Strona główna Nauka i kariera Kierunki studiów – Jak wybrać odpowiednie

Kierunki studiów – Jak wybrać odpowiednie

955
0
kierunki studiów
By wybrać dla siebie dobry kierunek studiów należy kierować się

Nasza wiedza często decyduje o naszym powodzeniu w życiu. Dlatego nie warto tracić czasu w życiu i wybrać optymalne dla siebie kierunki studiów.

Nie ukrywajmy, odpowiednio wybrane kierunki studiów to podstawa dalszego rozwoju zawodowego. Warto jeszcze przed wyborem tego jedynego rozważyć kilka kwestii i zastanowić się czy nasz wymarzony kierunek to na pewno to w czym najlepiej się odnajdziemy.

Po pierwsze… co lubisz?

Często gdy stajemy przed wyborem i zastanawiamy się na jakie kierunki studiów się wybrać, za priorytet stawiamy sobie nie to co konieczne. Kierujemy się np. finansowymi możliwościami w zawodach, jakie zapewnią nam dane kierunki studiów, a nie tym w czym jesteśmy dobrzy. Jeśli jesteśmy typowymi humanistami, nie ma jednak sensu pchać się na kierunki techniczne tylko dlatego, że po tym jest lepsza praca.Czym się zatem kierować?

Jeśli przez cały okres edukacji wyciągałeś ledwo 2 z matematyki, nie licz na to, że nagle odkryjesz w sobie matematycznego geniusza. Albo wylecisz ze studiów po pierwszej sesji albo nawet gdy uda Ci się je ukończyć, zawsze będziesz najwyżej przeciętny. Jeśli studia będą Cię męczyły i nudziły, nigdy nie odnajdziesz w sobie pasji, a przyszła praca będzie Cię męczyć tak samo albo i bardziej. Naprawdę chcesz całe życie robić coś czego nie znosisz? W takiej sytuacji nawet zarobione pieniądze nie dadzą Ci takiej satysfakcji jaką dałaby Ci praca którą kochasz.

Sprawdź perspektywy jakie dają wybrane kierunki studiów

Jeśli już zastanowiłeś się nad tym co lubisz w życiu robić oraz w czym jesteś dobry, poszukaj jakie są kierunki studiów z danych dziedzin. Dopiero teraz zacznij orientować się jakie są perspektywy po danym kierunku. Kierunki mogą być nawet podobne, ale perspektywy po jednym z nich mogą być znacznie lepsze. Zwróć uwagę na niszowe i mało popularne kierunki studiów. Generalnie, to dobrze jeśli specjalistów z danej dziedziny jest niewielu, ale pod jednym warunkiem. Nie każdy mało znany kierunek ma bowiem szansę na prace w naszym kraju.

Zastanów się czy specjaliści z tej dziedziny są potrzebni w Polsce? A może w przyszłości chcesz żyć i pracować za granicą? To także ma ogromne znaczenie! Pamiętaj też, że możesz wybrać np. popularny kierunek, a niszową i mało popularną specjalizację. Musisz zdać sobie sprawę, że niektóre profesje i umiejętności zawodowe nawet w trudnych warunkach rynkowych niemal zapewniają dobrze płatną pracę. Może warto rozważyć związane z nimi kierunki studiów?

Zapoznaj się z programem zajęć dla danych kierunków

Wybrałeś już atrakcyjny dla Ciebie kierunek studiów i wydaje Ci się, że to to czego szukałeś? W porządku, ale to jeszcze nie koniec! Zapoznaj się z charakterystyką kierunku oraz proponowanym programem zajęć. Sprawdź jakie przedmioty na Ciebie czekają oraz jakie umiejętności powinieneś posiąść w trakcie studiów. Im bardziej zgłębisz temat tym lepiej. Unikniesz tym samym wielu rozczarowań już w toku studiów, gdy okazuje się np. że realizowane przedmioty odbiegają od Twoich wyobrażeń, często zdarza się bowiem, że na kierunku który z pozoru wydawał nam się czysto humanistyczny pojawia się sporo przedmiotów ścisłych.

Gdzie znajdę pracę po danym kierunku?

Bardzo ważne jest byś zawczasu zorientował się też jakie naprawdę możliwości daje Ci dany kierunek studiów. Jakie będą Twoje kwalifikacje i uprawnienia, w jakich branżach potrzebują specjalistów z Twojej dziedziny? W ogromnej większości kierunki studiów dają bardzo różnorodne możliwości zatrudnienia, nie warto ograniczać się do tej najpopularniejszej, bo może okazać się, że te mniej znane opcje są dużo lepiej płatne.

Rozważając kierunki studiów uruchom wyobraźnię

Zastanów się jak chcesz żeby wyglądało Twoje życie, gdzie się widzisz za te kilka lat, co w Twoim życiu jest najważniejsze. Zwróć uwagę na swoje marzenia, gdzieś tam na pewno znajduje się nie tylko wskazówka, by zdołać wybrać odpowiednie kierunki studiów, ale też świetną motywację na przyszłe lata nauki.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.