Strona główna Nauka i kariera Szkoła wyższa – Jak wybrać dobrze

Szkoła wyższa – Jak wybrać dobrze

874
1
szkoła wyższa
Warto poświęcić trochę czasu i energii by dobrze wybrać szkołę wyższą

Co roku dziesiątki tysięcy maturzystów w Polsce staje przed dylematem, która szkoła wyższa będzie najbardziej odpowiednia do dalszej nauki. Takie decyzje dobrze jest rozpatrywać odpowiednio wcześniej i wziąć pod uwagę szereg czynników.

Studia determinują wybór drogi życiowej w najbliższej przyszłości. Jest to pierwsza ważna decyzja, którą musisz podjąć po ukończeniu szkoły średniej. Łączy się ona z początkiem samodzielnego życia, dlatego tak ważne jest by właściwie wybrać szkołę wyższą, odpowiadającą aspiracjom i oczekiwaniom. Z całą pewnością otrzymasz wsparcie od rodziców, jednak cała reszta leży w twoich rękach. Oto kwestie, które musisz rozważyć, aby dokonać właściwego wyboru szkoły wyższej:

Lokalizacja kampusu

Pomyśl o miejscu, w którym dorastałeś i zastanów się, do jakiego otoczenia jesteś przyzwyczajony. Studenci pochodzący z dużych miast źle się czują na cichych przedmieściach. Powinni raczej wybrać szkołę wyższą z kampusem położonym w większym ośrodku miejskim.

Studia łączą się ze zdobywaniem niezależności, dlatego powinieneś ocenić, jak dużą zmianę w tym zakresie jesteś w stanie znieść. Rozważ też, czy będziesz bardzo tęsknić za rodziną oraz jak dużo pieniędzy możesz przeznaczyć na dojazdy do domu. Jeżeli na dłuższą metę wystarczą Ci kontakty telefoniczne i mailowe, odległość nie będzie mieć znaczenia. Warto pamiętać, by szkoła wyższa zapewniała dobre warunki lokalizacyjne, gdyż w perspektywie kilku lat mogą one stanowić bardzo istotny problem.

Rozmiar infrastruktury i liczebność

Zorientuj się, ilu studentów może przyjąć dana szkoła wyższa. Większa ilość ludzi łączy się z większą liczbą interakcji. Z kolei niektóre szkoły wyższe przeznaczają swoją ofertę dla garstki wybranych. Dowiedz się, czy uczelnia zapewnia akademiki na terenie kampusu, czy też konieczne będą dojazdy. Poszukaj danych dotyczących średniej wieku studentów oraz ich pochodzenia.

Jeżeli masz zamiar mieszkać na terenie kampusu, zdobądź informacje na temat dostępności miejsc w akademiku, jakości kwater oraz ich ceny. Zawsze warto wybrać szkołę wyższą z rozbudowanym zapleczem socjalnym, dostępnymi stołówkami, klubami, itp. Odległość akademików od uczelni też nie jest bez znaczenia, gdyż odległość tę trzeba pokonywać nie rzadko kilka razy dziennie.

Typ uczelni

Sprawdź, jakie są wymagania, aby dostać się na daną uczelnię i ustal termin składania dokumentów. Dowiedz się, ile musisz mieć punktów z matur i czy przewidywane są dodatkowe egzaminy wstępne. Większość uczelni ma charakter koedukacyjny, jednak zdarzają się też placówki zorientowane na studentów jednej płci.

Niekiedy szkoła wyższa może być prowadzona pod auspicjami konkretnego wyznania religijnego. Jedne finansowane są przez państwo, inne działają prywatnie. Warto również wybrać szkołę wyższą oferującą możliwość wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus oraz zapewniającej godziwe stypendia.

Poziom naukowy

Niektóre uczelnie skupiają się na badaniach, inne na kształceniu. Jedne znane są z tego, że dostarczają szerokiej wiedzy ogólnej, inne są ukierunkowane na wąskie specjalizacje. Upewnij się, że wybrana przez Ciebie szkoła wyższa zapewni ci takie wykształcenie, jakiego potrzebujesz na planowanej drodze zawodowej.

Zdecyduj się na uczelnię, która da ci przewagę nad innymi. Pamiętaj, że niektóre placówki mają specjalne wymagania. Dobrze jest również wybrać szkołę wyższą oferująca kierunki i specjalności zapewniające większe szanse na rynku pracy. Jednak w tym zakresie trzeba kierować się również własnymi zainteresowaniami i zdolnościami.

Zajęcia dodatkowe

Niektóre szkoły wyższe mają duże tradycje sportowe i oferują atrakcyjne stypendia, by wyłapać talenty. Kluby związane z uczelniami często organizują różne wydarzenia towarzyskie, w tym również warto zyskać rozeznanie. Część placówek posiada bogatą ofertę dodatkowych aktywności. Mogą się do nich zaliczać programy wymiany studentów, staże i praktyki zewnętrzne. To bardzo cenne doświadczenie z którego zawsze warto korzystać.

Koszt studiów

Nie wszędzie studia kosztują tyle samo. Uczelnie państwowe zapewniają obywatelom niskie koszty nauki, jednak również szkoły prywatne posiadają oferty stypendiów, z którymi warto się zapoznać. Zorientuj się również w temacie zapomóg dla studentów z biedniejszych rodzin. Dobrze jest wybrać szkołę wyższą, w której zakres płatnych usług jest względnie wąski. Dotyczy to również takich spraw jak poprawki egzaminów, powtarzanie semestru, itp.

O czym jeszcze pamiętać

Zanim złożysz dokumenty na studia, rozważ wszystkie okoliczności, które mogą mieć długofalowy wpływ na twoją przyszłą egzystencję. Powinieneś potraktować je całościowo, gdyż ogólna atmosfera, panująca na kampusie, stworzy warunki, w których będziesz niebawem pracować na uzyskanie zamierzonego stopnia naukowego. Prestiż, jaki zapewnić Ci może szkoła wyższa, nie powinien być jedynym kryterium jej wyboru. Musisz również umieć odnaleźć się w jej tradycjach i zwyczajach. Dlatego warto zabrać się do sprawy odpowiednio wcześniej, by wybrać szkołę wyższą w możliwie optymalny sposób.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

1 KOMENTARZ

  1. Polecam Uczelnie Korczaka. Od 20 lat kształci humanistów w zakresie nauk humanistycznych i społecznych. W ofercie uczelni są takie kierunki jak : politologia, pedagogika, praca socjalna oraz polityka społeczna.. Uczelnia kształci aktywnych humanistów, którzy po skończeniu studiów nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy, uczymy przedsiębiorczość. Na uczelni Korczaka mogą kształcić się także osoby, które pracują i posiadają rodzinę, gdyż uczelnia ta umożliwia dostęp do platformy mobilnej. A to wszystko w przyjaznej cenie Zapoznaj się z ofertą.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.