Zastanawiacie się może czy powinniście unikać jedzenia czekolady? Odpowiedz zazwyczaj brzmi: Niezupełnie! Czekolada może jednak stanowić bardzo cenne źródło wielu wartości odżywczych, które mają istotny wpływ na nasze zdrowie, urodę i samopoczucie. Poznajmy najważniejsze właściwości tego bardzo popularnego na całym świecie smakołyku.
Porzućcie katastroficzne myśli o zgubnych skutkach delektowania się tym poprawiającym nastrój specjałem. Coraz więcej badań dowodzi, iż wysokogatunkowa, gorzka czekolada może w rzeczy samej służyć dobremu zdrowiu. Dowiedzcie się, co dobrego może ci zaoferować ów naturalny smakołyk.
Skóra lubi czekoladę
W ramach domowego spa, wypróbujcie następującą kąpiel: wymieszajcie dwie filiżanki czekoladowego mleka, dwie łyżki stołowe łagodnego mydła w płynie i jedną łyżkę miodu. Tak powstałą miksturę wlejcie do kąpieli. Kwas mlekowy i przeciwutleniacze zawarte w czekoladowym mleku wygładzą i zmiękczą twoją skórę. Flawonoidy z ciemnej czekolady zapewnią ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Pozytywne działania czekolady nie koniecznie muszą być skutkiem jej spożywania.
Czekolada a nastrój
Istnieje zrozumiała przyczyna, dla której ludzie pragną czekolady, kiedy są w złym nastroju. Tryptofan podnosi w mózgu poziom serotoniny, odpowiedzialnej za poprawę samopoczucia. Jedno z badań wykazało, że nawet sam smak, zapach czy konsystencja czekolady wywołują u ludzi uczucie szczęścia.
Czekolada wspomaga produkcję dopaminy w organizmie. Dopamina to neuroprzekaźnik, który ma wpływ na dobry nastrój, a jej zaburzona gospodarka wiąże się z chorobą Parkinsona. Pokarmy, które stymulują produkcję dopaminy, mogą zapobiegać owemu schorzeniu. Jedzenie gorzkiej czekolady wpływa na wydzielanie fenyloetyloaminy – hormonu, który wyzwala się również, gdy jesteśmy zakochani, dając uczucie szczęścia. Zapewnienie organizmowi większej ilości endorfin to jedna z najważniejszych właściwości czekolady.
Serce potrzebuje magnezu
Czekolada jest bogata w magnez, który jest niezbędny dla przebiegu ponad 100 procesów zachodzących w organizmie, włączając w to pracę mięśni i zdrowie serca. Badania wykazały, że ludzie jedzący gorzką czekoladę mają w organizmie mniej białek, których obecność wskazuje na stan zapalny, mogący prowadzić do ataku serca. Ponadto czekolada podwyższa poziom HDL, tzw. dobrego cholesterolu. Z tego względu osoby, które cotygodniowo spożywają niewielką ilość wysokogatunkowej czekolady, mają ryzyko zawału obniżone o 30%.
Zachcianki mają swoją cenę
Uczeni z pewnego uniwersytetu odkryli, iż ludzie czują się bardziej syci i mają ochotę na mniej słodkich, słonych i tłustych pokarmów, jeżeli w ramach przekąski sięgają po czekoladę. Zawsze wybieraj jej gorzką odmianę, ponieważ ma ona niski indeks glikemiczny i ogranicza zachcianki, stabilizując poziom cukru we krwi. Nie unikajcie zatem czekolady za wszelką cenę.
Przeciwutleniacze w ochronie przeciwnowotworowej
Wysokie stężenie flawonoidów – silnych przeciwutleniaczy – w gorzkiej czekoladzie pomaga w walce z wolnymi rodnikami, związanymi z procesami starzenia oraz stanami zapalnymi. Kakao zawiera roślinne składniki odżywcze zwane proantocyjanidynami. Wykazano, iż owe substancje chronią przed kancerogenami oraz toksynami działającymi na układ nerwowy. Udowodniono również, iż występujący w czekoladzie błonnik obniża ryzyko raka odbytu.
Czekolada a ciśnienie krwi
Czekolada zwiększa reaktywność naczyniową i poprawia podatność tętnic. Wykazano, że obniża ona ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem. Warto więc spożywać ją w umiarkowanych dawkach, celem lepszego samopoczucia.
Wpływ czekolady na mózg
Surowe kakao podwyższa w mózgu stężenie substancji znanej jako arachidonoiloetanolamid. Jest to neuroprzekaźnik, który usprawnia komunikację pomiędzy mózgiem i komórkami nerwowymi. Badania na szczurach udowodniły, iż wzrost jego stężenia poprawia pamięć. Być może podobnie działa też u ludzi?
Nerki czekają na wyniki badań
Zgodnie ze wstępnymi badaniami, o których donosi jedno z czasopism nefrologicznych, kakao oraz gorzka czekolada mogą zapobiegać niektórym chorobom nerek. Sprawdzenie tych informacji pewnie zajmie naukowcom co najmniej kilka lat, ale wstępne ustalenia są obiecujące.
Cukrzyca a jej profilaktyka
Udowodniono, iż czekolada stymuluje wydzielanie insuliny, przeciwdziałając insulinooporności, która jest główną przyczyną cukrzycy. Można uznać, że jedzenie jej stanowi element profilaktyki zdrowotnej.
Jak widać używanie czekolady nie koniecznie musi wiązać się z jej spożywaniem. Ma ona również inne zastosowania zdrowotne i estetyczne. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiednie dawki oraz jej jakość. Niemal wszystkie źródła opisujące jej wspaniałe właściwości podkreślają, że większość ustaleń dotyczy gorzkiej odmiany czekolady. Trzymajcie się zatem właściwych proporcji i zachowujcie umiar!
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
Najlepsza czekolada to oczywiście belgijska od firmy z ponad 100 letnią tradycją, oczywiście jeśli czekolada to płynąca kaskadami fontanny. Dobra na wszystko