Strona główna Zdrowie i uroda Ostropest na regenerację wątroby w chorobie alkoholowej

Ostropest na regenerację wątroby w chorobie alkoholowej

1811
1
ostropest
Ostropest plamisty zapobiega wielu chorobom, szczególnie marskości wątroby

Ostropest plamisty jest popularnym ziołem, którego spożywanie może być niezwykle korzystne dla tych, którzy nadużywają lub nadużywali alkoholu w przeszłości. Skutecznie wspomaga ono kurację leczniczą i regenerację przy jednym z największych zagrożeń związanych z nadużywaniem alkoholu, jakim jest trwałe uszkodzenie wątroby. Poznaj najważniejsze właściwości ostropestu plamistego.

Trudno się nie zgodzić z twierdzeniem, że wszystko, co może pomóc w ochronie przed poważnymi chorobami i uszkodzeniami najważniejszych organów jest wprost nieocenione. Zwłaszcza gdy dotyczy to metod zupełnie naturalnych i niedrogich.

Ostropest plamisty zasadniczo nie jest lekiem, jednak potrafi wpłynąć na zmniejszenie nasilenia nieodwracalnych zmian, mogących prowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci. Najbardziej interesujące, a zarazem najcenniejsze właściwości tej wyjątkowej rośliny, znane już od starożytności, dotyczą możliwości poprawy pracy wątroby, zmniejszenie jej otłuszczenia oraz zapobieganie nieodwracalnej marskości.

Właściwości ostropestu plamistego

Ostropest plamisty był wykorzystany przez tysiące lat, szczególnie w leczeniu chorób związanych z niewydolnością i uszkodzeniami wątroby. Roślina ta pochodzi z południowej części Europy, ale teraz można ją znaleźć praktycznie na całym świecie. Zawiera substancję chemiczną o nazwie sylimaryna, która decyduje o wyjątkowym potencjale leczniczym i regeneracyjnym.

Sylimaryna to flawonoid posiadający niezwykle cenne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które doskonale wpływają na odbudowę, regenerację i pracę wątroby. Powszechnie uważa się, że sylimaryny nie tylko chronią wątrobę przed niszczącymi toksynami, ale również pomagają leczyć z uszkodzenia, które już nastąpiły.

Warto tutaj wspomnieć, że w krajach zachodnich najczęstszą przyczyną chorób wątroby jest nadużywanie alkoholu. Szacuje się bowiem, że u ok. 20% alkoholików rozwija się marskość wątroby, która jest najczęściej zaawansowanym stadium choroby wątroby i prowadzi do śmierci. Pojawia się, gdy bliznowacenie wątroby osiągnęło pewien punkt krytyczny, a dalszego procesu uszkodzeń nie można już odwrócić. Jedynym realnym sposobem leczenia marskości jest zapobieganie dalszym pogorszeniem.

Ostropest plamisty jest od stuleci podstawowym ziołem leczniczym, stosowanym przy chorobach i uszkodzeniach wątroby. Dotyczy to również zatruć, stłuczeń, itp. W tym celu zaleca się również regularne picie herbaty z ostropestu, pozwalające zmniejszyć ryzyko rozwoju marskości. Stosowanie tego zioła wpływa również na poprawienie funkcji wątroby, a tym samym metabolizmu organizmu.

Skuteczność działania ostropestu plamistego przy alkoholizmie

Dotychczas nie przeprowadzono zbyt wielu badań naukowych, które udowadniały wpływ ostropestu w leczeniu i profilaktyce alkoholowej choroby wątroby. Zebrane w nich wyniki były zazwyczaj były zazwyczaj zbyt mało reprezentatywne i nie wystarczające do wyciągnięcia pewnych wniosków naukowych na temat istotnej wartości leczniczej tej rośliny.

Mimo tego istnieje nie jeden dobry powód, aby wierzyć, że składniki zawarte w ostropeście mogą poprawić funkcjonowanie wątroby, również uszkodzonej przez długotrwałe i częstotliwe spożywanie alkoholu.Wskazują na to także wielowiekowe tradycje medycyny ludowej, uznającej go za podstawowy składnik regenerujący komórki tego organu.

Niewątpliwie należy uznać potrzebę dalszych badań w celu ustalenia, czy regularne stosowanie ostropestu plamistego jako suplementu diety może zapobiec marskości wątroby, spowodowanej nadmiernym spożyciem alkoholu. Dotychczas zioło to okazało się skuteczne w umiarkowanych uszkodzeniach, jednak nie ma jasnych przesłanek by twierdzić, że będzie równie skuteczne dla osób z zaawansowaną alkoholową chorobą wątroby.

Inne potencjalne korzyści z ostropestu plamistego

  • Ostropest plamisty może być użytecznym składnikiem diety, pozwalającym na zmniejszanie ilości złego cholesterolu w organizmie. Może tym samym istotnie zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca.
  • Stosowanie ostropestu może pomóc osobom z cukrzycą typu 2, pozwalając bardziej kontrolować właściwy poziom cukru we krwi.
  • Suplement tej rośliny pozwala zmniejszyć ryzyko niektórych nowotworów.
  • Ostropest jest znany w zwalczaniu problemów zdrowotnych z pęcherzykiem żółciowym i układem trawiennym.

Podobnie jak w przypadku korzystnych efektów ostropestu na wątrobę, istnieje potrzeba dalszych badań nad innymi potencjalnymi działaniami.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Podczas stosowania ostropestu mogą się rzadko pojawić pewne, zwykle mało uciążliwe i niebezpieczne skutki uboczne.

  • biegunka,
  • nudności,
  • wzdęcia,
  • reakcje alergiczne, głównie u osób, które są uczulone na ambrozję,
  • interakcje z innymi lekami.

Większość źródeł podaje, że ze względu na brak dostatecznych badań kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny stosować ostropestu, niezależnie od jego postaci.

Jak korzystać z ostropestu?

Najczęstszym sposobem jest stosowanie ostropestu w formie kapsułek lub suszu, przeznaczonego do parzenia herbaty, a także dodawania do wielu potraw. Warto jednak zauważyć, że istnieją różne typy produktów na rynku, które zawierają rozmaite dodatkowe składniki aktywne, o bardzo różnych sposobach dozowania. Coraz częściej można również spotkać olej z ostropestu, częściej stosowany zewnętrznie, zarówno w celach leczniczych, jak i pielęgnacyjnych.

W celu zapewnienia optymalnych efektów działania zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją. Warto jednak pamiętać, by kupować tylko produkty sprawdzone i z pewnych źródeł, bez szkodliwych zanieczyszczeń.

Może macie jakieś interesujące uwagi na temat stosowania ostropestu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

  1. Potwierdzam fakty z artykułu. Pytałem lekarza, który powiedział, że jest to najlepszy środek naturalny na wątrobę w celu regeneracji. Ostropest plamisty podobno chroni przed marskością i przetłuszczeniem.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.