Dobre CV to najlepsza recepta na zatrudnienie. Jest równie ważne jak list motywacyjny, a jednocześnie staje się powodem do pierwszego „kontaktu” z potencjalnym pracodawcą. To na jego podstawie ocenia on, czy warto zaprosić kandydata na rozmowę kwalifikacyjną, czy też nie.
Kiedy aplikujesz o pracę ważne jest, by stworzyć dobre CV. Życiorys jest bowiem jednym z dwóch głównych dokumentów, obok listu motywacyjnego, wymaganych podczas każdej rekrutacji. Umiejętność pisania CV jest właściwie jedną z najważniejszych rzeczy, kiedy szukamy nowego pracodawcy.
Na co zwrócić szczególną uwagę , usiłując napisać dobre CV? Przede wszystkim na to, by przekazać w jak największym skrócie wszelkie informacje, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę. I chociaż zwykle spore doświadczenie jest wielkim atutem, to jednak z całą listą odbytych praktyk trudno jest zmieścić się na pojedynczej stronie A4. Trzeba odpowiednio wyeksponować zarówno doświadczenie jak i wykształcenie, by zainteresować osobę, która będzie dokonywała wstępnej weryfikacji dokumentów.
Dobre CV od A do Z
Na samym początku musimy pozostawić miejsce dla tego magicznego słowa – Curriculum Vitae. Później przyjdzie czas na wszelkie dane osobowe. Postawą jest oczywiście imię i nazwisko. A następnie adres, koniecznie ten korespondencyjny, jeżeli jest inny niż ten, który widnieje w naszym dowodzie osobistym. Kolejnym niezbędnym elementem jest nr telefonu, dzięki któremu potencjalny pracodawca najczęściej kontaktuje się z przyszłym pracownikiem, by zaprosić go na rozmowę kwalifikacyjną.
Dodatkową informacją kontaktową jest niewątpliwie adres e-mail. Jeżeli chcesz, żeby zabrzmiał jak najbardziej popularnie, postaraj się by zawierał on w sobie Twoje imię i nazwisko, a przynajmniej inicjały. Nigdy nie podawaj maila nieoficjalnego.
Nie należy również nigdy zapominać o takich danych podstawowych, takich jak data urodzenia. By stworzyć dobre CV powinieneś także dołączyć do niego swoje aktualne zdjęcie, oczywiście typu legitymacyjnego. Nie wybieraj tego sprzed dziesięciu lat a jednocześnie zastanów się kilka razy zanim zdecydujesz się dodać akurat to, a nie inne. W końcu pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Niech fotografia będzie jak najbardziej profesjonalna, dlatego warto wybrać się do sprawdzonego fotografa. Do CV nigdy nie dodawaj zdjęć prywatnych, na przykład z wakacji.
Wykształcenie jest niezbędne
Wykształcenie to bardzo ważny element każdego Curriculum Vitae . Należy tu wpisać wszystkie szkoły, które ukończyłeś. Należy to zrobić w odwrotnej kolejności – czyli najpierw ostatnia, a na samym końcu pierwsza. Jeżeli taką ukończyłeś zacznij od wyższej uczelni, opisując dokładnie datę jej rozpoczęcia oraz zakończenia. Nie zapomnij o nazwie uczelni i kierunku studiów. Czasami warto również wspomnieć o ukończonej specjalności oraz ocenie.
Jeżeli Twoja praca dyplomowa jest ściśle powiązania ze stanowiskiem pracy, na które aplikujesz, wspomnij również o niej, podając dokładną specyfikację.
W następnej kolejności należy wymienić ukończoną szkołę średnią, tj. datę zakończenia i rozpoczęcia, a także jej pełną nazwę. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jeżeli studia zostały ukończone albo profil szkoły średniej nie ma zupełnie nic wspólnego ze stanowiskiem, na które aplikujesz, możesz tę informację pominąć w swoim CV. Nie wspominaj także o szkole podstawowej, gdyż nie ma to dla Twojego pracodawcy żadnego znaczenia i jest z gruntu oczywiste.
Jakie jest Twoje doświadczenie
Dobre CV będzie przedstawiać pracodawcy także Twoje doświadczenie zawodowe. Nie znaczy to wcale, że jeżeli dopiero skończyłeś studia czy szkołę średnią masz pozostawić to miejsce puste. Wręcz przeciwnie. Liczy się każda podjęta praca, nawet w ramach praktyk, czy też stażu.
A co zrobić, jeśli pracowałeś w tak wielu miejscach, że trudno te wszystkie informacje zmieścić na kartce A4? Zastanów się, które ze stanowisk pracy są najbardziej zbliżone do tego, na które obecnie aplikujesz i wykaż się tylko nimi. Wpisz dokładną datę – rozpoczęcia oraz zakończenia pracy, a także nazwę firmy i stanowisko, opisując jednocześnie jakimi zadaniami musiałeś się zajmować. Jeżeli lista obowiązków będzie choć w części pokrywała się z tą, którą przedstawi Tobie również nowy pracodawca, istnieje duża szansa, że się zakwalifikujesz do dalszego etapu rekrutacji.
Dodatkowe umiejętności oraz zainteresowania
Dobre CV wykazuje również wszelkie zdolności, a także umiejętności kandydata na dane stanowisko pracy. Tutaj masz spore pole do popisu, ale nie rzucaj ogólnikami. Staraj się opisać daną umiejętność na tyle ściśle, na ile jest to tylko możliwe. Co do zainteresowań, wspominaj o nich tylko wtedy, kiedy są naprawdę wyjątkowe. Musisz być świadomy, że Twoje zainteresowania i pasje mogą być jednym z punktów rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego zawsze mów prawdę.
Należy zawsze pamiętać, żeby do swojego CV koniecznie dołączyć odpowiednią klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!