynajmniej raz do roku. Możesz również skorzystać z siatek centylowych, mierząc i ważąc będziesz kontrolować zdrowie dziecka. Jeśli jego dieta będzie zawierała mięso, owoce  i warzywa, powinno utrzymać zdrową wagę. Kilkuprocentowe uchybienia zwykle też nie powinny budzić większego niepokoju, jednak trzeba wówczas zwiększyć swoją uwagę na dalszej kontroli jego zdrowia.

Bóle wzrostowe nie muszą być oznaką czegoś groźnego

Małe dzieci mogą doświadczyć bóli wzrostowych, szczególnie w przypadku nagłych skoków wzrostu. Mogą się one objawiać pod postacią obolałych kończyn czy pleców. Nie ignoruj jednak dziecięcych narzekań na ból. Możesz złagodzić go za pomocą masażu czy kompresów. Jeżeli ból się utrzymuje, może być spowodowany przez inny, ukryty czynnik. W takim wypadku należy niezwłocznie skontaktować się z pediatrą. Zdrowie dziecka nie jest wówczas zagrożone bezpośrednio, jednak może osłabiać jego rozwój psychiczny.

Problemy zdrowotne dziecka – Co jeszcze warto wiedzieć?

Przede wszystkim powinieneś zachować czujność pod kątem niepokojących objawów, które mogą wskazywać na problemy ze zdrowiem u Twojego dziecka. To naturalne, że czasem coś je boli, ma katar czy kaszel. By właściwie kontrolować zdrowie dziecka należy nauczyć się rozróżniać, które objawy są zwykłym efektem kontaktów z rówieśnikami, przekazującymi sobie nawzajem różne sezonowe infekcje, a które mogą świadczyć o czymś poważniejszym.

Istnieje wiele domowych sposobów oceny w jakim stanie jest zdrowie dziecka. Należy jednak pamiętać, że podstawą zawsze powinny być regularne wizyty u lekarza. Zaplanuj co najmniej dwie wizyty u pediatry oraz dentysty w roku. Należy również pamiętać, że opieka nad malutkim dzieckiem wymaga znacznie baczniejszej obserwacji. Dlatego zawsze warto sprawdzać dlaczego dziecko płacze lub ma zły nastrój.

Jeśli zastosujesz się do powyższych porad, łatwiej będzie ci zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Dbałość o najbliższych przysparza bowiem najwięcej satysfakcji życiu.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.