Strona główna Nauka i kariera Czy warto studiować w dzisiejszych czasach

Czy warto studiować w dzisiejszych czasach

1288
6
czy warto studiować
Trzeba czasem sobie zadać pytanie czy warto studiować dla samego dyplomu.

W czasie dużego bezrobocia i względnie niskich zarobków wielu ludzi zastanawia się czy warto studiować. Czy rzeczywiście każdy czas na studia jest dobry? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i prosta.

Dylemat czy warto studiować dotyczy oczywiście problemu nauki na uczelni, nie zaś indywidualnego wzbogacania wiedzy, jedynie na własny użytek. Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od tego jakie są nasze oczekiwania wobec studiów oraz od tego jaki wybierzemy kierunek. W dzisiejszych czasach wiele osób podkreśla, iż ilość magistrów na rynku pracy jest już tak duża, że tytuł ten stracił na wartości i nie robi na nikim wrażenia. Zanim wybierzemy się na studia, warto wcześniej zweryfikować ile prawdy jest w takich twierdzeniach.

Najważniejsze pytanie. Jaki kierunek wybrać?

Przede wszystkim taki do którego mamy predyspozycje. Nie da się ukryć, że istnieją kierunki studiów, które oferują swoim absolwentom lepsze warunki pracy niż pozostałe, ale wybór studiów wyłącznie według takiego kryterium może okazać się wielką porażką. Wystarczy wyobrazić sobie osobę o typowo humanistycznych zdolnościach, która pcha się na kierunek przeznaczony dla typowych umysłów ścisłych. Nie dość, że takie studia będą męką, to jeszcze wątpliwe by potrwały dłużej niż do pierwszych egzaminów.

Nawet jeśli osoba taka utrzyma się na studiach na zasadzie przemykania z roku na rok, nigdy nie będzie dobrym specjalistą w swojej dziedzinie. A przy próbie znalezienia pracy w zawodzie wszelkie jej braki zostaną szybko uwidocznione. Odpowiedź na pytanie czy warto studiować w takiej sytuacji nasuwa się sama. Przed wyborem studiów bardzo ważne jest zorientowanie na rynku pracy, to nie ulega wątpliwości, ale wybieranie kierunku tylko pod względem jego opłacalności, nawet wbrew wszelkim swoim predyspozycjom, to bardzo zły pomysł.

Co czeka nas po studiach – bezrobocie czy rajskie życie?

Jeśli wybieramy się na studia z przeświadczeniem, że po uzyskaniu dyplomu uczelni wyższej świat stanie przed nami otworem… lepiej żebyśmy szybko zweryfikowali swoje poglądy. To niestety prawda, że dyplom uczelni wyższej nie robi już na nikim większego wrażenia. To od Ciebie jednak zależy, czy zaimponujesz przyszłemu pracodawcy umiejętnościami językowymi, swoją pasją lub bogatym doświadczeniem.

Samo studiowanie nie wystarcza. Samo studiowanie nie stawia Cię ani trochę wyżej ponad pozostałymi kandydatami na dane stanowisko pracy. Dlatego tak ważne jest budowanie swojego CV od samego początku studiów. Podstawowa zasada: angażuj się! Zbieraj doświadczenia wszędzie tam gdzie Cię zechcą, spróbuj załapać się na staż. Nie łudź się na początku, prawie na pewno będzie bezpłatny, ale dzięki niemu zdobędziesz coś bezcennego, czyli doświadczenie. Dobrym pomysłem będzie również wyjazd na międzynarodową wymianę studencką. Pozwoli ona nie tylko poznać nową kulturę, ale również język i być może zdobyć cenne kontakty.

Z wielu wypowiedzi udzielanych przez pracodawców wynika jasno, że obecnie to posiadane przez kandydata doświadczenie jest najważniejszym czynnikiem decydującym. Należy sobie odpowiedzieć czy warto studiować dla samej nauki? Dzisiaj wiedza bez doświadczenia jest praktycznie bezużyteczna. Jeśli wybierasz się na studia tylko po to by poimprezować i palcem nie kiwnąć ponad to czego od Ciebie wymagają… odpowiedź na powyższe pytanie zdecydowanie brzmi: bezrobocie.

Czy to prawda, że każdy czas na studia jest dobry?

Nie ukrywajmy, najłatwiej studiuje się osobom młodym, które nie posiadają żadnych większych zobowiązań i mogą w całości skupić się na zdobywaniu wiedzy i nowych doświadczeń. Co jednak z ludźmi, którzy edukacje przerwali już lata temu, a teraz kusi ich studiowanie?

