Wielu młodych ludzi nie wie jak dobrze zorganizować sobie naukę na studiach, by była ona bardziej skuteczna. Jest to często najważniejszy krok dla osiągania późniejszych sukcesów w ich życiu. Dowiedz się co warto zmienić, by organizacja nauki zapewniała lepsze efekty.
W dzisiejszych czasach studiowanie wiąże się często z wieloma możliwościami, nie tylko w zakresie zdobywania dyplomu oraz merytorycznej wiedzy. Wielu studentów czerpie dzisiaj znaczne korzyści finansowe z różnorodnych programów stypendialnych, uczestniczy w wymianach międzynarodowych oraz podejmuje staże w interesujących przedsięwzięciach. Osiąganie sukcesów na tych wszystkich polach równocześnie wymaga jednak dobrej organizacji swojego czasu oraz niezbędnej dyscypliny w zakresie wykonywanych aktywności.
Dobra organizacja nauki kluczem do sukcesu
Większość młodych ludzi przychodzi na studia bez odpowiedniego przygotowania na poziomie organizacyjnym. Pierwszym krokiem do nauki samodzielnej organizacji pracy jest ułożenie sobie grafiku obowiązków, który pomoże ci ustalić, co powinno zostać zrobione danego dnia. Kiedy wyjedziesz na studia, nie będziesz miał na miejscu wsparcia rodziców, którzy przypomną, że trzeba zrobić pranie, zapłacić karę w bibliotece, czy też zagonią cię do nauki. Znajdziesz tutaj kilka rad, które pomogą ci lepiej zorganizować sobie naukę na studiach, a dzięki temu zyskasz więcej cennego czasu na inne aktywności:
Ustal sobie poranny schemat zorganizowanej nauki
Lepsza organizacja poranka sprawi, że będziesz czuł się trochę mniej zmęczony przed zajęciami. Spraw sobie niezawodny budzik. Jeśli to możliwe, przeznacz odpowiednią ilość czasu na dobre śniadanie i poranną gimnastykę. Wielu studentów poświęca godzinę przed zajęciami na powtórzenie materiału czy przygotowanie się do zajęć.
Niezależnie od tego, czy dojeżdżasz na uczelnię samochodem, rowerem czy autobusem, czy też chodzisz pieszo, upewnij się, że zarezerwowałeś na to odpowiednią ilość czasu i nie spóźnisz się na zajęcia. Sprawdź też prognozę pogody, aby nie zaskoczyły cię żadne warunki atmosferyczne. Warto mieć dzień wcześniej wieczorem już wszystko przygotowane do wyjścia. Większość ludzi ma problem z koncentracją zaraz po przebudzeniu i często czegoś zapomina. Pamiętaj, że w życiu bardzo ważne są nawyki. Dzięki nim można znacznie mniejszym wysiłkiem dokonywać rzeczy wielkich.
Organizacja nauki w środku dnia
Dla większości studentów godziny okołopołudniowe to czas zwiększonej aktywności, który może zaowocować załatwieniem wielu spraw. Jeśli wcześniej skończyłeś zajęcia, zamiast siedzieć przed telewizorem, możesz nadrobić zaległości. Jeżeli potrzebujesz odpoczynku, skorzystaj z tego czasu, lecz nie przesadzaj. Popołudniowa drzemka może zadziałać odświeżająco i dodać ci energii do dalszej nauki. Nie powinna być ona jednak dłuższa niż 30 -40 minut, gdyż wynika to z naszej fizjologii.
Przeciąganie drzemki wprowadza nas w kolejną fazę snu, której przerwanie wiąże się często z odczuwaniem jeszcze większego zmęczenia niż wcześniej. Środek dnia to świetny czas by zorganizować sobie naukę w bibliotece lub innych dogodnych miejscach. Pamiętaj załatwiać również swoje sprawy „przy okazji”, by nie marnować na nie później swojej energii.
