Strona główna Nauka i kariera Jak lepiej i skuteczniej się uczyć

Jak lepiej i skuteczniej się uczyć

872
0
skuteczniej się uczyć
Warto wiedzieć co zmienić by zacząć lepiej i skuteczniej się uczyć.

Wiedza o tym jak lepiej i skuteczniej się uczyć może być przydatna przez całe życie, nie tylko uczniom i studentom. Warto przecież utrzymywać swój mózg w treningu do późnej starości. Czasami tych kilka zasad można wpoić swoim bliskim by żyło się im łatwiej.  

Każdy ma prawo dokonać wyboru własnej strategii życiowej. Przykładowo, jeśli chodzi o naukę, jednym wystarczy utrzymywanie przeciętnego poziomu, inni pragną być najlepsi. Nie jest wcale tak łatwo być dobrym uczniem czy studentem, gdyż wymaga to dyscypliny, siły woli i zamiłowania do nauki. Niewątpliwie jednak edukacja jest kluczem to lepszej przyszłości. Dlatego warto postawić na sprawdzone metody, które pozwolą skuteczniej się uczyć i łatwiej osiągać cel.

Jak skuteczniej się uczyć?

Jak w przypadku wielu innych dziedzin życia, również w nauce można robić znacznie szybsze postępy, niż dotychczas. Warto jednak najpierw poznać własne możliwości, sprawdzone metody i zmienić podejście do zdobywania wiedzy. Oto kilka porad, które pomogą ci uczyć się lepiej:

Weź się za siebie i postaw na systematykę nauki

Mobilizacja do ciężkiej pracy, aby osiągać lepsze wyniki, musi wypływać z autentycznej chęci do poszerzania wiedzy oraz ambicji do poprawiania swoich wyników na każdym polu. Determinacja i wytrwałość to klucze do sukcesu. Podstawą jest szczera, świadoma chęć włożenia wysiłku w naukę oraz mobilizacja wszelkich dostępnych sił i środków na drodze do celu. Lepiej i skuteczniej się uczyć oznacza najczęściej zwyczajną systematyczność. Podstawą tego jest pamięć, która utrwalana jest przez powtarzanie i skojarzenia. Nie ma innej metody. Najważniejsze to nie załamywać rąk. Efekty przyjdą prędzej czy później.

Wypracuj w sobie nawyk nauki i nie porzucaj go

Chodzi o to, byś przywykł do regularnej i wydajnej nauki. Aby to osiągnąć, przeznacz na przyswajanie wiedzy kilka godzin dziennie. Podczas takiej sesji powinieneś być maksymalnie skupiony. Znajdź sobie miejsce, gdzie nic nie będzie cię rozpraszać i zatop się w lekturze. Dbaj o systematyczność. Nie zapominaj jednak również o rozrywce, gdyż po nauce powinieneś znaleźć czas na odprężenie.

Teoria mówi że podstawowe nawyki można ukształtować już po 21 dniach powtarzania tych samych czynności. Warto ją wprowadzić nie tylko po to lepiej i skuteczniej się uczyć, ale przede wszystkim ze znacznie mniejszym wysiłkiem. Nawyki mają bowiem to do siebie, że zmniejszają naszą niechęć do podejmowania określonych zadań. Na pewno każdy by oczekiwał, żeby mu się chciał tak bardzo jak mu się nie chce. Nic prostszego. Ukształtuj nawyki. To świetna inwestycja w siebie!

Wykaż zainteresowanie wszystkimi przedmiotami

Wiedza nie powinna być wybiórcza. Jeżeli zatem naprawdę pragniesz podciągnąć się w nauce, będziesz musiał zainteresować się każdym dostępnym przedmiotem. Nawet jeśli niektóre dziedziny cię nudzą, musisz znaleźć sposób, aby stale utrzymywać motywację do ich zgłębiania. W związku z tym następnym razem, kiedy uznasz matematykę za wyjątkowo nudną, przypomnij sobie, w jakim celu się podejmujesz swój wysiłek.

Wyobrażenia o przyszłości pomagają odzyskać zapał do pracy, a tym samym lepiej i skuteczniej się uczyć. Warto wymyślać sobie motywujące historie, by oszukiwać swoją podświadomą niechęć. Sprawdzają się również metody małych wyzwań, których osiąganie będzie sowicie nagradzane. Warto pamiętać, że niewielu ludzi pracuje w wyuczonym zawodzie. Większość korzysta z różnorodnej wiedzy o świecie. Warto zatem mieć wszechstronne pojęcie o wielu zagadnieniach i sprawach.

Bierz przykład z nauczycieli dla skuteczniejszej nauki

Pamiętaj, że są oni po to, aby cię prowadzić. Mają wiedzę o wiele większą od twojej. Warto to docenić i wykorzystać jako wartościowe źródło. Nie chodzi tu tylko o pedagogów szkolnych czy wykładowców akademickich, ale również guru w obszarze twoich zainteresowań. Człowiek zawsze może lepiej i skuteczniej się uczyć gdy tylko widzi swój cel. W tym wypadku może nim być autorytet i ogromna wiedza twojego nauczyciela.

Żeby skuteczniej się uczyć warto notować

Twój mózg nie jest w stanie zapamiętać wszystkiego ze słuchu, notatki są więc nieodzowne. Przydadzą się, gdy będziesz musiał powtórzyć materiał. Pomoże ci to w zapamiętywaniu istotnych szczegółów, które z pewnością umknęłyby ci podczas samego słuchania. Istnieje jednak od tej reguły pewne odstępstwo. Niektórzy ludzie wolą jedynie słuchać, gdyż skupiają się wówczas na treści i bieżącej analizie wiedzy. W takim przypadku zapewnij sobie dostęp do notatek innych osób. Pamiętaj, że będą ci potrzebne do powtarzania.

Zawsze miej pozytywne nastawienie do zajęć, a nauka będzie łatwiejsza

Właściwe nastawienie to nieodzowny element przyswajania wiedzy. Warto zawsze zadbać o dobry humor, a także po jakieś materiały motywujące. Niektórzy ludzie potrzebują chwili skupienia, inni natomiast modlitwy. Znajdź najlepszą dla siebie metodę, zmotywuj się i przystąp do nauki z animuszem. Pamiętaj, że nastrój to klucz do tego, by łatwo i skutecznie się uczyć, nawet najtrudniejszych i wymagających zagadnień.

Co jeszcze warto wiedzieć o skutecznej nauce?

Oprócz powyższych rad warto pamiętać również o tym, że zawsze procentować będzie nauka rzeczy nadprogramowych. Opłaca się robić więcej niż jest to wymagane. Jeśli masz zadany jakiś rozdział z książki, możesz z własnej inicjatywy przeczytać również kolejny. Jeśli posiadasz taką możliwość, zapoznaj się z większą ilością źródeł na dany temat. Podejmując własną inicjatywę i trzymając się rad zebranych powyżej, z całą pewnością podniesiesz swój poziom w nauce! Z całą pewnością zaczniesz lepiej i skuteczniej się uczyć, a poświęcony wysiłek zacznie przynosić niebywałą satysfakcję.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.