Strona główna Zdrowie i uroda 20 wspaniałych korzyści zdrowotnych kawy

20 wspaniałych korzyści zdrowotnych kawy

1203
0
kawa
Kawa posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych

Kawa to jeden z podstawowych i masowych trunków, rozpowszechniona praktycznie na całym świecie. Nie każdy ją lubi, a niektórym może nawet szkodzić. Warto jednak poznać jej najważniejsze zalety lecznicze.

Kawa to niezwykle popularny niemal na całym świecie napój, który na przestrzeni wielu lat obrósł wieloma mitami. Oczywiście, nie wszyscy powinni po nią sięgać, najczęściej ze względu na swoje szczególne dolegliwości zdrowotne, to również istnieje sporo argumentów za jej regularnym stosowaniem. W niniejszym artykule skupiamy się właśnie na tej stronie właściwości tego niezwykłego napoju.

Kawa – Najważniejsze właściwości zdrowotne

Codziennie pojawiają się nowe informacje, na temat zalet lub negatywnych działań kawy. Warto jednak zgłębić się w ten temat bardziej i uznać również 20 udowodnionych właściwości zdrowotnych kawy.

Może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia

Można by pomyśleć, że kawa szkodzi na serce bardziej niż pomaga, zwłaszcza, że ​​dzięki niej serce bije nieco szybciej, głównie przez zawartą w niej kofeinę. Uznaje się jednak, że picie od trzech do pięciu filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca. Nawet, jeśli pijesz więcej niż pięć filiżanek dziennie, ryzyko zawału pozostaje takie same, jak u tych, którzy nie spożywają kawy w ogóle.

Wzmacnia nasze komórki mózgowe

Jako środek pobudzający, kawa doskonale stymuluje mózg do wytwarzania większej ilości dopaminy i adrenaliny niż zwykle. Może również przynosić pozytywne efekty, takie jak poprawa pamięci i czas reakcji.

Neguje skutki braku snu

Chyba najbardziej znana właściwość kawy to pobudzanie. Pozwala na zastrzyk energii i zniwelowanie zmęczenia wywołanego brakiem snu. Nie należy się jednak spodziewać cudów. Dużo lepsze efekty działania można zaobserwować po wypiciu filiżanki zaraz po krótkiej drzemce.

Przedłuża życie

Badania na Harvardzie wykazały, że spożywający kofeinę żyją dłużej od „kawowych abstynentów”. Z badań wynika również, że skutki uboczne częstej konsumpcji kawy, mają nieistotne działanie na organizm w dłuższej perspektywie.

Zmniejsza szansę wystąpienia udaru mózgu

Podobnie jak w chorobach serca, pijąc dwie do sześciu filiżanek kawy dziennie, obniżamy ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Trudno jednak ocenić tę właściwość, ponieważ osoby pijące ten trunek zwykle nie narzekają na nadciśnienie, przy którym zwykle nie jest polecana.

Poprawia wydolność fizyczną

Mówiąc prościej, picie dobrej kawy przed treningiem pozwala mięśniom lepiej konwertować tłuszcze do energii, co oznacza, że czujesz się bardziej pobudzony. Zwiększony potencjał siły przekłada się na dokładniejszy i znacznie bardziej efektywny wysiłek. Z tego powodu kofeinę można znaleźć w wielu preparatach dla sportowców.

Pomaga spalić tłuszcz

Spójrzmy prawdzie w oczy – wszyscy chcą dobrze wyglądać w kostiumie kąpielowym. Kawa może pomóc Ci osiągnąć ten cel, podnosząc skuteczność w utracie masy ciała. W badaniach wykazano szczególnie silne działanie zielonych ekstraktów kawy. Uznano również jej suplementację jako znaczący czynnik, pomocny w walce z otyłością. Warto również zauważyć, że spożycie kawy hamuje apetyt.

Znacznie obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II

Na przestrzeni ostatnich lat ze zwiększonej konsumpcji słodkich produktów wyniknął prawdziwy boom zachorowań na cukrzycę. Na szczęście, możemy być w stanie ochronić się przed nią, poprzez picie kilku filiżanek kawy dziennie, oczywiście niesłodzonej.

