By osiągać sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym warto nauczyć się skutecznie negocjować. Dzięki tej umiejętności można bowiem wiele zyskać i unikać licznych problemów. Skuteczne negocjacje dają również poczucie własnej wartości i satysfakcję z osiągniętego celu. Jak zatem je prowadzić, by przebiegały po naszej myśli.
W dzisiejszych czasach, umiejętność negocjacji jest niezbędna i to w każdej dziedzinie naszego życia. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by skutecznie negocjować.
Jak skutecznie negocjować?
Coraz częściej można spotkać kursy skutecznych negocjacji. Uczą one pewnych technik i zachowań, które zwiększają szanse na osiągnięcie swego celu w różnego rodzaju targach. Umiejętności te zapewne można istotnie poprawić, jednak w dużej ich skuteczność zależeć będzie od naszej inteligencji emocjonalnej. OD czego zatem zależeć będzie nasza skuteczność w negocjacjach?
Pewność siebie
Żeby skutecznie negocjować musi przepełniać Cię pewność siebie. Inaczej nie masz szans by przekonać drugą stronę do swoich racji. Pamiętaj, że o Twojej pewności siebie świadczy również cała Twoja postawa, Twoje gesty. Jeśli będą Ci się trząść ręce, wątpliwe by ktoś uległ Twoim namowom.
Dobre wrażenie
Jeśli wydaje Ci się, że żeby skutecznie negocjować musisz być nieprzystępną góra lodową, to jesteś w błędzie. Im większą sympatię uda Ci się wzbudzić u drugiej osoby, tym łatwiej przystanie na Twoje propozycje. Nie chodzi jednak o to by zachowywać się jak lizus, a o to by podejść do drugiej osoby z szacunkiem, uśmiechem, dbać o to by rozmowa przebiegała w przyjaznej atmosferze.
Nie myl negocjacji z atakiem
Wielu ludzi nie potrafi skutecznie negocjować, bo popełnia dwa podstawowe błędy. Myli negocjacje z walką na argumenty i traktuje swojego rozmówcę bez szacunku. Nie podchodź do negocjacji z agresją, gdy druga strona przedstawia swoje argumenty, chodzi o to by ich wysłuchać i się do nich odnieść, a nie by od razu przypuścić agresywny kontratak.
Dobre przygotowanie
Kluczem do owocnych negocjacji jest Twoje przygotowanie do rozmowy. Poznaj swojego „przeciwnika„, zawczasu rozważ jakie opcje może Ci zaproponować, a na ile Ty jesteś skłonny przystać. Im lepiej się przygotujesz, tym mniejsza szansa, że druga strona Cię czymś zaskoczy, a w konsekwencji wytrąci z równowagi. Żeby przekonać druga stronę do swoich racji, zawczasu musisz przygotować sobie rzetelne argumenty, które przemawiają za Twoją propozycją. Postaraj się przewidzieć strategię konkurencji i już teraz przygotuj kontrargumenty. Rzetelne przygotowanie to podstawa!
Kontroluj emocje
Okazywanie emocji jest jak najbardziej wskazane, ale musisz je ściśle kontrolować. Nie okazuj zdenerwowania lub silnej ekscytacji. Nie okazuj jak bardzo Ci zależy na tym by podpisać umowę lub kupić dany przedmiot. Jeśli okażesz swoją desperację, druga strona to wykorzysta i zaproponuje Ci gorsze warunki. Daj do zrozumienia, że choć zależało Ci na zakupie produktu, to wobec ich nieustępliwości, Ty możesz się wycofać, iść do konkurencji.
Nie bój się okazywać wahania, widząc je, druga strona prawdopodobnie zechce przechylić szalę na swoją stronę, oferując Ci korzystniejsze warunki. Nie bierz od razu tego co Ci zaoferują, nawet jeśli wiesz, że się zgodzisz, możesz udawać, że się zastanawiasz. A nuż coś jeszcze zmieni się na Twoją korzyść.
Negocjacje to dialog, a nie monolog
Żeby skutecznie negocjować, musicie prowadzić ze sobą dialog. Nie może być tak, że tylko jedna ze stron ma prawo głosu. To musi być dialog dorosłych ludzi, którzy wiedzą czego chcą, ale też są skłonni do wysłuchania drugiej strony i dostosowania swoich żądań do jej potrzeb.
Wilk syty i owca cała
Pamiętaj, że celem negocjacji jest przede wszystkim wypracowanie kompromisu, który będzie atrakcyjny dla obu stron. Żeby tak było, musisz dostosować swoje żądania do możliwości drugiej strony. Nie oczekuj niemożliwego, bo wtedy nie osiągniecie porozumienia. Jeśli Twoje propozycje będą całkowicie nie do przyjęcia, a Ty nie wykażesz chęci do ich zmiany, negocjacje utkną w martwym punkcie i nie zyskasz nic. Skuteczny negocjator musi umieć wyczuć moment, w którym nie należy już więcej drążyć tematu, a raczej przystać na to co nam zaoferowano.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
warto też dobrze się do negocjacji przygotować- to nie jest kwestia bez znaczenia. trzeba dokładnie określić sobie swoje stanowisko, uporządkować argumenty…