Studiowanie to kilkuletni proces nie tylko zdobywania wiedzy, ale również kształtowania osobowości i klarowania celów życiowych. Nie warto mu poświęcać czasu jedynie na wkuwanie dla zaliczeń, gdyż nie przyniesie ono żadnych istotnych korzyści, zwłaszcza w dłuższej perspektywie życia.
Większość studentów uważa, że studiowanie i odrabianie lekcji to samo. Należy je jednak traktować jako dwa różne i praktycznie odrębne zadania. Praca domowa najczęściej składa się z konkretnych zadań, które nauczyciele i wykładowcy przekazują studentom do wykonania w domu. Ogólnym celem zadań domowych jest wzmocnienie wiedzy, która została wprowadzona podczas wykładów. Zadania te pozwalają na dodatkową praktykę, lepsze zapamiętanie i kojarzenie w obszarze danej dziedziny.
Studiowanie to nie tylko nauka
Studiowanie to jednak dużo szersze pojęcie. Odnosi się również do czasu, który uczniowie spędzają na własną rękę i zdobywają wiedzę z zakresu danej nauki. Większość studentów myśli o studiach jedynie w kontekście zaliczeń i egzaminów, prowadzących do uzyskania formalnych kwalifikacji zawodowych. Nie dbają oni o głębsze zrozumienie poszczególnych tematów, poszerzenie wiedzy o praktyczne zastosowanie, a tym bardziej długotrwałe zapamiętanie.
Warto jednak pamiętać, że historycznie studiowanie oznaczało praktycznie samodzielną naukę pod okiem profesora. Spotkania na uczelni miały za zadanie omówienie i rozszerzenie zdobytej wiedzy, wspólne zrobienie eksperymentu, a także nawiązanie dyskusji. Większość wiedzy zdobywana była przez studentów z książek, a nie wykładów i ćwiczeń.
Współcześnie, studenci mają szansę nauki w bardzo wielu dyscyplinach, w niewiarygodnie szerokiej dostępności do wiedzy. Największą bolączką jest jednak to, że niewiele osób wie jak należy się uczyć i jaką wiedzę warto zdobywać. Każdy student, w pierwszej kolejności powinien być w stanie opanować skuteczne umiejętności uczenia się, dzięki którym studiowanie będzie bardziej efektywne i przyniesie najwięcej korzyści.
Pogląd o studiowaniu w dużej mierze zależy od jednostki, a także wybranego kierunku. Warto jednak wykorzystywać efektywne metody nauki oraz właściwe narzędzia, dzięki którym studia będą mniej czasochłonne i bardziej przydatne. Poniżej przedstawiamy pomocne wskazówki do nauki, które uczynią Cię bardziej wydajnym w procesie studiowania.
Porada 1: Wybierz spokojne miejsce do nauki
Ważne jest, aby znaleźć sobie spokojne miejsce, gdzie można się wyłączyć od świata zewnętrznego i skupić na zadaniach. Należy znaleźć takie miejsce, które nie będzie Cię rozpraszać. Na przykład, jeśli łatwo się rozpraszasz, nie należy uczyć się w pobliżu telewizora lub w zatłoczonym miejscu. Zamiast tego lepiej jest wybrać cichy pokój, bibliotekę lub księgarnię, gdzie ludzie przychodzą dla nauki, a nie towarzysko. Ponadto, wielu studentów popełnia błąd i zabiera się do nauki przy muzyce. Zewnętrzne bodźce tego typu nie są niestety obojętne dla percepcji mózgu. Warto ocenić swoje preferencje i wypróbować różne ustawienia, aby określić, jakie dla ciebie środowisko będzie idealne do nauki.
Porada 2: Ustawianie określonego czasu studiowania
Po prostu tak jak w przypadku każdego innego powołania lub zobowiązania,warto oznaczyć czas w kalendarzu poświęcony wyłącznie do nauki. Wybierz konkretne dni i godziny, które działają najlepiej, aby studiować, i trzymaj się swojego zobowiązania. Pomocne jest również, aby stworzyć ogólny harmonogram studiów, a zobaczysz, o ile łatwiej będzie z nauką. Sama nauka powinna odbywać się z przerwami, jednak niezbyt długimi, by nie wypaść z rytmu. Warto wtedy napić się kawy lub usiąść i zamknąć oczy na chwilę, jeśli trzeba oczyścić umysł.
Porada 3: Upewnij się, że posiadasz wszystkie potrzebne materiały do nauki
Upewnij się, że masz wszystkie materiały potrzebne do nauki przed jej rozpoczęciem. Zbierz wszystkie podręczniki, notatki i karty flash, by były w zasięgu ręki. Zostaw swój telefon komórkowy w oddaleniu, a wcześniej przełącz go na milczenie. Jeśli używasz komputera do nauki, wyloguj się z kont społecznościowych i gier. Oczyszczając otoczenie z niepotrzebnych urządzeń pozwoli lepiej skupić się na zadaniu. Studiowanie w ten sposób powinno być nawykiem.
Porada 4: Zachowaj pozytywne nastawienie o studiach
Wielu studentów odczuwa strach i ma złe nastawienie. Być może dlatego, że nie robią wszystkiego dobrze, lub czują, że oddalają się od końcowego sukcesu. warto kojarzyć czas nauki z pozytywną perspektywą. Nawet jeśli skupieni jesteśmy na rozwiązywaniu ambitnych dylematów, pozytywne nastawienie spowoduje, że będzie to czas mniej uciążliwy i bardziej efektywny. Nie obwiniaj się, jeśli masz problemy z jakimś przedmiotem. Ponadto, zawsze zajmuje trochę czasu, aby dowiedzieć się, jakie metody nauki są dla ciebie najlepsze. Studiowanie wymaga właściwego podejścia i zaangażowania.
Porada 5: Nie zwlekaj
Najgorszym rozwiązaniem jest odkładanie wszystkiego w czasie. Zadania i tak zawsze wracają, ale z większym ładunkiem negatywnych odczuć. Wtedy jest znacznie trudniej przyswoić wiedzę lub skupić się na jakimś projekcie. Większość studentów nie tylko czeka do ostatniej chwili, ale również stawia się w sytuacji stresowej, w których trudno jest przypomnieć sobie materiał. Chociaż wkuwanie w ostatniej chwili może pomóc uzyskać nieco wyższy wynik w zaliczeniu, to ta metoda nie pomoże zachować informacji dla w dłuższym okresie czasu, np. do użytku w swojej karierze po ukończeniu studiów.
Celem takiego podejścia jest nie tylko lepszą metodą studiowania, by można było osiągnąć wyższe stopnie, ale też tak, aby zachować informacje i rozwijać silne nawyki pracy, których pracodawcy szukają u nowych absolwentów. W czasie studiów można odkryć kilka sekretów na temat tego, jak lepiej zarządzać stresem, jak zaoszczędzić czas poprzez notatki, jak stworzyć plan studiów i innych wskazówki, które pomogą Ci się uczyć mądrzejszej i lepiej. Czasami trzeba również nauczyć się radzić z takimi podstawowymi problemami, jak przeżycie za mniej niż 5 zł dziennie. Wszystko to jednak jest źródłem bardzo dobrej nauki, zapewniającej znacznie lepsze przygotowanie do dorosłego i odpowiedzialnego życia.