Wiele niepowodzeń w życiu wynika często z braku określenia i sygnalizacji własnych potrzeb i zamierzeń. Często wskazywanym problemem jest brak asertywności, która przyczynia się do narastania negatywnych emocji, nieporozumień i innych przykrych konsekwencji. Nie jest to niestety cecha, którą można łatwo nabyć, gdyż może być sprzeczna z innymi cechami charakteru. Bez wątpienia jednak warto nauczyć się jak być asertywnym.
W kontaktach międzyludzkich, bardzo ważne jest by być asertywnym. Cecha ta jest niezbędna, by osiągnąć w życiu sukces, realizować swoje marzenia, ale i by mieć zdrowe relacje z innymi ludźmi. Dlaczego? Warto się nad tym nieco zastanowić.
Czym właściwie jest asertywność?
Asertywność ma bardzo szerokie znaczenie. Przede wszystkim jest to jednak zdolność do wyrażania swoich poglądów w odpowiedni sposób. W praktyce oznacza to, że potrafimy komuś odmówić lub nie zgodzić się z jego opinią, ale nie wyrażamy tego w agresywny sposób. Wyrażamy się z szacunkiem dla drugiej osoby i jej poglądów, ale tego samego wymagamy dla siebie.
Dlaczego tak często robimy coś na co nie mamy ochoty?
Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma spory problem z tym by być asertywnym. Inni ludzie nami manipulują, a my często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jak często zdarza Ci się robić coś na co zupełnie nie masz ochoty? Jak często ulegasz innym choć jest to sprzeczne z Twoimi poglądami? Osoba asertywna na coś takiego nie pozwala!
Ważne jest by umiejętnie wyznaczyć granice, w które inni nie mogą ingerować. Jeśli nie masz ochoty czegoś robić, powiedz o tym wprost, zamiast uciekać się do wymówek. Nie musisz szukać usprawiedliwienia dla tego, że nie masz ochoty czegoś zrobić, bo po prostu masz do tego pełne prawo! Powiedz wprost, że nie chcesz znowu wyręczać koleżanki w jej obowiązkach, bo masz swoje. Każdy normalny człowiek zrozumie Twoją postawę (no chyba, że koleżanka przyzwyczaiła się już do innego stanu rzeczy). Jeśli ktoś nas o coś prosi, zawsze mamy prawo odmówić. Być asertywnym to znaczy nie zmuszać się do robienia czegoś, na co wcale nie ma się ochoty.
W zgodzie z samym sobą
Osobie asertywnej, łatwiej jest żyć w zgodzie z samym sobą. Jeśli często zdarza Ci się robić coś wbrew sobie i swoim przekonaniom, jeśli czujesz się do czegoś zmuszany, bo tak wypada… prędzej czy później pojawi się u Ciebie frustracja. Frustracja jest naturalną reakcją na stan rzeczy, który jest sprzeczny z naszymi dążeniami. Cały dzień Twoje myśli wypełniały plany relaksującego wieczoru w zaciszu własnego domu, aż tu nagle dzwoni koleżanka i mówi, że dziś MUSISZ iść z nią na zakupy. Jeśli się zgodzisz, choć nie masz na to ochoty, będziesz czuć się po prostu źle. Być asertywnym to umieć odmawiać, gdy jest taka potrzeba i nie czuć z tego powodu poczucia winy. Masz inne plany na wieczór, nie zmieniaj ich jeśli nie masz ochoty.
Ludzie zobaczą w Tobie kogoś innego
Jeśli chcesz by inni ludzie Cię szanowali, musisz być asertywnym, bo w ten sposób pokazujesz, że Ty też siebie szanujesz. Ludzie asertywni są przede wszystkim szczerzy i autentyczni w tym co robią, a otoczenie to szanuje i ceni! Nie warto być uległym. Można co najwyżej szukać kompromisu, a to zupełnie coś innego.
Bez asertywności, trudno będzie Ci wejść na szczyt
Jeśli asertywność jest Ci zupełnie obca, możesz mieć problem ze spełnianiem swoich marzeń, z osiągnięciem życiowego sukcesu. Ludzie szybko wyczują, że można Tobą manipulować, że można wykorzystać Cię do osiągnięcia ich własnych celów. Czy naprawdę chcesz na to pozwolić? Czy wiecznie chcesz być dla innych drabiną do sukcesu, czy też sam chcesz się po tej drabinie wdrapać? Warto pamiętać o tym, że nasze potrzeby są tak samo istotne, jak potrzeby innych. Nie należy mylić asertywności z egoizmem! Jeśli chcesz, by inni byli dla Ciebie dobrzy, Ty też taki dla siebie bądź.
Błędne postrzeganie asertywności
Dużym problemem jest to, że ludzie błędnie postrzegają asertywność. Większości wydaje im się, że jeśli będą próbowali być asertywnymi, to inni odbiorą ich jako egoistów lub osoby nastawione roszczeniowo. Wszystko zależy jednak od tego jak my wyrażamy swoją asertywność. Jeśli wyrażamy swoją opinię lub odmawiamy, to nigdy nie róbmy tego w sposób agresywny czy niegrzeczny.
Co robić, by być asertywnym
Niektórzy ludzie pewne cechy mają we krwi, inni natomiast muszą nad nimi ciężko pracować. By być asertywnym trzeba również uwierzyć w siebie i własną wartość. Bez tego ciężko być wiarygodnym, w tym co się robi i mówi. Warto jednak codziennie podejmować wysiłek, gdyż efekty uwolnią nas od wielu życiowych problemów.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!