Jeśli jesteśmy przekonani, że damy radę połączyć pracę i obowiązki rodzinne z studiowaniem, to nic nie stoi na przeszkodzie! Warto jednak naprawdę mocno zastanowić się czy starczy nam na wszystko czasu i energii. Studiowanie, zwłaszcza zaoczne, wymaga bardzo dobrej organizacji czasu i poświęcenia dużej ilości czasu na samodzielną pracę z materiałem. Jeśli jednak mamy wsparcie np. partnera, który obieca odciążyć nas z części domowych obowiązków, warto zrealizować swoje marzenia! W takiej sytuacji nie należy zastanawiać się czy warto studiować zbyt długo, bo z każdym rokiem będzie gorzej, a żal za straconym czasem będzie tylko narastał.

Czym innym może okazać się studiowanie za granicą, które zapewnia nie tylko twardą wiedzę. Umożliwia przede wszystkim uchwycenie innej perspektywy, rozwinięcie umiejętności językowych czy zawarcia wartościowych znajomości. Niewątpliwie warto w dzisiejszych czasach rozważyć taką ewentualność.

Studia to nowy impuls dla głowy i zmiana otoczenia

Studia to doskonały sposób nie tylko na podniesienie swoich zawodowych kwalifikacji, to też świetny sposób na ogólny rozwój. Przede wszystkim na ożywienie swojego umysłu i danie mu nowego impulsu do działania. Często zdarza się, że ludzie np. w średnim wieku decydują się na studia, bo po prostu chcą się rozwijać, nauczyć czegoś nowego, zainwestować w siebie, a ze względu na to, że robią to, tylko i wyłącznie z własnej woli, sprawia im to dużo większą przyjemność.

Jeśli krępujemy się dużej różnicy wiekowej między nami, a resztą studentów, nie ma się czego obawiać. Na studiach przedział wiekowy jest bardzo zróżnicowany, a ci starsi studenci w żaden sposób nie odstają poziomem od tych świeżo po maturze. Są zwykle bardziej sumienni i zdyscyplinowani. Wielu ludzi w trakcie nauki nie zadaje już sobie pytania czy warto studiować w danym wieku. Zaczynają doceniać swoją szansę na nowe spojrzenie na życie, odkrycie nowych horyzontów i przewietrzenie własnych poglądów.

Czy warto studiować w dzisiejszych czasach zależy od Ciebie!

Kwestia opłacalności studiowania z pewnością jeszcze długo będzie wzbudzała kontrowersje, a lista pozornie opłacalnych kierunków wciąż będzie się zmieniać. Przy dokonywaniu wyboru powinno się odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: Czy warto studiować popularny kierunek i zostać przeciętnym specjalistą w rozchwytywanej chwilowo dziedzinie, a co do której nigdy nie mieliśmy ani serca, ani specjalnych predyspozycji. Czy lepiej być bardzo dobrym specjalistą w swojej, nawet z pozoru nieopłacalnej profesji. Wszystko zależy od konkretnej osobowości, składającej się z określonych ambicji i oczekiwań.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

6 KOMENTARZE

  1. Dla mnie studiowanie było bardzo ważne i w rzeczywisty sposób pomogło mi w pracy. W biurze karier WSB też mi pomogli, nie to co na innych uczelniach.

  2. witam, w przyszłym roku będę zdawała maturę, nie chcę pójść na byle jaki kierunek,czuję się pewnie w humanistycznych dziedzinach jak i matma mi nie straszna, ale czasem jak ktoś jest do wszystkiego to jest do niczego…l. Może poradzicie kierunek? Lepiej na prywatnej rozpocząć jak WSB czy państwowa uczelnia?

    • na WSB jest spoko jesli odnajdziesz tam kierunek jaki ci pasuje, a jest ich wiele, to gwarantuje Ci, że w biurze karier pomoga Ci znalężć pracę, z tego co wiem nikt nie żałuje studiów na WSB

  3. Ja tam skończyłam studia i uważam że choćby dla samego życia studenckiego warto się o to pokusić.
    Ważne jest oczywiście jaki kierunek się wybierze bo nie każdy daje perspektywy na przyszłość ale co jest kluczowym to chyba bycie w czymś pasjonatem i kształcenie się w tym kierunku który naradę kogoś kręci. Z reguły wielkie fortuny zbijają pasjonaci którzy mimo schodów chcą iśc nawet pod górkę. Jeśłi jednak studiujesz tylko po to aby studiować to warto poszukać w trakcie edukacji pracy żeby potem po studiach ten strat nie był taki trudny. Ogólnie dane pokazują że jednak inaczej mają Ci co maja wykształcenie ale to warto pamięta że nie reguła. Ja jednak wierzę że wszystko można pogodzić i lepiej jest więcej wiedzieć ale nie siedzieć tylko i imprezować na studiach tylko zawijać rękawy

  4. Według mnie warto, ale tylko to co chcesz robić – skończyłam wszuie w poznaniu na kosmetologii, a wcześniej próbowałam filologii angielskiej na uam i finansów i rachunkowości na uep. Najbardziej podobała mi się kosmetologia i też była najcięższa o dziwo :O Ale satysfakcji z odebranego dyplomu nikt mi nie odbierze.
    Pozdrawiam!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.