Strona główna Rozwój osobisty Jak się wyspać – Najważniejsze wskazówki

Jak się wyspać – Najważniejsze wskazówki

6661
13
jak się wyspać
Wystarczy czasem uczynić kilka drobnych zmian by spać lepiej

Problemy ze snem prowadzą często do bardzo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych. Z tego powodu warto uczynić kilka drobnych zmian, by zacząć lepiej spać i pełniej wypoczywać. Co warto zmienić w swoich nawykach, żeby spanie przynosiło więcej satysfakcji i korzyści zdrowotnych? Jak się wyspać? Warto skorzystać z kilku wskazówek.

Często nie wiadomo co można zrobić, by lepiej spać. Zdarza Ci się przespać 12 godzin i obudzić się przemęczonym, a czasem po 4 godzinach snu czujesz się rześki jak nigdy? Warto się zastanowić jakie czynniki wpływają na jakość snu, prawda jest bowiem taka, że mało kto wie, jak spać, by się wyspać.

Prawidłowa ilość snu

Według licznych badań prawidłowa ilość snu wynosi od 6 do max 8 godzin. Co więcej, badania potwierdziły, że spanie przez 12 godzin i dłużej jest bardzo niezdrowe i ma wpływ na zwiększenie śmiertelności. Prawda jest jednak taka, że dla wielu z nas te 6 – 8 godzin wydaje się niewystarczające, budzimy się zmęczeni, a przez cały dzień marzymy tylko o tym, by dalej spać. To jest właśnie sygnał świadczący o tym, że coś zakłóca przebieg naszego snu, pomimo jego odpowiedniej ilości.

Według niektórych badań by się wyspać, powinniśmy spać po 6 lub 7,5 godzin. Skąd akurat taka liczba? Chodzi tu o to, by podczas planowania naszego wypoczynku i godziny pobudki, uwzględnić fazy snu i wstrzelić się w czas pomiędzy 90-minutowymi cyklami. Jeśli potrafisz określić po ilu minutach od położenia się do łóżka zazwyczaj zasypiasz, spróbuj zaplanować pobudkę właśnie po dokładnie 6 godzinach. I jak? Powinieneś obudzić się znacznie mniej zmęczony, niż wtedy gdy budzisz się w samym środku cyklu. Jak się wyspać? Warto zaplanować budzenie po kilku cyklach wypoczynku.

W jakich warunkach spać

Dużym błędem jest oszczędzanie na urządzeniu sypialni. Prawda jest taka, że to właśnie sypialnia powinna być naszym priorytetem przy urządzaniu domu, a nie np. salon czy inne bardziej reprezentacyjne miejsca. Sypialnia, o ile to możliwe, powinna służyć tylko i wyłącznie do spania, błędem jest umieszczanie tam telewizora lub przynoszenie pracy czy nauki do łóżka. Ogromne znaczenie ma też wybór materaca. Każdy z nas ma inne preferencje i potrzebuje czegoś innego by się wyspać, warto więc na wybór materaca poświęcić odpowiednio dużo czasu. To samo tyczy się poduszek i pościeli. Dobrze będzie jeśli poszewki wykonane będą z naturalnych włókien, sztuczne materiały są nieprzyjemne dla skóry, obudzisz się wymęczony i spocony.

Zmień nastawienie do snu

Wielu z nas uważa sen za marnowanie cennego czasu. Tymczasem zdrowy i regularny sen, to najlepsze co możemy zrobić dla swojego organizmu! Postarajmy się zawsze znaleźć odpowiednią ilość czasu, by spać spokojnie. Sen ma zbawienny wpływ nie tylko na zdrowie, ale też na ogólne samopoczucie, produktywność działania i urodę! Gdybyś wiedział jakie ważne procesy zachodzą w Twoim organizmie, gdy Ty słodko śpisz, nigdy nie uznałbyś tego czasu za zmarnowany.

Czytaj dalej

13 KOMENTARZE

  • Też mi się podoba artykuł 🙂
   Co ja mogę dodać od siebie to nagrania relaksacyjne na sen świetnie działają bo wprawiają nas w głęboki sen – dzięki temu się wysypiamy.
   Ja używam nagrań GErelaxis – polecam 🙂

 1. Na dobry sen wpływa wiele czynników, warto także zainwestować w odpowiedni materac , dobrze dopasowany daję dużo korzyści. Pozdrawiam, bardzo ciekawy artykuł!!

 2. Ja potrzebuję 10 godzin snu na dobę. Jeśli nie śpię 10 godzin, mam ataki paniki, bóle brzucha i różne inne przykre dolegliwości fizyczne. Nawet jeśli w nocy śpię krócej, w ciągu dnia przychodzi taki moment, że nie jestem w stanie skupić się na niczym, po prostu muszę się zdrzemnąć.
  Zresztą, jestem zdania, że 10 godzin snu na dobę pomaga zachować młodszy wygląd (i nie tylko ja jestem tego zdania, bo wiele osób pytanych o źródło swojego dobrego wyglądu mówi, że sypiają po ok. 10 godzin na dobę). Obecnie jestem niewiele po 30-stce, więc może z czasem to się zmieni i będę potrzebowała mniej snu.

 3. Tutaj kilka zasad pomagających w zapewnieniu sobie szybkiego zaśnięcia i dobrego snu. Jest też lista kilku rzeczy , na które można zmienić w diecie, żeby nie przeszkadzać sobie zarówno w zasypianiu jak i porządnym śnie.

  Powodzenia..

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.