Strona główna Nauka i kariera Studiowanie z właściwym podejściem

Studiowanie z właściwym podejściem

627
0
studiowanie
Studiowanie wymaga odpowiedniego podejścia i skupienia

Studiowanie to kilkuletni proces nie tylko zdobywania wiedzy, ale również kształtowania osobowości i klarowania celów życiowych. Nie warto mu poświęcać czasu jedynie na wkuwanie dla zaliczeń, gdyż nie przyniesie ono żadnych istotnych korzyści, zwłaszcza w dłuższej perspektywie życia.

Większość studentów uważa, że studiowanie i odrabianie lekcji to samo. Należy je jednak traktować jako dwa różne i praktycznie odrębne zadania. Praca domowa najczęściej składa się z konkretnych zadań, które nauczyciele i wykładowcy przekazują studentom do wykonania w domu. Ogólnym celem zadań domowych jest wzmocnienie wiedzy, która została wprowadzona podczas wykładów. Zadania te pozwalają na dodatkową praktykę, lepsze zapamiętanie i kojarzenie w obszarze danej dziedziny.

Studiowanie to nie tylko nauka

Studiowanie to jednak dużo szersze pojęcie. Odnosi się również do czasu, który uczniowie spędzają na własną rękę i zdobywają wiedzę z zakresu danej nauki. Większość studentów myśli o studiach jedynie w kontekście zaliczeń i egzaminów, prowadzących do uzyskania formalnych kwalifikacji zawodowych. Nie dbają oni o głębsze zrozumienie poszczególnych tematów, poszerzenie wiedzy o praktyczne zastosowanie, a tym bardziej długotrwałe zapamiętanie.

Warto jednak pamiętać, że historycznie studiowanie oznaczało praktycznie samodzielną naukę pod okiem profesora. Spotkania na uczelni miały za zadanie omówienie i rozszerzenie zdobytej wiedzy, wspólne zrobienie eksperymentu, a także nawiązanie dyskusji. Większość wiedzy zdobywana była przez studentów z książek, a nie wykładów i ćwiczeń.

Współcześnie, studenci mają szansę nauki w bardzo wielu dyscyplinach, w niewiarygodnie szerokiej dostępności do wiedzy. Największą bolączką jest jednak to, że niewiele osób wie jak należy się uczyć i jaką wiedzę warto zdobywać. Każdy student, w pierwszej kolejności powinien być w stanie opanować skuteczne umiejętności uczenia się, dzięki którym studiowanie będzie bardziej efektywne i przyniesie najwięcej korzyści.

Pogląd o studiowaniu w dużej mierze zależy od jednostki, a także wybranego kierunku. Warto jednak wykorzystywać efektywne metody nauki oraz właściwe narzędzia, dzięki którym studia będą mniej czasochłonne i bardziej przydatne. Poniżej przedstawiamy pomocne wskazówki do nauki, które uczynią Cię bardziej wydajnym w procesie studiowania.

Porada 1Wybierz spokojne miejsce do nauki

Ważne jest, aby znaleźć sobie spokojne miejsce, gdzie można się wyłączyć od świata zewnętrznego i skupić na zadaniach. Należy znaleźć takie miejsce, które nie będzie Cię rozpraszać. Na przykład, jeśli łatwo się rozpraszasz, nie należy uczyć się w pobliżu telewizora lub w zatłoczonym miejscu. Zamiast tego lepiej jest wybrać cichy pokój, bibliotekę lub księgarnię, gdzie ludzie przychodzą dla nauki, a nie towarzysko. Ponadto, wielu studentów popełnia błąd i zabiera się do nauki przy muzyce. Zewnętrzne bodźce tego typu nie są niestety obojętne dla percepcji mózgu. Warto ocenić swoje preferencje i wypróbować różne ustawienia, aby określić, jakie dla ciebie środowisko będzie idealne do nauki.

Porada 2: Ustawianie określonego czasu studiowania

Po prostu tak jak w przypadku każdego innego powołania lub zobowiązania,warto  oznaczyć czas w kalendarzu poświęcony wyłącznie do nauki. Wybierz konkretne dni i godziny, które działają najlepiej, aby studiować, i trzymaj się swojego zobowiązania. Pomocne jest również, aby stworzyć ogólny harmonogram studiów, a zobaczysz, o ile łatwiej będzie z nauką. Sama nauka powinna odbywać się z przerwami, jednak niezbyt długimi, by nie wypaść z rytmu. Warto wtedy napić się kawy lub usiąść i zamknąć oczy na chwilę, jeśli trzeba oczyścić umysł.

Porada 3Upewnij się, że posiadasz wszystkie potrzebne materiały do ​​nauki

Upewnij się, że masz wszystkie materiały potrzebne do nauki przed jej rozpoczęciem. Zbierz wszystkie podręczniki, notatki i karty flash, by były w zasięgu ręki. Zostaw swój telefon komórkowy w oddaleniu, a wcześniej przełącz go na milczenie. Jeśli używasz komputera do nauki, wyloguj się z kont społecznościowych i gier. Oczyszczając otoczenie z niepotrzebnych urządzeń pozwoli lepiej skupić się na zadaniu. Studiowanie w ten sposób powinno być nawykiem.

Porada 4Zachowaj pozytywne nastawienie o studiach

Wielu studentów odczuwa strach i ma złe nastawienie. Być może dlatego, że nie robią wszystkiego dobrze, lub czują, że oddalają się od końcowego sukcesu. warto kojarzyć czas nauki z pozytywną perspektywą. Nawet jeśli skupieni jesteśmy na rozwiązywaniu ambitnych dylematów, pozytywne nastawienie spowoduje, że będzie to czas mniej uciążliwy i bardziej efektywny. Nie obwiniaj się, jeśli masz problemy z jakimś przedmiotem. Ponadto, zawsze zajmuje trochę czasu, aby dowiedzieć się, jakie metody nauki są dla ciebie najlepsze. Studiowanie wymaga właściwego podejścia i zaangażowania.

Porada 5Nie zwlekaj

Najgorszym rozwiązaniem jest odkładanie wszystkiego w czasie. Zadania i tak zawsze wracają, ale z większym ładunkiem negatywnych odczuć. Wtedy jest znacznie trudniej przyswoić wiedzę lub skupić się na jakimś projekcie. Większość studentów nie tylko czeka do ostatniej chwili, ale również stawia się w sytuacji stresowej, w których trudno jest przypomnieć sobie materiał. Chociaż wkuwanie w ostatniej chwili może pomóc uzyskać nieco wyższy wynik w zaliczeniu, to ta metoda nie pomoże zachować informacji dla w dłuższym okresie czasu, np. do użytku w swojej karierze po ukończeniu studiów.

Celem takiego podejścia jest nie tylko lepszą metodą studiowania, by można było osiągnąć wyższe stopnie, ale też tak, aby zachować informacje i rozwijać silne nawyki pracy, których pracodawcy szukają u nowych absolwentów. W czasie studiów można odkryć kilka sekretów na temat tego, jak lepiej zarządzać stresem, jak zaoszczędzić czas poprzez notatki, jak stworzyć plan studiów i innych wskazówki, które pomogą Ci się uczyć mądrzejszej i lepiej.

Poprzedni artykułJak zerwać z dziewczyną
Następny artykułŻywokost – Zastosowanie i środki zaradcze
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.