Czasem warto zorganizować sobie naukę w nocy
Niektórzy studenci chodzą wcześniej spać, inni zaś nocą najefektywniej przyswajają wiedzę. Jeżeli jesteś aktywny do późna, dopilnuj, by nocne godziny spędzić produktywnie, lecz także, by znaleźć odpowiednią ilość czasu na odpoczynek. Jeżeli preferujesz zacisze wieczorów powinieneś zorganizować sobie naukę właśnie w tym czasie. Warto również wyznaczyć sobie jakiś konkretne godziny, w których będziesz systematycznie przystępować do codziennej pracy. Od przyjętej reguły nie powinno być żadnych odstępstw. Dzięki temu sukcesy przyjdą bardzo szybko!
Znajdź sobie odpowiednią przestrzeń do nauki
Wybierając się z rodzicami, aby zaopatrzyć się w przybory niezbędne do nauki i samodzielnego życia, zwróć uwagę na ich zastosowanie praktyczne oraz cenę. Warto również zwrócić uwagę na ich wygląd, gdyż powinny one ciebie cieszyć i zachęcać do ich wykorzystywania. Będziesz potrzebować zapasu teczek i segregatorów na góry papierów, które nazbierają się przez te kilka lat. Zastanów się nad zakupem regału, który będzie nadawał się do transportu. Zaopatrz się w zestaw długopisów, ołówków i zeszytów. Nie obejdziesz się też raczej bez komputera. Zastanów się, czy będziesz potrzebować laptopa do robienia notatek na zajęciach – w takim przypadku istotny jest rozmiar sprzętu, który będziesz codziennie ze sobą taszczyć. Rozważ ewentualność corocznej przeprowadzki, na wypadek której nie warto obrastać w dobytek.
Największym problemem dla dużej części studentów jest organizacja własnej przestrzeni w ten sposób, aby sprzyjała ona nauce. Podstawą jest tutaj eliminacja czynników rozpraszających uwagę, które będą odciągać cię od czytanego właśnie podręcznika czy artykułu. Odłącz się od sieci, najlepiej zrezygnuj z telewizji, wyłącz telefon, wywieś na drzwiach kartkę z napisem „Nie przeszkadzać„. Dopilnuj również, by nie rozpoczynać nauki z pustym żołądkiem. To tylko kilka pomysłów na ograniczenie elementów rozpraszających uwagę. Nadążanie z materiałem również wiąże się z organizacją czasu.
Opuszczenie kilku zajęć czy zadań sprawi, że pozostaniesz w tyle. Staraj się również nagradzać siebie za swój wysiłek. Warto w ten sposób zorganizować sobie naukę, by stanowiła ona element codziennego rytuału. Jeżeli postanowisz, że będziesz się uczyć przy biurku codziennie przez 2 godziny już po 21 dniach osiągniesz pierwsze efekty. Naukowcy twierdzą, że właściwe nawyki można nabyć, a po okresie 3 tygodni systematycznych zajęć znacznie obniża uczucie niechęci i lenistwa. Dobra organizacja nauki powinna wykorzystać tą zależność.
Ustal sobie dni, w których będziesz wykonywać poszczególne zadania
Najlepiej od razu zdecydować, który dzień tygodnia przeznaczasz na pranie czy utrzymanie porządku, a także zakupy, opłaty rachunków, ćwiczenia, pracę, działania w kole naukowym, czy wreszcie rozrywkę. Wyznacz też sobie na wszystkie wymienione wyżej czynności określony przedział czasu. Zaopatrz się w kalendarz czy organizer, w którym będziesz zapisywać zadania na konkretny tydzień czy miesiąc i pilnuj terminów. Jest to również odpowiednie miejsce na notowanie dat kolokwiów, egzaminów czy referatów. W odpowiedniej organizacji nauki na poziomie roku pomogą ci również sylabusy. Pamiętaj o codziennej nauce. Oczywiście przy układaniu planów potrzebna jest również pewna elastyczność, tak więc nie denerwuj się, jeśli nie zawsze wszystko uda ci się dopiąć na ostatni guzik.
Organizacja nauki powinna być stale dostosowywana
Niewątpliwie warto wszystko sobie przemyśleć i dobrze zorganizować sobie naukę na studiach. Całe szczęście, dobra organizacja nauki zależy w głównej mierze od tego, jak bardzo się do niej przyłożysz. Z czasem zauważysz, że im lepiej jesteś zorganizowany, tym więcej zostaje ci wolnego czasu, a oprócz tego oszczędzasz sobie sporo nerwów. Powodzenia!
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!