Chroni mózg przed chorobami takimi jak choroba Alzheimera i Parkinsona

Kawa z pewnością ma krótkoterminowe korzyści psychiczne, ale może również okazać się dobra dla mózgu w dużo dłuższej perspektywie. Faktycznie, częste picie kawy zmniejsza ryzyko nabycia chorób degeneracyjnych mózgu, takich jak choroba Alzheimera, demencja i ​​choroba Parkinsona. Codzienna walka z otępieniem może mieć zatem zbawienne skutki na starość.

Może zastąpić codzienny peeling twarzy

Stosowanie kawy może nie zastąpi peelingu w całości, ale fusy w rzeczywistości działają bardzo dobrze, jako naturalny środek złuszczający. Przez zmieszanie świeżych lub używanych fusy z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek tworzymy pastę, która działa podobnie do większości produktów oczyszczających do skóry twarzy.

Znacznie poprawia jakość snu

Krótko rzecz ujmując, picie filiżanki kawy tuż przed drzemką sprawi, że poczujesz się o wiele bardziej pobudzony zaraz po przebudzeniu. To może wydawać sprzeczne z intuicją, ale uwierzcie, że to naprawdę działa!

Może powstrzymać starzenie

Regularne stosowanie kawy może sprawić, że będziesz wyglądać i czuć się młodziej. Naukowcy odkryli, że spożycie tego trunku pomaga organizmowi zwalczyć wszystkie typowe efektów starzenia się, takich jak spadek refleksu i pogorszenie się pamięci.

Nadaje włosom połysku

Fusy kawowe mogą sprawić, że włosy będą bardziej błyszczące. Delikatnie złuszczając, a także oczyszczając włosy z jakiegokolwiek brudu lub starych produktów do pielęgnacji włosów, możemy uzyskać piękny i naturalny wygląd. Tylko nie rób tego, jeśli masz włosy farbowane na jasny kolor.

Zwalcza depresję

Kawa jest tak pełna antyoksydantów i innych substancji biologicznie czynnych, takich jak kofeina, że potwierdzono, iż ludzie, którzy piją cztery lub więcej filiżanek dziennie mają o 10% mniejsze prawdopodobieństwo, aby stać się cierpiącymi na depresję.

Robi wielkie rzeczy dla wątroby

Może to jest powodem dla którego ludzie mówią, żeby pić kawę, kiedy masz kaca. Kawa zmniejsza szanse na marskość wątroby, nawet do 80%. Ci, którzy piją cztery lub więcej filiżanek kawy dziennie okazują się mieć bardzo niski współczynnik zachorowań na różne schorzenia wątroby.

„Uspołecznia”

Kiedy ludzie piją dużo alkoholu na imprezach, często robią to, aby zmniejszyć zahamowania, a tym samym być bardziej otwartym na wszelkie interakcje społeczne. Cóż, kawa działa podobnie, jednak bardziej klaruje myśli, niż je mąci.

Zapobiega chorobom oczu

Naukowcy odkryli, że picie kawy zmniejsza szansę na utratę wzroku i powstanie poważnej choroby oczu, takiej jak jaskra. Dzięki bardzo silnym przeciwutleniaczom obecnym w kawie mamy możliwość podnieść naturalną ochronę naszego organizmu. Jeśli naprawdę chcesz, aby chronić wzrok, chwyć za kubek pełen kawy!

Chroni przed rakiem skóry

Spożywanie napojów z kofeiną zmniejsza ryzyko czerniaka i innych nowotworów skóry, spowodowanych ekspozycją na promieniowanie UV. Podobnie jak wielu innych przypadkach, skuteczność działania kawy zależy od zawartych w niej naturalnych przeciwutleniaczy.

Działa przeciwbólowo

Kawa działa podobnie jak ibuprofen lub inne leki przeciwbólowe. Z tego również powodu, jeden z jej podstawowych składników, czyli kofeina, dodawany jest do wielu leków na przeziębienie i grypę.

Po prostu sprawia, że ​​czujesz się lepiej

No i co najważniejsze, kawa poprawia nastrój, jak i pomaga w porannym wstawaniu! Element ten jest niezwykle ważny dla tzw. ogólnego zdrowia psychicznego.

Może macie jakieś interesujące informacje na temat kawy i chcielibyście się nimi podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.