Kardamon pochodzi z wiecznie zielonych lasów w Indiach. Ta przyprawa jest powszechnie stosowana w indyjskiej kuchni, ale również trafiła do medycyny ajurwedyjskiej w celu leczenia i zapobiegania wielu dolegliwościom zdrowotnym. Poznaj jego najważniejsze zastosowania lecznicze.
Kardamon znany jest głównie jako bardzo charakterystyczna przyprawa, zapewniająca orientalna nutę zapachową i smakową. Nie wszyscy jednak wiedza, że posiada on również wiele cennych właściwości zdrowotnych. Potrafi bowiem skutecznie wspomagać leczenie owrzodzeń jamy ustnej, problemów z trawieniem, a nawet depresji.
Kardamon w zastosowaniach leczniczych i pielęgnacyjnych
Warto dodać kardamon do codziennego jedzenia dla samego smaku, ale korzyści dla zdrowia są również czymś absolutnie do rozważenia. Poniżej przedstawiamy jego podstawowe zalety.
- Trawienie – jest związany z imbirem i może być stosowany w taki sam sposób, w celu przeciwdziałania problemom trawiennym. Użyj go do zwalczania nudności, wzdęć, gazów, zgagi, utraty apetytu, zaparć, itp.
- Detoksykacja – przyprawa pomaga organizmowi wyeliminować toksyny przez nerek. Jego działanie można wspomóc dodatkowymi i naturalnymi składnikami detoksykującymi, takimi jak cytryna, kurkuma czy imbir.
- Działanie moczopędne – jest dobry w detoksykacji dzięki właściwościom moczopędnym. Pomaga oczyścić drogi moczowe, pęcherz moczowy i nerki, usuwa toksyny, sól, nadmiar wody, oraz zwalcza zakażenia.
- Przykry zapach z ust – w Indiach żuje się kardamon po posiłku, lub w celu odświeżenia oddechu.
- Skrzepy krwi – zapobiega powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów krwi, zapobiegając agregacji płytek krwi i przyklejaniu się ich, do ścian tętnic.
- Depresja – w medycynie ajurwedyjskiej stosuje się herbatę z kardamonu, jako środek do walki z depresją.
- Przeziębienia i grypy – ta mocna przyprawa może pomóc zapobiegać i łagodzić objawy przeziębienia i grypy. Jest również używany do leczenia zapalenia oskrzeli i kaszlu.
- Nowotwór – badania na zwierzętach wykazują, że kardamon chroni, hamuje wzrost, a nawet zabija niektóre komórki nowotworowe.
- Problemy z jamą ustną – oprócz pomocy z nieświeżym oddechem, służy do leczenia owrzodzeń i zakażeń, jamy ustnej i gardła.
- Wysokie ciśnienie krwi – jako środek moczopędny, kardamon znacząco obniża ciśnienie krwi.
- Przeciwutleniacz – witaminy, składniki odżywcze i olejki eteryczne w kardamonie działają, jako przeciwutleniacze, wymiatają wolne rodniki, odpowiedzialne za starzenie się komórek.
- Czkawka – jest anty-spazmatyczny, może pomóc pozbyć się czkawki. Odnosi się to również do innych mimowolnych skurczów mięśni, takich jak bóle żołądka i jelit.
- Przeciwzapalne – podobnie jak imbir i kurkuma, ma pewne właściwości przeciwzapalne, które ograniczają ból i obrzęk, zwłaszcza błon śluzowych, jamy ustnej i gardła.
- Afrodyzjak – tradycyjnie, kardamon to potężny afrodyzjak, który może pomóc w zaburzeniach erekcji i w impotencji.
- Patogeny – lotne olejki eteryczne z kardamonu hamują rozwój wirusów, bakterii, grzybów i pleśni.
Może macie jakieś interesujące uwagi na temat stosowania kardamonu i chcielibyście się nimi podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!