Czkawka u noworodka czasami budzi pewne obawy, zwłaszcza u mniej doświadczonych rodziców. Często sprawia wrażenie bardzo uciążliwej i nieprzyjemnej dla małego dziecka. Co robić w takim przypadku i jak sobie z tym radzić?
Czkawka u noworodka może być dla malucha bardzo męcząca. Zwłaszcza wtedy, kiedy pojawi się ona tuż po przyjęciu posiłku. W małym brzuszku wszystko się miesza i to tak bardzo, że noworodek może zacząć zwracać. Jak sobie radzić z czkawką u maluszka?
Czego efektem jest czkawka?
Zastanów się, w jakich sytuacjach sam masz czkawkę. Zazwyczaj pojawia się ona, kiedy zjesz zbyt dużo lub wypijesz jakieś gazowane napoje. A dodatkowo w sytuacjach silnie stresujących lub też w pełni podekscytowania. Podobnie jest z małym człowiekiem, u którego czkawka może pojawić się tuż po obfitym posiłku lub w sytuacji, kiedy silnie się przestraszy. Nerwy powodują mimowolny skurcz mięśni, przez co jest zasysany nadmiar powietrza. Wtedy właśnie zamyka się głośnia przez co powstają charakterystyczne dla czkawki dźwięki.
Czy czkawka przeszkadza dziecku?
Bywa, że maluch jej nawet nie zauważa i przeszkadza ona szczególnie rodzicom. Ale czasami zdarza się tak, że po zbyt obfitym posiłku maluszek zwraca z wyniku czkawki wszystko to, co zjadł.
Czy można uniknąć czkawki?
Nie ma stuprocentowej pewności, że uda się to osiągnąć, jednakże czasami pomaga zmiana pozycji pryz karmieniu dziecka na taką, dzięki której dziecku może się łatwiej odbić. Czkawka u noworodka pojawia się częściej niż u niemowlaka, ponieważ nie potrafi on jeszcze odpowiednio kontrolować ssania i zasysa w trakcie jedzenia czy picia mnóstwo powietrza, które musi zostać w jakiś sposób uwolnione. Czkawka u noworodka może być często przyczyną powstawania kolek, z którymi już nie tak łatwo sobie poradzić.
Co zrobić kiedy pojawia się kolka?
Można skorzystać z naturalnych sposobów takich jak jeden z najbardziej popularnych i najstarszych – ciepła pieluszka na brzuszek lub ogrzewanie suszarką. Jeżeli jednak to nie pomaga – nawet przy wykorzystaniu termoforu , należy skorzystać z aptecznych medykamentów. Na początek można skorzystać z espumisanu, jest to lek, który stosują także osoby dorosłe i pomaga wyzbyć się gazów. Podajemy lek trzy razi dziennie, między posiłkami. Jeżeli i to nie wystarczy, wielu rodziców poleca niemieckie kropelki o nazwie Sab Simplex. Ich działanie jest wręcz natychmiastowe, a lek nie wchłania się do organizmu więc można go bezpiecznie stosować w wyznaczonej ilości. Kropelki należy podawać dziecku przed każdym posiłkiem – zarówno w dzień jak i w nocy.
A czy samą czkawką trzeba się niepokoić?
Czkawka u noworodka jest zupełnie naturalna i nie trzeba się jej obawiać. Jeżeli maluch nie wymiotuje, można o niej zapomnieć i przeczekać nie podejmując żadnej interwencji i nie walcząc z nią. Nie wszyscy wiedzą, że pierwsza czkawka u noworodka pojawia się zwykle już w łonie matki co kobieta odczuwa przykładając do brzucha rękę lub jako przyjemne łaskotanie. Jeżeli jednak czkawka przeszkadza dziecku i rodzicom trzeba zastosować się do kilku ważnych rad. Przede wszystkim należy pilnować, żeby dziecku odbijało się po każdym posiłku – to pomoże także ustrzec noworodka przed kolkami. Wystarczy wziąć noworodka na ręce i lekko poklepywać po pleckach.
Bywa jednak, że czkawkę wywołuje refluks przełyku lub żołądka. W tym wypadku należy zacząć leczyć chorobę ale przede wszystkim łagodzić objawy w czym niezwykle pomocne będzie wykreślenie z diety białka mleka krowiego. Trzeba wtedy również odpowiednio zadbać o pielęgnację niemowlaka, który często ulewa pokarm.
W sklepach można kupić także specjalne mieszanki przeciwrefluksowe – mocno zagęszczone. Ważne jest, żeby dziecko w trakcie jedzenia nie leżało, a siedziało lub przynajmniej znajdowało się w pozycji półleżącej. Jeżeli objawy nie ustaną, być może pediatra zaleci interwencję farmakologiczną lub chirurgiczną.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!