Strona główna Dzieci Ząbkowanie – Jak ulżyć dziecku

Ząbkowanie – Jak ulżyć dziecku

1080
0
ząbkowanie
Przy ząbkowaniu dziecko bywa nieznośne

Rodzice małych dzieci wiedzą jak nieznośne może być dziecko przy ząbkowaniu. Dlatego warto rzucić okiem na nasze możliwości ulżenia mu w tych nieprzyjemnych dolegliwościach. Ząbkowanie to trudny okres, na który bez wątpienia warto się odpowiednio przygotować.

Boleśnie wyżynające się ząbki to prawdziwa zmora nie tylko dla maluszków, ale i ich rodziców. Płaczliwy brzdąc, nieprzespane noce, a nawet biegunka i gorączka… to tylko niektóre objawy, które mogą się pojawić. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to by skutecznie ulżyć dziecku przy ząbkowaniu.

Jakie objawy mogą pojawić się przy ząbkowaniu?

Często zdarza się, że przy ząbkowaniu pojawiają się objawy, które trudno jest skojarzyć z wyżynającym się ząbkiem. Dziecko może być płaczliwe i rozdrażnione, odmawiać jedzenia i zabawy. Może pojawić się także gorączka, ból uszka, wzmożone ślinienie, a nawet wysypka. I choć serce pęka gdy widzimy jak maluch cierpi, niestety musi przez to przejść. O ile gorączka nie przekracza 38°C i nie utrzymuje się zbyt długo, nie ma powodów do niepokoju.

Jedyne co możemy zrobić to próbować ulżyć dziecku. Co ciekawe, są maluchy, u których przy ząbkowaniu nie ma prawie żadnych objawów. Pierwsze ząbki powinny pojawić się między 5, a 11 miesiącem życia, ale jest to w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. Są dzieci u których pierwsze ząbki pojawiają się już w 3 miesiącu życia! Tak czy siak, sam okres bolesnego ząbkowania może zacząć się już w 2 miesiące przed samym wyjściem ząbka.

Zimno łagodzi ból przy ząbkowaniu

Dziecku ulżyć mogą schłodzone w lodówce gryzaki, ponadczasowym sposobem jest też podawanie dziecku obranej, schłodzonej marchewki. Dziecko będzie samo masowało sobie obolałe i nabrzmiałe dziąsła. Uwaga, nigdy nie zostawiaj dziecka samego z marchewką, ponieważ istnieje ryzyko zakrztuszenia.

Zdarza się, że przy ząbkowaniu dziecko traci apetyt, warto wtedy spróbować podawać mu chłodniejsze potrawy i napoje. (Temperatura  powinna być mniej więcej równa temperaturze pokojowej). Należy oczywiście pamiętać, że rzeczy schłodzone, to nie to samo co zamrożone! Gryzaków i marchewki nie wkładamy do zamrażarki, bo możemy wyrządzić dziecku dużą krzywdę.

Łagodzące ziółka na rosnące ząbki

Do picia możesz podawać dziecku delikatną herbatkę dla niemowląt, z rumianku lub melisy. Mają one działanie przeciwzapalne oraz uspokajające, powinny więc pomóc przy kłopotach ze snem jakie często pojawiają się przy ząbkowaniu.

Masuj!

Jeśli tylko dziecko Ci na to pozwoli (może być tak, że nawet nie pozwoli Ci włożyć palca do buzi, nie rób nic na siłę, bo tylko dodatkowo zestresujesz dziecko), spróbuj masować obolałe dziąsełka gazą, np. zamoczoną w naparze rumianku lub sylikonową szczoteczką. Dzięki temu ząbkowanie powinno przejść znacznie łagodniej.

Specyfiki z apteki na pierwsze zęby

W aptece znajdziesz spory wybór żeli przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które są pomocne przy ząbkowaniu. Zazwyczaj w swoim składzie zawierają lidokainę, która ma działanie znieczulające oraz wyciągi z ziół, które mają działanie przeciwzapalne i odkażające. Należy jednak pamiętać, że mimo wszystko jest to lek i nie należy stosować go więcej razy niż pozwala na to instrukcja zawarta w ulotce. Jeśli dziecko ma wysoką gorączkę lub ból jest bardzo uciążliwy, można podać mu dziecku specjalne czopki dla niemowląt, na bazie paracetamolu.

Ząbkowanie a jedzenie

Staraj się przystawiać dziecko często do piersi lub podawać mu butelkę, nie zdziw się jednak jeśli będzie odmawiało picia. Jeśli dziecko jest już starsze, należy ułatwić mu jedzenie, poprzez podawanie gładkich papek. Zbyt twarde pokarmy mogą tylko zwiększyć ból, który pojawia się przy ząbkowaniu.

Najlepsze lekarstwo na ząbkowanie

Najlepszym lekarstwem zawsze jest bliskość rodziców! Dziecko nie wie czemu coś je boli, potrzebuje więc Waszego pocieszenia i przytulenia. Nie denerwuj się na dziecko, pomimo tego, że jesteś już zmęczona jego płaczem i kolejną nieprzespaną nocą. Postaraj się  okazywać mu dużo cierpliwości i miłości, a na pewno ułatwi mu to przejście przez trudny okres ząbkowania.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.