Nigdy więcej nie powiesz już „miłych snów” w ten sam sposób. Jak na coś, co robimy każdej nocy, fenomen bycia poza jawą jest wyjątkowo słabo poznany. Z tego też względu to, czym tak naprawdę jest sen wydaje się szczególnie interesujące.
Sen to niewątpliwe jeden z najważniejszych godzin naszego życia, mimo iż praktycznie nic z niego nie zapamiętujemy. Jest niezwykle istotny nie tylko dla samej regeneracji organizmu, ale także do poukładania wszystkich zebranych w ciągu dnia informacji. Jego niedostateczna ilość znacznie zmniejsza koncentrację i pamięć, a także w dłuższej perspektywie osłabia odporność organizmu na wiele różnych dolegliwości. Co zatem warto o nim wiedzieć?
Sen – Co warto o nim wiedzieć?
Poniżej przedstawiamy 9 zaskakujących faktów na temat snów, w tym to, kiedy i dlaczego pojawiają się w twojej głowie. Warto się z nimi zapoznać, by lepiej wypoczywać i czerpać z nich więcej korzyści.
1. Śnisz naprawdę dużo
Człowiek, przy przeciętnej długości życia, w ciągu całego jego trwania ma ponad 100 tysięcy snów, co daje jakieś kilkadziesiąt na noc. Najczęściej jednak pamięta z tego niewielką część. Większość ludzi z jednej nocy zapamiętuje jeden sen, a co najwyżej dwa. Są jednak tacy ludzie, którzy nie pamiętają żadnych, a inni zachowują w pamięci nawet do piętnastu.
Dlaczego pamiętamy tak mało? Naukowcy nie mają pewności, choć wiadomo, iż podczas snu mózg ma zastoje w monitorowaniu myśli, co może mieć z tym jakiś związek. Można jednak śmiało przyjąć, że sen, podobnie jak wiele innych atrybutów zdrowia jest kwestią indywidualną każdej jednostki.
2. Sny pojawiają się nawet podczas lekkiego snu
Zapewne słyszałeś tezę, wedle której śnimy wyłącznie w fazie REM, gdy występują szybkie ruchy gałek ocznych. Obecnie dowodzi się tego, że to nieprawda. Sen może pojawić się praktycznie przez cały czas, gdy śpimy.
Uważa się jednak, że treść snów zmienia się w zależności od fazy, w której się znajdujemy. Są one bardziej emocjonalne, wizualne, złożone i agresywne w fazie REM, która najczęściej ma miejsce w późniejszej części nocy. W fazach lżejszego snu bywają natomiast znacznie nudniejsze i bardziej zwyczajne.
3. Sen może być epicko długi
Obecnie uznaje się, że sen może trwać zaledwie kilka sekund, a także przybrać formę godzinnej, rozbudowanej fabuły. Takie zjawisko badacze nazywają często „epickim śnieniem”. Uznać należy jednak, że większość snów jest raczej krótkich i zwięzłych.
4. Najlepiej pamiętamy dziwne i szalone sny
Często wielu osobom wydaje się, że mają wyjątkowo psychodeliczne i niezdrowe sny. Najpewniej prawda jest jednak taka, iż po prostu takie sny najłatwiej się zapamiętuje, chociaż występują zwykle znacznie rzadziej.
Praktycznie każdy doświadcza snów, opartych na nigdy nie przeżytych lub niezwykle rzadkich doświadczeniach życiowych, typu latanie czy bycie nago w miejscu publicznym. Uznaje się, że tego typu sen występuje u każdego, jednak nie wszyscy o nim będą pamiętać.
5. Budzenie się pomaga zapamiętywać sny
Potwierdza się, że osoby które znacznie częściej budzą się w nocy lepiej pamiętają co im się śniło. Słyszeliście kiedyś opinię, że zjedzenie przed snem dużego posiłku sprawia, iż mamy więcej snów? Tak naprawdę powoduje ono jedynie częstsze pobudki oraz wpływa na wzmożoną pracę układu trawiennego, wpływającego na nasze samopoczucie.
6. Sen może pomóc w nauce
Jak obliczono, nawet 86% procent tego, co dzieje się w snach, ma swoje korzenie w wydarzeniach z ubiegłego dnia – czy to w formie przyziemnej, czy też fantastycznie odmienionej. Tak więc jeżeli wydaje ci się, że siedzisz na wykładzie czy kursie, nic nie przyswajając, w istocie możesz to nadrobić podczas snu.
Na Uniwersytecie Harvarda przeprowadzono badanie, którego uczestnicy próbowali przejść labirynt 3D, a następnie – po 90-minutowej drzemce lub zwyczajnym odczekaniu tego czasu – podejmowali kolejną próbę. Okazało się, iż sen wymiernie wpłynął na poprawę osiąganych przez nich wyników. Można zatem uznać, że sen utrwala pamięć, istotnie poprawiając skuteczność nauki. Warto zatem nauczyć się dobrze i wygodnie zasypiać, by osiągać wyższą zdolność intelektualną.
7. Koszmary mogą być dobrym znakiem
Czy często dręczy cię niespokojny sen? Wbrew pozorom, może to być dobry znak. W najnowszym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Consciousness and Cognition, wykazano, iż studenci, którym w noc przed ważnym egzaminem śniła się porażka, w rzeczywistości radzili sobie na nim lepiej. Jeżeli ciężko pracujesz i jesteś zestresowany przed egzaminem, rozmową kwalifikacyjną czy prezentacją, odbije się to w twoich snach. Poza tym uważa się, iż z koszmarów jako takich mogą również wypływać korzyści natury poznawczej.
8. Kobiecy cykl miesięczny może zgrać się ze snami
Jedno z badań, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Journal of Sex Research, wykazało, iż kobiety mają więcej snów erotycznych podczas owulacji. Winić za to należy najpewniej wzmożone dążenie do prokreacji, wywołane zmianami hormonalnymi. Kwestia ta dowodzi również silnego powiązania snów ze wszelkimi zmianami fizycznymi i umysłowymi.
9. Również kobiety maja mokre sny
Niektóre wyniki badań wskazują, że około 4% snów erotycznych kończy się pełnym orgazmem, niezależnie od płci. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji psychicznych oraz prowadzonego trybu życia. Znacznie większe szanse na taki sen mają osoby, poddawane w ciągu dnia silnym bodźcom erotycznym, przy jednoczesnym braku osiągania pełnej satysfakcji.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!